Процент при изравняване на осигуровки

25.04.2013, 22:03 5762 3

25.04.2013, 22:03
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Управител съм на ЕТ на патент и за 2012г. съм се осигурявала на 420лв. по следния начин:
ЗО– 8%
ДЗПО- 5 %
ДОО- 12,8% + 3,5% ОЗМ
Счетоводителката, която изготви ГФО, не е включила в изравнителните вноски за ДОО 3,5% ОЗМ,
т.е. изчислени са на базата на 12,8%.
Каза ми, че ИЗРАВНИТЕЛНИТЕ ВНОСКИ СА НА ОПРЕДЕЛЕН ПРОЦЕНТ, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ КАК СЪМ СЕ ОСИГУРЯВАЛА ВЪРХУ 420лв.,
което ми се струва най-малкото нелогично.
Има ли наистина такова нещо.

Благодаря.
#1 | 25.04.2013, 22:08
Публикации: 6682 / 662
Да. Така е. При довнасяне на осигуровките по ГДД се внасят осигуровки само за пенсия.. не се внасят за фонд ОЗМ. Имайте по-голямо доверие на счетоводителката си.
#2 | 25.04.2013, 22:10
Публикации: 6682 / 662
2. Съгласно Кодекса за социално осигуряване, лицата по т. 1 от указанията определят окончателния размер на осигурителния си доход въз основа на данъчната декларация. Доходът не може да бъде по-голям от максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2012 г. (2 000 лв.), през месеците, за които е упражнявана дейността. Върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски,  се дължи осигурителна вноска в размерите, определени за осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт (фонд “Пенсии”) и за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) в универсален пенсионен фонд. Размерът на осигурителната вноска за 2012 г. е както следва:
за родените преди 1 януари 1960 г. – 17,8 % за фонд “Пенсии”;
за родените след 31 декември 1959 г. – 12,8 % за фонд “Пенсии” и 5 % за ДЗПО в универсален пенсионен фонд.
#3 | 25.04.2013, 22:21
Публикации: 5 / 0
Благодаря много за бързите и изчерпателни отговори, не очаквах по това време на денонощието никой да ми отговори.
Относно счетоводителката- явно съм сбъркала, но нямам наблюдения от работата й, тъй като отидох за ГФО преди няколко дена.

Наистина съм Ви много благодарна  :thumbup:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група