Кой вариянт ще е най-изгоден за двете страни:

20.02.2014, 11:22 7974 7

20.02.2014, 11:22
Публикации: 14 / 0
Здравейте, предлага ми се работа на 4 ч./дневно с уговорено възнагр. 500 лв. В момента съм на ДУК в ООД с 50 % собствено участие. Искам да си оформя коректно взеимоотношенията с другата фирма, пробвах калкулации за два вариянта: ТД и ГД. При Трудовия договор разходите за работодателя са около 752 лв., за да мога чисто да взема 500 лв., при Гражданския договор са 652 лв., добре но какви ангажименти ще имам като страна по ГД от тук насетне ако го избера?
#1 | 20.02.2014, 11:33
Публикации: 1166 / 86
Внимавайте много, гражданският договор да не се укаже прикрит трудов! Глобата е минимум 1500 лв.
#2 | 20.02.2014, 11:37
Публикации: 6403 / 1130
Интересно, че винаги товарим понятието "най-изгодно" само със смисъла "най-малко осигуровки". А не е така.
Вие, като човек, който се ангажира да свърши определена работа, следва да прецените нещата от всички страни.
Първо - имате ли възможност да завършите работата в срок от 4 часа дневно. Или пък, няма ли да губите 2 часа за отвисяване на определеното работно време по ТД. По ГД това ограничение липсва.
Второ - боледувате ли често, налага ли се да ползвате болнични? Защото ГД е по-неблагоприятен в това отношение.
Трето - как сте свикнали да почивате? Строго само в дните за отпуск или плаващото време за заетост Ви дава достатъчно възможности да възстановявате силите си.
И т.н....
#3 | 20.02.2014, 13:53
Публикации: 14 / 0
Интересно, че винаги товарим понятието "най-изгодно" само със смисъла "най-малко осигуровки". А не е така.
Вие, като човек, който се ангажира да свърши определена работа, следва да прецените нещата от всички страни.
Първо - имате ли възможност да завършите работата в срок от 4 часа дневно. Или пък, няма ли да губите 2 часа за отвисяване на определеното работно време по ТД. По ГД това ограничение липсва.
Второ - боледувате ли често, налага ли се да ползвате болнични? Защото ГД е по-неблагоприятен в това отношение.
Трето - как сте свикнали да почивате? Строго само в дните за отпуск или плаващото време за заетост Ви дава достатъчно възможности да възстановявате силите си.
И т.н....
Благодаря Ви за широкия поглед на този личен казус, права сте, че преценката ще е моя, но едно компетентно мнение на човек от бранша е доста добър ориентир /аз съм попадал на такива мнения/. Работата е доста и 4 часа ми е предложено като време на заетост. Както споменах в стартовия пост, аз съм си сам шеф и в този смисъл съм свободолюбив. Възложителят ме иска 4 часа в неговия офис, за мотане не може да става дума, не боледувам често, налага ми се отсъствие, извън отпуска, което съм в позиция да договоря с възложителят, по-скоро рядко отколкото да ми е практика.
#4 | 20.02.2014, 13:55
Публикации: 14 / 0
Внимавайте много, гражданският договор да не се укаже прикрит трудов! Глобата е минимум 1500 лв.
Как да разбера, аз тепърва ще влизам във взаимоотношение с възложителя, какви са критериите на контр.органи, ако знаете?
#5 | 20.02.2014, 14:08
Публикации: 1166 / 86
При гражданският договор НЕ трябва да имате работно време и работно място. Там има срок на изпълнение на възложената работа.
#6 | 20.02.2014, 22:01
Публикации: 4405 / 737
При условие, че ще се работи всеки ден, в офиса, от-до, то това си е чист ТД и играта с ГД е доста хазартна.
#7 | 21.02.2014, 09:50
Публикации: 14 / 0
Благодаря сърдечно колеги, хубав и спорен ден желая на всички!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група