Изчисляване на трудов стаж при сумирано отчитане на работното време

25.01.2011, 11:04 15244 8

25.01.2011, 11:04
Публикации: 8 / 0
Здравейте колеги,
Работник постъпва на работа на 05.10.2010 г. и напуска на 01.11.2010 г. Назначен е на трудов договор по чл.67 от КТ с нормална продължителност на работното време 8 ч. Работи по график на 3 смени. Във фирмата е въведено сумирано изчисляване на работното време за 3 месечен период. Какъв стаж трябва да му се запише в Трудовата книжка, в УП 2 и УП 3?
Раб. дни за м.10.2010 г. са 21 – 168 ч.
Отработените от служителя часове по график и отразени във форма 76 (след преобразуване на нощните часове в дневни) за периода 01.10.2010 – 01.11.2010 г. са 180,26
Изв. труд е изчислен => 180,26 – 168=12,26 ч.
1-ви въпрос – след като е постъпил на 05.10.2010 за него до края на месеца има 19 раб.дни (152 ч.) и не трябва ли в този случай изв. труд да е 180,26-152 =34, 28 ч. или няма значение че няма пълен месец?
2-ри въпрос – какъв трудов стаж трябва да се запише в Трудовата книжка, в УП 2 и УП 3?
Аз смятам, че 27 дни – календарните дни за периода 05.10.2010 – 01.11.2010, като в УП 3 се посочва отделно и извънредния труд – 12,26 ч. (или 34,28 ч.) Позоваваме се на:
Колегата, който е попълнил трудовата книжка и УП2 и УП2 обаче е на друго мнение: Той е записал 21 дни в тях и изв. труд в УП3 12,26 ч.
И се позовава на следното:
Чл. 9. (5) от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж: Трудовият стаж на работниците и служителите, работещи при сумирано изчисляване на работното време, се определя, като изработените часове по графика за периода на сумирането, след превръщане на нощните часове в дневни за смените с повече от 4 нощни часа, се разделят на установената за тях нормална продължителност на дневното работно време. Определеният по този начин трудов стаж не може да бъде по-голям от броя на работните дни за периода на сумирането.
Казва, че на база на последното изречение трябвало навсякъде да се запише 21 раб.дни!
Моля да ми помогнете с малко обяснение кой е прав и защо?
Предварително благодаря!
#1 | 25.01.2011, 13:16
Публикации: 3145 / 253
Трудовият стаж на лицето е 26дни, не ви интересуват раб.дни, щом лицето е назначено на 8часов раб.ден. Извънредният труд е 34,28ч. Не проверявах дали правилно превръщате нощният в дневен, но сигурно знаете, че нощните се превръщат с коефициент 1,143 към дневни.
#2 | 25.01.2011, 14:18
Публикации: 8 / 0
Много благодаря за отговора, и аз мисля така, коефициента с който обръщаме нощния труд в дневен е точно този. Но как да защитя тезата си. Как бихте коментирали тогава този Чл. 9. (5) от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж на който се позовават колегите? Какво означава " Определеният по този начин трудов стаж не може да бъде по-голям от броя на работните дни за периода на сумирането." те се хващат за това и казват че не може да се пише повече от 21 ?
#3 | 25.01.2011, 15:01
Публикации: 3145 / 253
Изчисляването на трудовия стаж става по реда на чл. 355 от КТ.
Съгласно чл. 355, ал. 5 от КТ, по този кодекс за трудов стаж не се признава времето в повече от действително изслуженото по трудово правоотношение, което се признава за пенсия

Съществува разлика между понятията трудов и осигурителен стаж.

Съгласно чл. 355 от Кодекса на труда (КТ) трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години. За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. За 1 месец трудов стаж се зачита календарният месец, през който са изработени най-малко 21 дни при петдневна работна седмица. За 1 година трудов стаж се признават 12 месеца трудов стаж, изчислени по установения начин. Трудовият стаж се изчислява от работодателя при спазване на чл. 355 от Кодекса на труда. При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише придобитият от работника или служителя трудов стаж в трудовата му книжка.


Определеният по този начин трудов стаж не може да бъде по-голям от броя на работните дни за периода на сумирането.

Отговорете си на въпроса, колко ви са работните дни за времето на сумиране, недейте да гледате раб.дни по календар. При сумарно раб.време вие не се ръководите от раб.дни по календар. Ако се ръководите от р.дни по календар, тогава би трябвало да запишете на лицето 19 дни Тс, а това не е вярно. При вас и почивните дни са работни дни. Не се заблуждавайте с раб.дни по календара.

#4 | 25.01.2011, 15:28
Публикации: 8 / 0
Страшно много Ви благодаря за разяснението, най-накрая ми стана ясно как да си защитя тезата :)
#5 | 25.01.2011, 16:01
Публикации: 3145 / 253
 :thumbup: :)
#6 | 25.01.2011, 16:10
Публикации: 8 / 0
ох с риск да Ви досадя пак ще питам, за да съм съвсем сигурна, защото ми стана ясно че не трябва да се пище 21 дни, но:
отработени са 180,29 ч. ако се спази чл.9 ал.5 - 180,29:8= 22,53 р.дни
в такъв случай какво да впиша за да съм спаизла изискването Определеният по този начин трудов стаж не може да бъде по-голям от броя на работните дни за периода на сумирането. . За този човек това е реало изработено, той няма и 1 месец стаж. Ние сме на 3 месечно отчитане. Другите му колеги от същата смяна са работили по 24 р.дни по график, защото имат пълен месец. И сега да пиша 22,53 дни в книжката ми се струва нереално, но ако впиша 26 все едно съм в протичоречие с това изречение или пак се омотах?
И само едно последно оточнение. Ако да кажем служител има пълни 3 месечни периода от 01.10.2010 до 31.12.2010 г. (за този период официалните раб.дни са 65) и е изработил 70 раб.дни по график (и официално раб. дни по график са си 70) какво би се вписало в книжката и УП-тата за трудов стаж - 3 месеца или 70 дни, т.е 2 м. и 10 дни?
#7 | 25.01.2011, 20:57
Публикации: 3145 / 253
Пишете 26дни. Нима на колегите му, които имат отработени 24 дни по график за месеца и напускаха, щяхте да пишете 24 дни стаж? ???
Когато лицето има изработени часовете за периода си пишете периода по-календар, дори и да не са изработени, вината ще е напълно ваша и вие тогава за неизработените часове сте длъжни да платите престой на това лице, защото не сте му уплътнили раб.време, а когато е изработило повече, плащате извънреден труд. За това се внимава как се прави графика, така че да няма много извънреден, но и да няма по-малко часове, а да се плаща престой.
По друг начин стоят нещата ако лицето беше назначено по ТД на по-малко от 8часов раб.ден и изчисленията биха изглеждали по съвсем друг начин.
Но за примера, който питате, това не се отнася. Лицето е на ТД на 8ч раб.ден и вие сте длъжни да му признаете ТС и ОС 26 дни.Да си му изплатите извънредният труд и за него да издадете УП-3.

П.П Колкото за тримесечния период, който питате, ще пишете в книжката 3м и ще имате 5дни извънреден труд, не може да има повече изработени раб.време по календар. Не ви интересуват дните, интересуват ви вас часовете, които са изработени. Раб.дни за периода х 8ч = на нормата за периода, по тази норма ще се ръководите, това лице има ли или няма извънреден труд. А ако има по-малко часове, пак ви повтарям, то не е виновно, вие му признавате тримесечен стаж и си плащате престой за часовете, които не е отработило.
#8 | 26.01.2011, 14:14
Публикации: 8 / 0
Наистина много благодаря  :thumbup: :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група