Как осчетоводявате плащанията към единната сметка на НАП?

07.06.2013, 16:26 12160 8

07.06.2013, 16:26
Публикации: 425 / 4
Здравейте, искам да Ви попитам как процедирате с осчетоводяването на плащанията и единната сметка на НАП. Имаме фирми със задължения , на които справките за извършените плащания в ел.услугите на НАП са просто страшни- изобщо не са разнесени плащанията или са разнесени неправилно т.е не е сотоверна , за да се полза като ориентир какво е покрито.
Вече мисля да почна да си закривам в счетоводството това , което е платено по платежното и това е ! Например в счетоводството имам салдо за неплатено ДОО за м.01.2013г, плащам го с ПН в което си пиша че плащам ДОО за м.01.2013г. и си закривам плащането 4551/ 503 точно със сумата за м.01.2013г. нищо че в НАП е отишло за нещо друго .
Вие как процедирате ?
#1 | 07.06.2013, 16:44
Публикации: 4364 / 719
Закривай си салдото по сметка, която сметнеш за добре. В платежното дори и да пишеш за какво е превода (хубаво е да пишеш, за твоя прегледност) - никой в НАП не се съобразява. От всеки получен превод разхвърлят по всички видове задължения в някакви пропорции.
#2 | 07.06.2013, 16:50
Публикации: 129 / 7
За некоректните платци наистина се получава голяма каша. Хубаво е обаче да взема предвид какво погасяват в НАП, защото погасяват и лихви.
#3 | 07.06.2013, 19:23
Публикации: 4364 / 719
Каша се получава и за коректните. Последно имам един висящ ДДФЛ, кой е прихванат отчасти, друга част стои непокрита, сумата е някаква-никаква. Плащанията и Д6 съвпадат на 100%.

Първият месец през 2013 бях пуснал платежни по стария начин, за всеки фонд поотделно, съвпадащи с Д6, веднага се вижда коя сума за какво е (ДДС и разни други нямам). Но не, те разпределят както си знаят, и по едно време имаше хем висяща сума по декларация, хем непокрити задължения по всички фондове със същата сума.
#4 | 08.06.2013, 06:50
Публикации: 1884 / 384
Закривам в счетоводството това, което съм платила с платежното, макар и единно в него описвам какво представляват сумите.
Но, за да нямат проблеми собствениците при необходимост от документ за липса на задължения, оглеждам от време на време единната им сметка.
Най-вече за лихви, тях си ги плащам отделно, и с платежното си ги начислявам в счетоводството.
#5 | 08.06.2013, 07:35
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Ясно беше, че единната сметка ще създаде проблеми.

Едно си мислим, че плащаме - друго се покрива. :smile1:

Има два варианта:

1. За перфектни платци, но не само в настоящето, но и в цялата история на фирмата, за които няма никакви минали лихви, може да се отразява според платежното. При това ако са изпълнени едновлеменно следните условия:
- няма никакви стари задължения
- графикът на плащания съвпада с графика на погасявания на НАП. Това последното е много важно! Ще ви дам пример:
Пускате на 25-то число декл.6 и тя висва за плащане, но падежът за осигуровките е на 25-ти същия месец, а за ДОД - на 25-ти следващия месец. Ако сте превели единно всички суми по Д6, тази за ДДФЛ ще виси като надплатена до следващия 25-ти. В началото на следващия месец сте пуснали декл. по ЗДДС и сте платили на 14-ти. Сумата не е разпределена веднага и ви дърпат от тази с висящия ДОД...
Можете да се борите със системата, но за мен това е уморително и нездраво, мазохистично упражнение.

2. Изхождаме от реалността.
НАП имат единна сметка. Те поръчват музиката, въпреки, че ние плащаме. :yes3:
Какво правим? - Създаваме си единна сметка за задължения.
На 01.01.2013 съм закрила всички задължения по аналитичности и съм ги обединила в единна сметка. В нея начислявам и данъци, и осигуровки. Когато преведа някаква сума, не бързам да осчетоводявам платежното, а изчаквам да видя разпределението му в справката за плащанията. Показано е с дадена сума какво е покрито. Събирам платените задължения и отделно - платените лихви. Тогава осчетоводявам:

Д-т Задължения към НАП (със сумата, дръпната за покриване на задължения)
Д-т Лихви (със сумата, разпределена за лихви)
      аналитична сметка "лихви към държавата"
                К-т Разплащателна сметка

На 31.12.2013 ще си извадя разпечатка от справката за задълженията и ще съставя счетоводна справка какви са те към РБ, НОИ и НЗОК, за да ги отразя в Баланса.

Според мен това отразява какво наистина е платено. Всички останали варианти са продукт на богатото ни въображение какво си мислим, че сме платили, защото знаем, че сме го превели. Едно е да го преведеш, друго е да го платиш, трето и четвърто е да го закрият като платено в НАП :laugh:

Ето тук вече ни дадоха възможност за свободен избор! :ok:
#6 | 09.06.2013, 16:15
Публикации: 4364 / 719
Има някаква логика, но малко ми прилича на това, като продам нещо и издам фактура да си осчетоводя прихода, чак след като клиентът се е натуткал да си осчетоводи разхода :)
#7 | 09.06.2013, 16:32
Публикации: 1884 / 384
 :thumbup: bobo, не можех по-точно да се изразя, хареса ми квалификацията  :ok:
Изобщо не смятам са следя постоянно тяхните /на НАП/ закривания, па корекции, пък щяло да стои на СОЛ декемврийските осигуровки докато не минело 30 април, неправино закръгления на задълженията и да не изброявам още куп недомислици по единната сметка. Ще следя отвреме на време липсата на задължения и ако има лихви-правомерни ли са, за да ги начисля. Иначе си плащам в срок задълженията, пък те да си делят баницата.
#8 | 09.06.2013, 16:42
Публикации: 10 / 0
Аз работя по втория вариант, който е описала иренабрили. Само не съм обединила всички задължения в една сметка. Струва ми се подходящ за фирми със стари задължения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група