Въпрос, свързан с отпуск по майчинство и болничен

09.10.2013, 08:25 8310 8

09.10.2013, 08:25
Публикации: 22 / 1
Моля за Вашите компетентни отговори на въпроса - трябва ли реално да се върне на работа майка, която е в отпуск по майчинство за отглеждане на дете от една до две години и възникване на здравословен проблем т.е ще бъде в продължителен болничен за да получава половината от майчинството в едно с обезщетението за болест или това става само с представяне на болничният лист при работодателя. Предварително благодаря! Хубав и успешен ден от мен!
#1 | 09.10.2013, 09:45
Публикации: 214 / 5
Ще ви кажа какво знам аз от собствения си опит. Болничният лист УДЪЛЖАВА отпуска за отглеждане на дете от 1 до 2г. Т.е., ако отпускът е разрешен до 24.10. (примерно!), а от днес е в болничен от 30 календарни дни (примерно!) - представя болничния при работодателя и смятате 30 кал. дни след 24.10. - тогава чак се явява на работа.
Но! - споменавате нещо за връщане на работа и половин майчинство, което не разбрах....
Дано съм била полезна!
#2 | 09.10.2013, 09:52
Публикации: 6682 / 662
Ще ви кажа какво знам аз от собствения си опит. Болничният лист УДЪЛЖАВА отпуска за отглеждане на дете от 1 до 2г. Т.е., ако отпускът е разрешен до 24.10. (примерно!), а от днес е в болничен от 30 календарни дни (примерно!) - представя болничния при работодателя и смятате 30 кал. дни след 24.10. - тогава чак се явява на работа.
Но! - споменавате нещо за връщане на работа и половин майчинство, което не разбрах....
Дано съм била полезна!

Извинявайте, но това са глупости.
Не е необходимо да се връща реално на работа майката. Трябва да подаде в срок от 3 работни дни приложение № 12 за промяна на обстоятелствата - прекратяване на отпуска по чл.164 и фирмата в същия срок подавата това приложение в НОИ като прилага на копие на заповед за прекратяване на отпуската. Подава заявление за прекратяване на отпуската, а работодателя издава заповед. Майката попълва и подава приложение № 4 за 50% от обезщетението.
#3 | 09.10.2013, 10:01
Публикации: 214 / 5
Не споря.
Вярно, че не съм имала служител в майчинство с толкова дълъг болничен, но наистина при представен болничен лист, по време на този отпуск, го прекъсвам със заповед за времето на болничния и след това го удължавам (отпуска) с времето на болничния. Защо е необходимо да се връща за времето на болничния с 50% от обезщетението!?
#4 | 09.10.2013, 10:06
Публикации: 6682 / 662
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (Загл. изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.)
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако
детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на
допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната
му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

Няма как да стане това удължаване. Този отпуск е фиксиран в чл.164 от КТ - до навършване на 2-годишна възраст на детето.
#5 | 09.10.2013, 10:08
Публикации: 173 / 13
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (Загл. изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.)
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако
детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на
допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната
му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

Няма как да стане това удължаване. Този отпуск е фиксиран в чл.164 от КТ - до навършване на 2-годишна възраст на детето.
Това е вярно - отпускът е фиксиран до навършване на 2 години на детето и не може да се удължава с болничен.

Майката реално не е необходимо да се връща на работа.  Трябва да отиде във фирмата и да си подаде Приложение 12 /за промяна на обстоятелствата/ от датата на която започва болничния.
Служебното лице в тридневен срок от промяна на обстоятелствата трябва да внесе в НОИ Пр.12 и заповед за прекратяване на отпуската за отглеждане на дете от 1 до 2 год.
С болничните за същия месец трябва да се подаде Приложение 4  с начална дата - датата на започване на болничния /датата от която е прекратена отпуската.
#6 | 09.10.2013, 10:09
Публикации: 173 / 13
Извинете ме но пишех, когато са се публиквали горните мнения :wave:
#7 | 09.10.2013, 10:19
Публикации: 214 / 5
Значи съм удължавала с дните отпуск, които й се трупат по време на майчинството.
Все пак е ставало дума за болничен от 5 дни.....
 :blush:
#8 | 09.10.2013, 10:52
Публикации: 22 / 1
Благодаря ви за отговорите...дано правилно да съм разбрала...значи реално не трябва да се връща на работа.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група