Болничен по време на майчинство

27.01.2014, 13:26 14452 13
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

27.01.2014, 13:26
Публикации: 345 / 15
Здравейте колеги,
Искам да попитам следното: Служителка е в майчинство и в момента е в болница с детенцето. От там и предлагат болничен, който тя има право да вземе. Питането ми е какъв е смисъла на болничния? По време на болничния ще и спрат ли обезщетението за майчинство, за да изплатят БЛ или....???
Тя така или иначе е на минимална заплата, има ли смисъл от този БЛ? :hmmm:
#1 | 27.01.2014, 13:29
Публикации: 5550 / 366
Или трябва да прекрати майчинството за периода на болничния и след това да го поднови. Да, по време на болничния няма да й изплащат обезщетение, а само сумата по болничния
Или изобщо да не го ползва.
Как ще е по-добре и по-изгодно, майката да си прецени
#2 | 27.01.2014, 13:39
Публикации: 345 / 15
Благодаря  dalila. Винаги точна и навреме. :good:
#3 | 27.01.2014, 13:56
Публикации: 383 / 33
В кой точно период от майчинството е?
#4 | 27.01.2014, 14:58
Публикации: 345 / 15
Втора година.
#5 | 28.01.2014, 09:51
Публикации: 383 / 33
Значи прекъсва отпуска за гредане на дете, подава Приложение 12 + Приложение 4 за изплащане на обезщетение 50% . Когато й свърши болничният, отново подава документи за ползване на 100% обезщетение - Приложение 3.
#6 | 28.01.2014, 09:55
Публикации: 5767 / 491
Значи прекъсва отпуска за гредане на дете, подава Приложение 12 + Приложение 4 за изплащане на обезщетение 50% . Когато й свърши болничният, отново подава документи за ползване на 100% обезщетение - Приложение 3.


Точно! Приложение № 12 се подава в срок от 3 работни дни във фирмата. Трябва да подаде заявление за прекратяване на отпуската по чл.164 от КТ.
#7 | 28.01.2014, 10:15
Публикации: 5550 / 366
Приложение 4 за изплащане на обезщетение 50% .

Няма да получава 50% обезщетение, защото болничният ще бъде издаден за гледане на детето. Т.е. няма как да получи обезщетение по болничният за детето и в същото време майчинство за същото дете.
#8 | 28.01.2014, 12:30
Публикации: 383 / 33
Имах такъв случай преди години и бяха изплатени и болничният, и обезщетението 50%.

По-добре да се консултират с НОИ.
#9 | 29.01.2014, 16:23
Публикации: 345 / 15
Благодаря на всички. Мисля, че цялата тази гимнастика е излишна, защото няма да получи нищо повече от това, което получава в момента. Само дето ще усложни моя живот с подаване на куп документи. Освен това надали ще и дадат две обезщетения за едно и също нещо /и в двата случая си гледа детето, болно или здраво/.
Още веднъж благодаря... :yes3:
#10 | 11.09.2015, 10:55
Публикации: 78 / 0
Здравейте,
искам да попитам дали трябва лицето, което ще вземе болничен(усложнена втора бременност), когато е в отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, да бъде върнато за един ден на работа за да може да започне болничния или не е нужно. Ако трябва да бъде върнато какви документи трябва да подготвя.
Благодаря предварително
#11 | 11.09.2015, 11:09
Публикации: 5550 / 366
Здравейте,
искам да попитам дали трябва лицето, което ще вземе болничен(усложнена втора бременност), когато е в отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, да бъде върнато за един ден на работа за да може да започне болничния или не е нужно. Ако трябва да бъде върнато какви документи трябва да подготвя.
Благодаря предварително

не е необходимо, но ще трябва да се прекрати майчинството за периода на болничния и след това пак да излезе в майчинство.
#12 | 11.09.2015, 11:21
Публикации: 78 / 0
Лицето няма да се връща пак в отпуск за отглеждане на детето до 2 години, защото болничните ще продължат до 45 дни преди раждането на второто дете.
#13 | 11.09.2015, 11:25
Публикации: 5550 / 366
Лицето няма да се връща пак в отпуск за отглеждане на детето до 2 години, защото болничните ще продължат до 45 дни преди раждането на второто дете.

Значи прекъсва майчинството - подава се прил.12 и прил.4 /за 50% майчинство/
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове