Право на избор при облагане на доходи от дейността на ФЛ, рег. ЗП и рег. по ЗДДС

04.01.2014, 12:21 11633 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.01.2014, 12:21
Публикации: 308 / 8
ФЛ регистрирани като ЗП и регистрирани по ЗДДС от 2014 г. имат право на избор за реда за облагането на доходите от дейността им. Доходите им ще се облагат с данък върху годишната данъчна основа от стопанска дейност като едноличен търговец, само ако земеделският производител избере този ред на облагане. Изборът ще става с декларация, която за 2014 г. ще се подава в срок до края на януари 2014 г. В случай, че земеделците не подадат такава декларация за доходи придобити след 01. 01. 2014 г., те ще се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа, като при формирането на облагаемия доход ще могат да приспадат само нормативно-определените разходи (60 или 40 на сто в зависимост от вида на произвежданата продукция).

Образец на декларацията по чл. 29а, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица е приложена в прикачения файл!

Декларацията се подава лично от земеделския производител или негов упълномощен представител в териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес на физическото лице. Декларацията може да се подаде и по пощата, с обратна разписка.

Източник: http://nap.bg/news?id=1772
#1 | 04.01.2014, 16:46
Публикации: 6365 / 1054
Право на избор имат всички физически лица, регистрирани като ЗП (не е задължително да се регистрирани по ЗДДС)
Скрит текст :
До 31.01.2014 е срокът за подаване на декларация от регистрираните по ЗДДС ФЛ-ЗП само за тази година
Скрит текст :
#2 | 04.01.2014, 19:08
Публикации: 308 / 8
 :thumbup: благодаря за уточнението и поправката!
#3 | 06.01.2014, 08:58
Публикации: 103 / 6
Добро утро и честит имен ден на всички именници. До 31.12.13 г. ФЛ-ЗП и регистрино по ДДС нямаще избор, облага се по общия ред. Сега ако не подаде декларация, да приемем ли, че ще има право на облагане с НПР - 60% или 40%?
От прочетеното до тук, смятам, че има право, но ако не подаде тази декларация.
#4 | 06.01.2014, 10:39
Публикации: 6365 / 1054
Мима, здравейте!
От прочетеното и аз споделям мнението Ви, че регистрираните по ЗДДС физически лица - земеделски производители, които не декларират до 31.01.2014 избор за облагане по чл. 26, следва да се облагат по чл. 29.
За мен, изменението на чл. 29а си е направо отмяна на предишния текст и приемането на съвършено нов режим...
Но, може би, е добре да се отправи запитване и към НАП, защото винаги имат някакви тълкувания. :smile1:
#5 | 06.01.2014, 17:46
Публикации: 308 / 8
Ако ЗП не подаде декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ до 31.01.2014 г. ще определя облагаемия си доход по чл. 29 ЗДДФЛ. Всъщност промените в закона от 2014 г. дават право на избор на физическите лица по чл. 29а да се облагат като ЕТ или по чл. 29 от закона. От 2011 до 2013 г. ФЛ ЗП рег. по ЗДДС нямаха право на този избор и задължително се облагаха като ЕТ!
#6 | 07.01.2014, 10:20
Публикации: 103 / 6
Честит Ивановден на всички именници. Тези ЗП-ФЛ- регистрирани по ДДС, сега като не подадат тази декларация, ще си облагат доходите с НПР. Накратко това обяснявам на тези, които ме питат, защото  питат. Има и такива които не питат, отиват на място, подават от страх да не пропуснат някой срок и после съжаляват. При предишното подаване за избор точно това се случи на трима ЗП-ФЛ без регистрация по ДДС. Отишли на място, подали за избор и после ама защо?.........
Та успех на всички.
#7 | 08.01.2014, 13:40
Публикации: 308 / 8
Всеки да преценява! Преди да се упражни правото на избор тр да се направи анализ на бъдещите разходи, както и прогноза за очакваните приходи през годината!
#8 | 08.01.2014, 14:05
Публикации: 211 / 1
след подаване на тази декларация срока за облагане една година ли е?
#9 | 08.01.2014, 14:40
Публикации: 6365 / 1054
след подаване на тази декларация срока за облагане една година ли е?
Уважаема siska_88,
В публикацията от « -: Януари 04, 2014, 16:46 » съм вмъкнала текста от закона, в който има отговор и на този въпрос :smile1: - ал. 3 на чл. 29а
#10 | 09.04.2019, 09:47
Публикации: 103 / 6
Добър ден на всички. Отново искам да продължим дискусията по този въпрос. Ако сега лице ЗП се облага с НПР 60% отново ли остава така, или задължително преминава на облагане по чл. 29а? Мисля, че не но.... може да не съм прочела всичко. Благодаря.
#11 | 09.04.2019, 11:27
Публикации: 6335 / 582
Добър ден на всички. Отново искам да продължим дискусията по този въпрос. Ако сега лице ЗП се облага с НПР 60% отново ли остава така, или задължително преминава на облагане по чл. 29а? Мисля, че не но.... може да не съм прочела всичко. Благодаря.

Ако имате предвид регистрация по ЗДДС - това е за целите на ДДС.
Облагането по ЗДДФЛ е въпрос на личен избор.
Не е задължително да е по чл.29 а.
#12 | 09.04.2019, 12:23
Публикации: 103 / 6
Благодаря, да имах предвид регистрация по ЗДДС.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група