Служителка с дете до 3 години съкращение!!!

08.11.2016, 13:26 38669 25
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) този раздел.

#20 | 08.11.2016, 13:26
Публикации: 7602 / 1145
Здравейте, детето ми навършва две години и искам да напусна настоящата си месторабота, за да започна на друга. Искам да попитам дали и на новата месторабота съм защитена от уволнение?
Зависи от вида на трудовия договор и от начина на прекратяването му. Защитена сте само при прекратяване на ТД по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6.  И защитата Ви не е абсолютна - достатъчно е Инспекцията по труда да даде разрешение.
Това е в сила на всяко едно работно място - и на сегашното, и на бъдещето.

чл. 328
Скрит текст :

чл. 330
Скрит текст :
#21 | 08.11.2016, 14:32
Публикации: 3 / 0
Здравейте, детето ми навършва две години и искам да напусна настоящата си месторабота, за да започна на друга. Искам да попитам дали и на новата месторабота съм защитена от уволнение?
Зависи от вида на трудовия договор и от начина на прекратяването му. Защитена сте само при прекратяване на ТД по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6.  И защитата Ви не е абсолютна - достатъчно е Инспекцията по труда да даде разрешение.
Това е в сила на всяко едно работно място - и на сегашното, и на бъдещето.

чл. 328
Скрит текст :

чл. 330
Скрит текст :
Зависи от вида на трудовия договор и от начина на прекратяването му. Защитена сте само при прекратяване на ТД по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6.  И защитата Ви не е абсолютна - достатъчно е Инспекцията по труда да даде разрешение.
Това е в сила на всяко едно работно място - и на сегашното, и на бъдещето.

чл. 328
Скрит текст :

чл. 330
Скрит текст :


Да разбирам ли тогава, че по чл.71 могат да ме усвобадят без разрешение от инспекцията
#22 | 08.11.2016, 14:37
Публикации: 7602 / 1145
 
Да разбирам ли тогава, че по чл.71 могат да ме усвобадят без разрешение от инспекцията

Да.
И по чл. 325, ал.1, т.3, 4, 5 (при срочни договори и при заместване) и по всички други начини, неупоменати в чл. 333. Стига да има основание, разбира се.
#23 | 08.11.2016, 14:37
Публикации: 6334 / 582
Точно така го разбирайте. При Освобождаване по чл.71 не се иска разрешение от ИТ.
#24 | 05.11.2018, 15:20
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Имам син на 2 години. С настоящия ми работодател искаме да се разделим. Аз искам да е по член от КТ позволяващ максимално обезщетение от НОИ, както като срок, така и като размер. Ако ми прекрати договорът на основание чл.328, ал.1, т.2- съкращаване на щата ще имам ли проблем да се регистрирам в бюрото по труда и съответно да искам обезщетение от НОИ, при положение, че няма да има разрешение от ИТ ?
Ако ме преназначи на нова длъжност, с изпитателн срок и след това ми прекрати договора на основание чл. 71КТ на какво обезщетение ще имам право ?
#25 | 05.11.2018, 16:06
Публикации: 7602 / 1145
По първия въпрос: ако работодателя прекрати договора поради закриване на щата или намаляване на дейност без разрешение от ИТ, рискува да си навлече големи неприятности при евентуална проверка. Освен това при това уволнение има и допълнителни плащания от работодателя  (обезщетение, осигуровки)
По втория: "пълна" борса. Неприятното е, че зачестиха проверки на такъв тип прекратявания. Хубавото е, че проверките (за сега ) са по документи и ако всичко е оформено добре, няма проблем. Само евентуално забавяне на обезщетението.
В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група