Искане за разрешение от ИТ

23.09.2013, 08:28 15189 13

23.09.2013, 08:28
Публикации: 150 / 0
Здравейте,

трябва да поискам разрешение за уволение за защитен работник по чл. 333. Той има само рецептурна книжка за диабет, няма документ от ТЕЛК. Не мога ли в този случай да пиша направо до ИТ? ТЕЛК-а е толкова бавен и муден, два пъти вече пращам на друг работник рец. книжка, за да дадат становище и още нямам отоговор.
#1 | 23.09.2013, 08:50
Публикации: 1202 / 120
По кой член, алинея и точка ще го освободите? Има и незащитени.
#2 | 23.09.2013, 09:20
Публикации: 150 / 0
Съкращаване на щата - чл. 328. Има ли значение какъв е типа на диабета - в случая е неинсулинозависим?
#3 | 23.09.2013, 09:46
Публикации: 150 / 0
И изобщо как да знам от кой ТЕЛК да поискам становище, след като няма експ. решение?
#4 | 23.09.2013, 10:08
Публикации: 1202 / 120
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-552844799    В наредбата си пише "от съответният" ТЕЛК - представяте каквото ви е предстамено за МНЕНИЕ, а ИТ дават РАЗРЕШЕНИЕТО. Кой е този ТЕЛК ще попитате здравните власти къде се явяват за освидетелстване диабетиците и там ги внесете документите с иск за мнение.
#5 | 23.09.2013, 16:50
Публикации: 402 / 18
Здравейте,

трябва да поискам разрешение за уволение за защитен работник по чл. 333. Той има само рецептурна книжка за диабет, няма документ от ТЕЛК. Не мога ли в този случай да пиша направо до ИТ? ТЕЛК-а е толкова бавен и муден, два пъти вече пращам на друг работник рец. книжка, за да дадат становище и още нямам отоговор.
След като няма лицето решение на ТЕЛК, защо си тровите нервите.
И моя съпруг има рецептерна книжка с лекарства за диабет, но не е освидетелстван от ТЕЛК. Няма нужда да се пише на ИТ, след като лецето не представя решение от ТЕЛК. Вие от къде да знеуте, че той е освидетелстван. Мисля, че може спокойно да го освободите. 
#6 | 23.09.2013, 16:53
Публикации: 402 / 18
Чл. 5. Предприятието отправя до съответната окръжна инспекция по охрана на труда писмено искане за разрешение за всеки определен за уволнение работник, който страда от болестите, посочени в чл. 1, ал. 1, като прилага към него и експертното решение на ТЕЛК.
#7 | 23.09.2013, 17:31
Публикации: 379 / 33
След като няма лицето решение на ТЕЛК, защо си тровите нервите.
И моя съпруг има рецептерна книжка с лекарства за диабет, но не е освидетелстван от ТЕЛК. Няма нужда да се пише на ИТ, след като лецето не представя решение от ТЕЛК. Вие от къде да знеуте, че той е освидетелстван. Мисля, че може спокойно да го освободите. 

Точно така е. Да се мине на ТЕЛК е работа на лицето и процедурата е дълга, да не кажа и мъчителна.
Така че му дайте предизвестието преди да предяви закрила.
#8 | 24.09.2013, 08:04
Публикации: 1202 / 120
Не се самозаблуждавайте! Това няма да ви помогне при оспорване на уволнението! Линкът, който по горе съм поставил води към наредбата и я прочетете внимателно /само 6 члена са/. Ясно си пише, че при и по повод процедурата на съкращение работодателят е длъжен да освободи лицата боледуващи от посочените от МЗ болести чрез събиране на документи, предаването им на съответната ТЕЛК за мнение и с него в ИТ за разрешение.   :acute:
#9 | 24.09.2013, 08:54
Публикации: 150 / 0
Според адвоката ни рецептурната книжка е достатъчен документ...
#10 | 24.09.2013, 10:27
Публикации: 379 / 33
Мда, не съм била права.  :blush:
Добре, че не съм имала такъв случай.
Really, освен да измислите друга точка или член, по които да го съкратите.
#11 | 24.09.2013, 10:46
Публикации: 150 / 0
Ами няма какво друго :( На всичкото отгоре е придобила право на пенсия, ама ако сама не пожелае, няма мърдане! Дано ИТ даде разрешение.
#12 | 24.09.2013, 11:29
Публикации: 1202 / 120
Има - чл. 331, но ще ви струва 4 брутни заплати .... а след като е пирдобила право на пенсия ще ви струва 2 (6), дори да си получите положителното мнение от ТЕЛК и разрешението от ИТ, т.к. ще се приложи чл.222, ал. 3, където пише, че при придобито право на пенсия се изплащат 2 (или 6) заплати независимо от основанието за прекратяване на ТД (това се вписва и в ТК щото е еднократно право на работника, за да не злоупотреби при следващ работодател). При съкращение придобилият право на пенсия няма право да се регистрира на борсата, но нищо не го лишава от правото да декларира след 1 месец, че не е започнал работа и да си поиска обезщетението по ал.(1) на същият член (станаха мин. 3 брутни).  Аз бих карал по трудоемкият начин с надеждата, че ще поблуча правото на съкращение или бих потърсил аргументация за освобождаване по чл. 328, ал.(1), т. 12, при което не се иска разрешение.... но не познавам спецификата на работата и организацията при вас - дерзайте  :thumbup:
#13 | 25.09.2013, 13:46
Публикации: 150 / 0
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-552844799    В наредбата си пише "от съответният" ТЕЛК - представяте каквото ви е предстамено за МНЕНИЕ, а ИТ дават РАЗРЕШЕНИЕТО. Кой е този ТЕЛК ще попитате здравните власти къде се явяват за освидетелстване диабетиците и там ги внесете документите с иск за мнение.


Страшно са "любезни" в нашата държава,  просто не е истина. Обадих се в МЗ, препратиха ме любезно към по-горната наредба No 5 с въпроса "вие точка 3 не я ли четете? (Чл. 3. Предприятието представя получените медицински документи по чл. 2 пред съответната трудово-експертна лекарска комисия (ТЕЛК) за мнение.), на който отговорих, че след като лицето няма ЕР от ТЕЛК, а само рецептурна книжка, аз как да знам към кой ТЕЛК да се обърна, при което приключиха разговора с "няма как да ви кажем как да си изпълните задълженията".......

Та просто да споделя, трогната бях.....
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група