Изчисляване на обезщетение по чл. 222, ал.1

09.01.2014, 16:13 40206 39
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 09.01.2014, 16:13
Публикации: 7243 / 1082
При лицето е члена по който ще бъде съкратен!
...
?!?
Как така при него е члена?

По същество - отваряте КТ и четете това обезщетение при кои начини на уволнение се прилага. Ако не Ви харесва - търсите нещо друго. Ако искате "пълна" борса - четете внимателно КСО и избирате нужния член, който ще е изгоден за двете страни и няма да е в работника ;)
#21 | 09.01.2014, 16:16
Публикации: 5550 / 369
За да не се ползва чл.222 :) бих препоръчала да се погледнат чл.чл.71, 327, 331 КТ
#22 | 09.01.2014, 16:25
Публикации: 140 / 2
При нас чл.71 отпада, т.като работника е на постянен ТД.
При чл.331 доколкото виждам също се дължи обезщетение, и то в четирикратен размер.
При чл.327 - не отговаряме на нито една от точките.

XXXXX, dalila     :thankyou:
а и както казах, все още всичко е на етап - проучване на възможностите :) , целта е и двете страни да останат максимално доволни  :friends:

#23 | 09.01.2014, 17:43
Публикации: 7243 / 1082
Защо пренебрегвате чл.71? Ами назначете го на нова длъжност със срок на изпитване и след десетина дни го уволнете.
И вълкът сит , и агнето цяло :)
#24 | 09.01.2014, 17:58
Публикации: 140 / 2
 :hmmm: ... :yes3: :thumbup: интересна идея
#25 | 10.01.2014, 09:57
Публикации: 264 / 5
Привет колеги.
От 2 дена ме мъчи това обезщетение и си блъскам главата напразно. Казусът е следния. Лицето е съкратено от работа считано от 21.11.2013 г., подава молба за изплащане на обезщетение по чл. 222. Работя с програма на Микроинвест и прочетох, че за да излезе обезщетението в рекапитулацията и ведомостите за м.12 трябва да се създаде нов картон на лицето, където само да се начисли това обезщетение. Лицето е регистрирано на борсата и към момента не е започнало работа. Работодателя е длъжен да му начисли за периода от 21.11.2013 г. до 21.12.2013 г. осигуровки за фонд пенсии и ДДФЛ. Въпроса ми е след като периода обхваща 2 месеца, и за м. 11 декларациите са подадени, трябва ли да се подава Д1 за м.12 включваща начислените му осигуровки по обезщетението и изобщо как става това. Просто незнам какво да правя, моля за помощ. Благодаря предварително.
#26 | 10.01.2014, 11:41
Публикации: 264 / 5
При положение, че за м.11 декларациите са подадени, а за този месец има дни в които обезщетението тече, как да подам декларация 1 за м 11, при положение, че следва да подам декларация с обезщетението от 1.12 до 20.12 и съответните удръжки. 2 декларации ли трябва да подам? Сега ще нареждам осигуровки за м.12, в които трябва да включа удръжките от обезщетението в периода 21.11 - 20.12 или само от 01.12 до 20.12? Моля за помощ.
#27 | 10.01.2014, 12:13
Публикации: 7243 / 1082
Две Д1. Виж с какъв код трябва да са на Вид осигурен.
Осигуровките се внасят заедно с поредното плащане към НАП.
За Д6 не си спомням какво се правеше.

Сумата на обезщетението се разделя в двата месеца пропорционално на работните дни
#28 | 10.01.2014, 12:30
Публикации: 264 / 5
С текущото плащане на осигуровките за м.12, ще включа и осигуровките към обезщетението за текущия месец, а за м. 11 да напиша ли допълнително нареждане, като отбележа срока на дължимите осигуровки от датата на възникване на обезщетението до края на месеца със съответната сума
#29 | 10.01.2014, 12:41
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Най прегледно и да си пуснете две Д1 за 11 и 12 месец на даденото ЕГН
Отделно платежно върху сумата за осигуровките на тази част от обезщетението за 11 месец .
Две декларации 6 за 11 и 12  месец 2013.

Поздрави!
#30 | 10.01.2014, 13:01
Публикации: 264 / 5
Много благодаря за отговорите.
#31 | 21.01.2014, 12:21
Публикации: 1 / 0
Здравейте,аз съм съкратена по чл.328 ал.1 и трябва да получа обезщетение по чл.222 как сама си го изчисля колко ще е то? Благодаря ви предварително.
#32 | 21.01.2014, 13:09
Публикации: 1181 / 85
Обезщетението ще е в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за времето, през което сте останали без работа, но за не повече от 1 месец.
#34 | 23.03.2015, 14:14
Публикации: 232 / 4
Защо пренебрегвате чл.71? Ами назначете го на нова длъжност със срок на изпитване и след десетина дни го уволнете.
И вълкът сит , и агнето цяло :)

Това назначаване на нова длъжност може ли да стане с допълнително споразумение?
#35 | 24.03.2015, 11:15
Публикации: 3167 / 249
Това назначаване на нова длъжност може ли да стане с допълнително споразумение?

Да
#36 | 22.06.2015, 13:00
Публикации: 15 / 0
ВИТИС АГРО ЕООД
Здравейте, колеги. Моят казус също е свързан с обезщ. по чл. 222, ал. 1.

Лице го освобождаваме от дата 19.06.2015г. по чл. 328, ал. 1, т. 3.
Дължим обезщетение по чл. 222, ал. 1 в случай, че не започне никъде работа и за да ми е по-изчистена ситуацията с Д1 и Д6 ще му се изплати дължимото в рамките на конкретните месеци, които обхваща обезщетението.

Въпросът ми е относно определяне на БТВ, което да му се изплати във вид на обезщетение. Кой вариант е най-верен:
1. Следва да взема БТВ за последния пълен отработен месец (без значение, че такъв месец му е 05.2014г.)
2. Следва да взема предвид последното получено от работника месечно БТВ, което е за м.05.2015 - обаче целия месец е бил в платен отпуск.


Питам всичко това, защото лицето от 01.05.2015 е в платен год. отпуск без прекъсване, преди това около 6,5 месеца болнични без прекъсване, преди това в някои месеци ту е в болнични, ту в платен год. отпуск и аз вече направо не знам кой месец да му взема БТВ за да му изплатя евентуално обезщетение.
#37 | 22.06.2015, 13:03
Публикации: 6118 / 545
Чл.228 от КТ.
#38 | 22.06.2015, 13:21
Публикации: 15 / 0
ВИТИС АГРО ЕООД
Чл.228 от КТ.

Моля, чела съм го - аз не го разбирам еднозначно, а след като прочетох и наредбата - чл. 19 от НСОРЗ, съвсем не бих могла да определя БТВ. Четох и по форумите какви са мненията. Ако вие трябва да го изплатите това обезщ. как ще тълкувате! И отговори на МТСП четох - те пък говорят за "В случая се има предвид брутното трудово възнаграждение за един календарен месец, в който работникът или служителят е работил през всичките работни дни. Изключение е допуснато само за обезщетението по чл. 224 КТ"...

Къде в НСОРЗ или КТ се говори за "работил през всичките работни дни", или всеки да си тълкува както му е изгодно :(
#39 | 22.06.2015, 13:26
Публикации: 5550 / 369
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,8773.0.html

Тази тема ще Ви е полезна
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове