Служителка с дете до 3 години съкращение!!!

06.06.2013, 13:51 36917 25
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.06.2013, 13:51
Публикации: 34 / 1
Здравейте налага се да съкратиме една служителка, която попада в категорията на закрила от закона и се налага да искаме разрешение за съкращаване от инспекцията по труда.Въпросът е за колко време се издава това разрешение и дали тя трябва да го представи с другите документи при регистрацията в бюрото по труда и НОИ после при регистрация???Или дали изобщо да се занимаваме да питаме, а направо да я съкращаваме ако при регистрацията няма да и искат такъв документ???
#1 | 06.06.2013, 13:55
Публикации: 6114 / 545
И по кой член от КТ мислите да я съкратите?
#2 | 06.06.2013, 14:42
Публикации: 34 / 1
чл.328, ал.1, т.3 Намаляване обема на работа както и е.Не че искаме ама нямаме избор просто няма достатъчно работа.
#3 | 06.06.2013, 15:04
Публикации: 1181 / 85
#4 | 06.06.2013, 15:12
Публикации: 3354 / 253
От ИТ няма да Ви дадат разрешение за съкращаване на майка освен ако не е по чл.328 ал.1 т.1 при закриване на предприятието
#5 | 06.06.2013, 16:03
Публикации: 134 / 2
Направете и предложение по 331
#6 | 06.06.2013, 16:09
Публикации: 6 / 0
При мен наскоро се получи такава ситуация- майката се съгласи на смяна на длъжността с изпитателен срок, освобождаване по чл.71 от КТ.
Иначе си е вечно ваша...
#7 | 06.06.2013, 16:30
Публикации: 3354 / 253
Не съм съгласна, че е вечно тяхна.. подлежи на закрила докато детето стане на 3 годинки, след това могат да си я съкратят.
#8 | 06.06.2013, 16:36
Публикации: 6 / 0
Да ,до навършването на три годинки на детето, при мен чак при навършването на две годинки на второто дете стана... :smile1:
#9 | 04.07.2013, 23:38
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имаме следния казус.
Офисът на фирмата ни се премества в друг град, но една от служителките е с дете под 3 г. и няма как да се премести. Налага се да бъде освободена. При това положение как стоят нещата, трябва ли разрешение от трудовата инспекция? И ако иска да се регистрира в бюрото по труда, може ли да го направи при положение че ще е уволнена по тази причина? Изобщо как стоят нещата в този случай?
#10 | 05.07.2013, 09:10
Публикации: 1181 / 85
Според мен вариантите са два:
1. Чл.328, ал.1, т.7 без разрешение от ИТ /от страна на работодателя/ и
2. Чл.327, ал.1, т.3 /от страна на работничката/.
Нека и други се включат в дискусията!
#11 | 05.07.2013, 09:33
Публикации: 3354 / 253
Здравейте, имаме следния казус.
Офисът на фирмата ни се премества в друг град, но една от служителките е с дете под 3 г. и няма как да се премести. Налага се да бъде освободена. При това положение как стоят нещата, трябва ли разрешение от трудовата инспекция? И ако иска да се регистрира в бюрото по труда, може ли да го направи при положение че ще е уволнена по тази причина? Изобщо как стоят нещата в този случай?

Щом фирмата се мести и няма да има офис в този град, в който живее майката може да я съкратите
Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие

Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;

но за да избегнете проблеми според мен я накарайте писмено да откаже преместването си. Освободена по този член не дължите обезщетение за оставане без работа и може да се регистрира на борсата. :)
#12 | 05.07.2013, 09:44
Публикации: 1181 / 85
Защо да не се дължи обезщетение по чл.222, ал.1?

Чл. 222. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя.
#13 | 05.07.2013, 10:04
Публикации: 3354 / 253
Ох, да бе :)
Благодаря за поправката.
#14 | 05.07.2013, 10:57
Публикации: 1534 / 169
Отговор от МТСП
Съгласно чл. 328, ал. 1, т. 7 от Кодекса на труда (КТ) работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност. При прекратяване на трудов договор на това основание закрилата по чл. 333, ал. 1, т. 1 от КТ не се прилага и работодателят може да прекрати трудовия договор на майка на дете до 3-годишна без предварително разрешение на инспекцията по труда.
#15 | 05.07.2013, 11:06
Публикации: 1181 / 85
Така е!
#16 | 05.07.2013, 15:06
Публикации: 2 / 0
Благодаря на всички за отговорите.
#17 | 06.01.2016, 22:25
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
Сблъсках се със следния казус:
Имаме майка, излизала два пъти в майчинство, като двете ѝ излизания в отпуск по майчинство, се припокриват. В обекта, в който тя работи, към момента няма служители и е закрит. Служителите са освободени по взаимно съгласие. Тя е в майчинство, след което подава молба за използване на натрупаните за 4-те години отпуски. Така или иначе фирмата вече няма такъв обект. Тя няма работно място. Как да осъществим прекратяването? Ако ИТ не разреши уволнение по чл. 328, ал.1, т.2, вариантът за освобождаване чл. 331 ли е?
#18 | 07.01.2016, 09:36
Публикации: 6114 / 545
Все пак най-напред опитайте с разрешение от ИТ. Ако не получите - ще търсите друг вариант.
#19 | 08.11.2016, 13:22
Публикации: 3 / 0
Здравейте, детето ми навършва две години и искам да напусна настоящата си месторабота, за да започна на друга. Искам да попитам дали и на новата месторабота съм защитена от уволнение?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове