Малко Помощ - Дата на Осчетоводяване, Дата на Документа, месец за Експорт

10.02.2014, 17:30 15000 8

10.02.2014, 17:30
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

Днес малко ми дойде в повече и ще съм благодарен за малко помощ, че от преумора взех тотално да се обърквам.
Правя в момента месец Януари - на фирма регистрирана по ДДС.
Дата на документа - ми е ясно какво е - например датата на фактурата.
След като фактурите са за януари, а аз ги правя февруари и ще подавам ДДС-то до 14ти този месец, в Дата на осчетоводяване и Месец за Експорт какво е коректно да се запише Февруари 2014?

Защо питам. В моята представа, дейност и начин на работа документите от предходния месец се отсчетоводяват текущия, примерно тези за януари се осчетоводят февруари, тези за февруари -> март и т.н.
Обаче в момента намерих фактури, които са с дата на документа, дата на осчетоводяване и месец за експорт - в един месец. Примерно всичко е януари месец.

И понеже това е нетипично за моята дейност тотално се обърках. Аз разсъждавам по следния начин, но не знам дали е правилен.
В стандартния случай: имаме фактура от Януари, която е с дата на документа Януари, но се осчетоводява и влиза в Месец за Експорт Февруари.Така си правя и сегашните фактури от Януари.

Предполагам, че фактурите при които датата на документа, датата на осчетоводяване и месец за експорт са в Един Месец, се ползват примерно ако имаме да прихващаме ДДС, с цел да не внасяме на държавата, пък после да си го искаме, ами направо да си го прихванем.

Така си мисля аз, обаче не знам дали е така, а и се обърках вече.

Ако е възможно малко помощ, ще съм благодарен.
#1 | 10.02.2014, 17:43
Публикации: 2027 / 254
Покупна фактура за стоко от 10.01.2014г с ДДС

Дата да документ - 10.01.2014

Дата на осчетоводяване - 10.01.2014.

Месец за експорт - ддс може да се ползва 12 месеца напред във времето за закон. Ако искате да го изпозлвате в м,01.2014г. задавате на месец за едкпорт 01.2014г. Ако искате да позлзвате ДДС кредита да речем през к.05.2014г. задавате Месец за експорт - 05.2014г.
#2 | 10.02.2014, 17:52
Публикации: 298 / 14
Alfa: Благодаря за отговорът. Значи фактурите за януари, които правя сега февруари ги пиша 01.2014 дата на документ, осчетоводяване и еспорт.
Още един въпрос, ако е възможно.
Ако имаме фактура с дата  10.01.2014, платена 05.02.2014. Тогава дата на документа 10.01.2014, а дата на осчетоводяване - 05.02.2014 (ли трябва да е задължително) и месец за Експорт? 
Още нещо ако сега сме февруари, а примерно очакваме през Юни да имаме много ДДС за прихващане, какво да направя с фактурата, така че да влезе в месец за експорт юни? Въобще да не я отразявам сега никъде, и да я пусна чак Юни?

(вече много взех да се бъркам)
#3 | 11.02.2014, 00:47
Публикации: 298 / 14
Може и нещо да не довиждам, но не успявам да намеря бутона за редакция на предното ми мнение.
Затова ще напиша какво измислих. Първо забравих да спомена за получени или за издадени фактури говорим. Сега до какви изводи стигнах:
1. Фактурите, които ние издаваме ги отразява за данъчния период, за които сме ги издали - примерно дата на документ, дата на осчетоводяване, месец за експорт - 01.2014 и на трите
2. Фактурите, които на нас са ни издали, датата на данъчното събитие е датата на касовия бон/превеждане на парите по банков път. Тоест гледаме не толкова датата на Фактурата (тя е важна за доставчика ни), а за нас е важна датата на плащането (която приемам за дата на данъчно събитие). В такъв случай, ако имаме фактура от 08.2014, а касов бон (платена от нас) на 09.2014, правим Дата на документа: 08.2014; Дата на осчетоводяване: 09.2014; Месец за Експорт: 09.2014
3. В случай, че искаме да се възползваме от 12-месечни период за приспадане, фактурата за покупка,  която са ни издали на 09.2014 и сме платили същия месец, никъде не я отразяваме 09.2014, а я пускаме например 11.2014, понеже тогава имаме много ДДС за възстановяване, а не искаме ревизия.

Може ли някои да прегледа написаното и да се изкаже компетентно, дали съм на прав път или греша някъде?

Благодаря предварително.
#4 | 11.02.2014, 06:56
Публикации: 6403 / 1130
Аз лично не мога да разбера въпроса Ви.
1. С каква програма работите?
2. Има някои основни положения:
- датата на документа е датата на издаване на фактурата
- датата на осчетоводяване е датата на отразяването на документа в счетоводните регистри. В някои програми (Микроинвест Делта) тази дата се използва за да се включи документът в съответния данъчен период в дневниците по ЗДДС.
- месец за експорт не съм срещала, но това вероятно е месецът, който задавате за включване в дневниците по ЗДДС.

Плащането по една фактура е без значение за датата на данъчното събитие. То има отношение само при режим на касова отчетност, който не касае плащането в брой.
#5 | 11.02.2014, 09:29
Публикации: 298 / 14
irenabrili: Благодаря за Включването.
1. На Делта Про работим, правилно се насочи, извинявам се, за пропускът, явно "месец за експорт" е въведен от Микроинвест Термин. Правилно, месецът, за включване в дневниците е.
2. Когато ние издаваме фактура разбирам.
Когато на нас ни издават фактура, не мога да разбера от какво зависят датата на документа и месеца за експорт/месеца в които влиза в дневниците?
Казус 1: Възможно ли е примерно фактура за интернет от 01.2014 (дори да е платена 02.2014) да я осчетоводя и пусна в дневника за Януари 2014?
Тук ме притеснява това, че примерно М-тел, когато пускат оригинална фактура, се задължават да начислят ДДС-то в тяхното счетоводство, да но в нашето, ако пропуснем да платим, реално погледнато разход не е на лице. На база на какво включвам в дневника - на фактурата или на плащането? Понеже, ако няма плащане няма и разход, дори да имаме фактура?
Казус 2: Възможно ли е, ако излизаме на възстановяване този месец 01.2014, въобще да не осчетоводявам фактурата, да осчетоводя само плащане към доставчик 401/501, а самата фактура да влезе в месец, където имаме повече ДДС за внасяне примерно Март 2014?

Дано съм бил по ясен този път, знам че обеснявам объркано.
#6 | 11.02.2014, 09:40
Публикации: 298 / 14
А и един проблем специално за Делта Про:
Ако фактурата е 01.2014, платена 02.2014, искаме да влезе в дневника за 01.2014, обаче реално осчетоводяваме 02.2014.
Какво пишем в "Дата на осчетоводяване" и "Месец за експорт" - Януари или Февруари?
Микроинвест напоследък хич не си дигат телефона, за да попитам.
#7 | 11.02.2014, 11:18
Публикации: 6403 / 1130
bigdarkmad,
По Казус 1 виждам, че имате едно базово объркване в понятията, което като разберете, предполагам, ще изчезнат и другите Ви въпроси.
Разходите се признават не при извършване на плащането, а при начисляването им, което става на база получената фактура.

Казано простичко:

ПОЛУЧЕНА ФАКТУРА = РАЗХОД = ЗАДЪЛЖЕНИЕ КЪМ ДОСТАВЧИК

Осчетоводява се Д-т група 60 / К-т група 40

ПЛАЩАНЕ = ПОГАСЯВАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЕ КЪМ ДОСТАВЧИК

Осчетоводява се Д-т група 40 / К-т група 50

По Казус 2 е възможно да осчетоводите и фактурата, като й зададете експорт през следващ месец. Аз не съм на Про, но предполагам, че са усъвършенствали програмата Делта именно с такава цел - да не "оставяме" неосчетоводени ф-ри, а през възможностите за експорт в даден месец да задаем кога да бъдат включени в дневниците по ДДС.

От април всички клиенти на Микроинвест ще минат принудително на версии Про, но ще чакаме промоцията :smile1: Засега само гадая. Просто проиграйте различни варианти и сами ще разберете кое да включвате според индивидуалните Ви планове за ползване на данъчен кредит. Е, разбира се, като спазвате и нормите на ЗДДС.




#8 | 11.02.2014, 13:30
Публикации: 298 / 14
bigdarkmad,
По Казус 1 виждам, че имате едно базово объркване в понятията, което като разберете, предполагам, ще изчезнат и другите Ви въпроси.
Разходите се признават не при извършване на плащането, а при начисляването им, което става на база получената фактура.

Казано простичко:

ПОЛУЧЕНА ФАКТУРА = РАЗХОД = ЗАДЪЛЖЕНИЕ КЪМ ДОСТАВЧИК

Осчетоводява се Д-т група 60 / К-т група 40

ПЛАЩАНЕ = ПОГАСЯВАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЕ КЪМ ДОСТАВЧИК

Осчетоводява се Д-т група 40 / К-т група 50

По Казус 2 е възможно да осчетоводите и фактурата, като й зададете експорт през следващ месец. Аз не съм на Про, но предполагам, че са усъвършенствали програмата Делта именно с такава цел - да не "оставяме" неосчетоводени ф-ри, а през възможностите за експорт в даден месец да задаем кога да бъдат включени в дневниците по ДДС.

От април всички клиенти на Микроинвест ще минат принудително на версии Про, но ще чакаме промоцията :smile1: Засега само гадая. Просто проиграйте различни варианти и сами ще разберете кое да включвате според индивидуалните Ви планове за ползване на данъчен кредит. Е, разбира се, като спазвате и нормите на ЗДДС.

Благодаря Ти. Явно е базово объркването, съгласен съм. За Микроинвеста сега е към 1000 лв (аз ги имам отдавна версиите им), за после нз колко ще е.
След 500000 (реални) обаждания до Микроинвест, на които ми вдигнаха телефона 2 пъти установих следното.
Аз след много питания на други места стигнах до следния извод:
602/401 - основата за Януари
499/401 - ДДС-то за Януари

401/501(3) - ако я плащаме Февруари Примерно

4531/499 - Март примерно, ако тогава ще влиза фактурата.

Само, че от Микроинвест решили да направят "Експорт към месец". След 2 консултации по телефона, опцията "Месец за експорт" сама правила горното, като още от сега примерно (Януари) вкарва ДДС-то за месец Март. Оф сега като се замисля, от къде може да знаем, че точно Март ще има много ДДС за внасяне, ама да кажем че новата версия може да редактираш непрекъснато и може да го промениш. Иначе за тоз въпрос някой друг ден пак трябва да ги тормозя, понеже реално с тази опция задаваме месец по прогнозни данни.
И пак спрямо Микроинвест, след 2рата консултация, фактурата я пускаме така:
гр.60/401
4531/401
(все едно нормална фактура за месец Януари),
а опцията "Месец за експорт" автоматично я отнася за месеца, за които сме посочили и се виждало в оборотната ведомост. Таз опция, ще да е някаква магическа. Честно казано, аз обичам ръчно да контролирам всичко, но в тоз случай, май май много избор нямам.
На мен вариант да се мине през сметка от сорта на 499 ми изглежда по - ясен, как със стандартните записвания (гр.60/401; 4531/401)  Делта Про ще отнесе ДДС-то в другия месец на практика нз, на теория според тях е така.
Това е от мен, ако има някои друг повече информация да каже.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група