ТД с лице в болничен

23.10.2013, 15:52 16193 22
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.10.2013, 15:52
Публикации: 216 / 5
Да ви попитам....
Понеже както става ясно от изказванията ми във форума напоследък съм гола вода и два пръста отгоре :rofl:
Какви биха били последствията за работодателя при сключването на ТД с лице в болничен?
#1 | 23.10.2013, 15:53
Публикации: 5550 / 369
Не може встъпването в длъжност да е по време на болничен
#2 | 23.10.2013, 15:55
Публикации: 6113 / 545
Да изчака работодателя лицето да оздравее, че тогава.
#3 | 23.10.2013, 16:00
Публикации: 9660 / 1646
" Понеже както става ясно от изказванията ми във форума напоследък съм гола вода и два пръста отгоре "

Само наистина един готин човек може да се шегува със себе си ! А иначе не съм останала с тези твои впечатления........ :laugh:

На въпроса - назначих в една фирма едно лице, а се оказа, че в предишната фирма са му прекратили договора по време на болничен. Единственият резултат от това беше, че получи писмо за отказ от изплащане на парично обезщетение по болничния, за който не знаехме и всичко си беше ОК.
#4 | 23.10.2013, 16:11
Публикации: 216 / 5
delphine
 :yes3:
Само дето ние знаехме за дългосрочния болничен на лицето... е, надявахме се да не е от датата на сключване на ТД.
... така казах и на шефЪТ-в грешка сме с подобен ТД. Да изчакаме да се възстанови! Не - трябва да запазя този човек, и щата, аз ще му назнача заместник ... :(
А и  по отношение на лицето е пристрастен.Та, какви биха били последствията за работодателя?
Болничният ми се носи днес, издаден е с днешна дата, но е от 07.10. - датата на скл. на ТД  :(
#5 | 23.10.2013, 16:13
Публикации: 5550 / 369
Договорът може да остане с дата 07.10.
Променете в него само встъпването в длъжност, да е денят след изтичане на болничният
#6 | 23.10.2013, 16:21
Публикации: 7230 / 1080
Може ли един под въпрос - Работник сключва ТД в 8,00 на 07.10 за 4 часов работен ден от 9 до 13 часа. Счетито подава уведомление по чл.62 и в 8,45 работникът подписва справката. Започва работа в 9,00, получава инструктажи и т.н., работи до 13 ч. и си тръгва. В 16 часа пада и чупи крак, отива на лекар и взема болничен от ... 07.10.  Как да тълкуваме датата 07.10 - първи ден от болничния, работен ден или...
Ситуацията е хипотетична, но не и невъзможна.
#7 | 23.10.2013, 16:22
Публикации: 5550 / 369
Може ли един под въпрос - Работник сключва ТД в 8,00 на 07.10 за 4 часов работен ден от 9 до 13 часа. Счетито подава уведомление по чл.62 и в 8,45 работникът подписва справката. Започва работа в 9,00, получава инструктажи и т.н., работи до 13 ч. и си тръгва. В 16 часа пада и чупи крак, отива на лекар и взема болничен от ... 07.10.  Как да тълкуваме датата 07.10 - първи ден от болничния, работен ден или...
Ситуацията е хипотетична, но не и невъзможна.
1. болничният трябва да е от следващия ден /лекарят не е чел наредбата/ :)
2. На 07.10 е в болничен
#8 | 23.10.2013, 16:28
Публикации: 9660 / 1646
Вероятно лицето ще иска да му бъде изплатен болничния лист и това би било пречка да се приложи предложеното от Далила , което е изход от тази ситуация. От друга страна това, за което пише ХХХХХ е напълно възможно , макар и хипотетично . Важното е подаваната декларация обр.1 да има обвръзка с представения в НОИ болничен.Няма как един и същи ден да е и работен и ден в болнични от гледна точка на персоналния регистър на лицето.
А в болничния лист името на Вашата фирма ли фигурира ?
#9 | 23.10.2013, 16:29
Публикации: 7230 / 1080
А ако това лице работи на втори ТД от 17 до 20 часа и на 07.10. трябва да е на работа?
Не съм доктор и не ми се четат наредбите /поне за сега/, но ако болничният е от 08.10, как ще се оправдае отсъствието на 07.10 след обяд при втория работодател? Или ще има два болнични с различни дати? Да не питам как ще се плащат от НОИ...
#10 | 23.10.2013, 16:30
Публикации: 5550 / 369
Вероятно лицето ще иска да му бъде изплатен болничния лист и това би било пречка да се приложи предложеното от Далила , което е изход от тази ситуация.

Напротив, никаква пречка няма да е, защото НОИ засичат подадените Д1, а в Д1 лицето ще фигурира от датата след изтичане на болничният
#11 | 23.10.2013, 16:31
Публикации: 5550 / 369
А ако това лице работи на втори ТД от 17 до 20 часа и на 07.10. трябва да е на работа?
Не съм доктор и не ми се четат наредбите /поне за сега/, но ако болничният е от 08.10, как ще се оправдае отсъствието на 07.10 след обяд при втория работодател? Или ще има два болнични с различни дати? Да не питам как ще се плащат от НОИ...

хи хи хи .............. е тук вече стана сложна хипотетиката :)
#12 | 23.10.2013, 16:34
Публикации: 216 / 5
Всъщност в случая говорим наистина за счупване, само че на ръка!!!
Ама лицето е диригент и ръката е важна.
Това, малко черен хумор.
Да, нашите данни са в болничния.
Издаден е днес, но започва от 07.10.....

Иначе, юристът на болницата разиграл точно хипотетичната ситуация, описана от ХХХХХ. Защото аз изрично бях казала на лицето да иска болничния поне от 9.10. (защото, както ви казах, ние знаехме за този болничен)
И, казал (юристът), че за него няма никакъв проблем лицето да има и ТД, и болничен от 07.10.
Договорът може да остане с дата 07.10.
Променете в него само встъпването в длъжност, да е денят след изтичане на болничният
ТД е подаден в НАП, като сключен на 7.10.
И, ако съм те разбрала правилно, точката, в която вписвам "Служителят се задължава да постъпи на работа на ... еди-коя си дата, в случая 7.10. или в 7-дневен срок от връчването на екземпляр от настоящия ТД, подписан от двете страни и уведомлението до НАП" - там условието да е "след болничния", или "след временната неработоспособност".... или? :hmmm:
#13 | 23.10.2013, 16:36
Публикации: 5550 / 369
Служителят се задължава да постъпи на работа на ... еди-коя си дата, в случая 7.10. или в 7-дневен срок от връчването на екземпляр от настоящия ТД, подписан от двете страни и уведомлението до НАП" - там условието да е "след болничния", или "след временната неработоспособност"...

Да, точно така
#14 | 23.10.2013, 16:42
Публикации: 9660 / 1646
Вероятно лицето ще иска да му бъде изплатен болничния лист и това би било пречка да се приложи предложеното от Далила , което е изход от тази ситуация.

Напротив, никаква пречка няма да е, защото НОИ засичат подадените Д1, а в Д1 лицето ще фигурира от датата след изтичане на болничният

Именно, Далила - съгласна съм с това. Само пояснявам, че лицето не трябва да има претенции да му бъде изплатен болничния, защото за времето на болничния няма да е встъпило в длъжност.
#15 | 23.10.2013, 16:43
Публикации: 7230 / 1080
Що не си вмъкнете в трудовите договори една точка  "Трудовият договор влиза в сила от постъпването на РАБОТНИКА / СЛУЖИТЕЛЯ на работа, което се удостоверява писмено." Така си решавате проблемите с по-късното започване на работа по ТД.
#16 | 23.10.2013, 16:49
Публикации: 5550 / 369
На моите ТД най-долу има

СЛУЖИТЕЛЯТ постъпи на работа на ............
подпис на лицето


Само пояснявам, че лицето не трябва да има претенции да му бъде изплатен болничния,
О, разбира се, че е така
#17 | 23.10.2013, 16:52
Публикации: 9660 / 1646
Да, аз също имам подобен текст.

"                   Получих екземпляр от този трудов договор и копие от уведомлението по чл.62 ал.5 от КТ,заверено от НАП на ............. г.      Работник:..................
                  На основание чл.63 ал.4 от КТ страните по този договор удостоверяват,че работникът постъпи на работа на ................. г..    Работник:...................

                                                                           Работодател:.............."
#18 | 23.10.2013, 16:56
Публикации: 5550 / 369
Получих екземпляр от този трудов договор и копие от уведомлението по чл.62 ал.5 от КТ,заверено от НАП на ............. г.      Работник:..................

Да, и това го имам, но не го копирах, защото няма връзка с темата
#19 | 24.10.2013, 11:13
Публикации: 216 / 5
И аз имам всички тези реквизити долу в договора....
Попълнихме си ги (като пичове) на 7.10. още!  ;D
Явно трябва да се пренаписва и преподписва договора....
Служителят, естествено, иска да му бъде плащан от НОИ боничния.... ::)
Много ги глезят служителите при нас:blink:
Изключвам административния персонал!!!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове