Лице с ТЕЛК 30%

25.01.2013, 11:16 5329 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.01.2013, 11:16
Публикации: 90 / 1
Здравейте, мога ли да съкратя от работа работник с 30% ТЕЛК
#1 | 25.01.2013, 11:23
Публикации: 5550 / 369
Да, с разрешение на ИТ
#2 | 25.01.2013, 11:24
Публикации: 90 / 1
благодаря ви
#3 | 19.09.2016, 11:31
Публикации: 76 / 0
Каква е процедурата ако ИТ не даде разрешение за съкращаване на лицето?
#4 | 19.09.2016, 11:46
Публикации: 5550 / 369
Каква е процедурата ако ИТ не даде разрешение за съкращаване на лицето?

Взаимно съгласие
#5 | 19.09.2016, 11:48
Публикации: 7243 / 1083
Каква е процедурата ако ИТ не даде разрешение за съкращаване на лицето?
За съжаление КТ не дава право на работодателя да прекрати ТД с работник без да има някое от основанията на чл. 328 или 330. Работникът може да отправи предизвестие за прекратяване на ТД без да посочна причини, но работодателят не може. Особено неприятно е когато има основание по чл. 328, но лицето е под закрилата на чл. 333 и ИТ не даде разрешение. Единственият изход в случая е да убедите лицето да се съгласи на чл. 320/1/1, чл. 326 или чл. 331. Без негово съгласие нищо не става. Ще си го държите докато той не напусне или не направи дисциплинарно нарушение.
#6 | 19.09.2016, 13:03
Публикации: 632 / 23
Основание за трудоустрояване

Чл. 314. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работник или служител, който поради болест или трудова злополука не може да изпълнява възложената му работа, но без опасност за здравето си може да изпълнява друга подходяща работа или същата работа при облекчени условия, се трудоустроява на друга работа или на същата работа при подходящи условия по предписание на здравните органи.

Трудоустроен ли е този работник или служител и какво е заболяването му?
#7 | 19.09.2016, 14:07
Публикации: 1190 / 226
...Единственият изход в случая е да убедите лицето да се съгласи на чл. 320/1/1, чл. 326 или чл. 331. Без негово съгласие нищо не става. Ще си го държите докато той не напусне или не направи дисциплинарно нарушение.

Той и дисциплинарно нарушение да направи, на това основание без разрешение на ИТ не могат да го махнат...
В случая е интересно, дали лицето е трудоустроено, или има само установена намалена работоспособност, във връзка с Решение № 316 от 10.06.2011 г. на ВКС по гр. д. № 1545/2010 г., в което се казва, че "Разпоредбата на чл. 333, ал. 1, т. 2 КТ изисква от работодателя при извършване на уволнение в случаите на чл. 328, ал. 1, т. 2, т. 3, т. 5 и т. 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ да поиска предварително разрешение от инспекцията по труда за всеки отделен случай, когато работникът или служителят е трудоустроен. Правната норма не обвързва трудоустрояването с процента на намалената трудоспособност. Основанието за трудоустрояване се съдържа в чл. 314 КТ, който също не обвързва трудоустрояването с процента на намалената трудоспособност. Поради това когато е налице установена намалена трудоспособност, но липсва произнасяне на съответния орган по въпроса за трудоустрояването, работодателят не е длъжен да иска съгласие по смисъла на чл. 333, ал. 1, т. 2 КТ.".
То пък в своя текст влиза в противоречие, с Решение № 1627 ОТ 13.10.2005 г. по гр. д. № 562/2003 Г., III Г. О. на ВКС...  :wink1:
#8 | 19.09.2016, 15:08
Публикации: 632 / 23
Правите си съкращение. Правите подбор, ако се налага (дано знаете кога е задължителен).
Ако определите, че това лице ще се съкращава - питане за закрила и ако е налице такава - искане от ИТ на разрешение. След получаването му, уволнение на основание чл.328, ал.1, т.2, пр.2 КТ.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове