НАП: Социално и здравно осигуряване на български работник, нает от работодател от ЕС и полагащ труд в България

Вх.№ 3_2811 / 02.12.2015 ОУИ Велико Търново 108
ЗДДФЛ: чл.4, КСО: чл.4 ал.1 т.1, чл.5 ал.1, НАРЕДБА Н-8 (Отменена с ДВ. бр.1 от 3 януари 2020 г.): чл.3 ал.1 т.3, РЕГЛАМЕНТ 883/2004: т.883, РЕГЛАМЕНТ 987/2009: т.987

3_2811/02.12.2015 г.

Регламент /ЕО/ №883/2004

Регламент /ЕО/ №987/2009

КСО чл.4, ал.1, т.1

КСО чл.5, ал.1

Наредба №Н-8/2005 чл.3, ал.1, т.1

ЗДДФЛ, чл. 4

Относно: Данъчно третиране на доходи и осигуряване на български гражданин, нает по трудово правоотношение от работодател, установен в държава членка на Европейския съюз, който ще полага труда си в Р България

Според изложеното в запитването, физическо лице има сключен трудов договор с юридическо лице, установено в Германия - гр. Бремен. Дължимото брутно възнаграждение ще получава по банков път съгласно споразумение към трудовия договор.

Във връзка с горното се поставят следните въпроси:

  1. Тъй като трудовата дейност ще се извършва на територията на Р България, следва ли лицето да се осигурява по българското законодателство?
  2. Какъв е редът, процедурите и сроковете за регистрирането като физическо лице?
  3. Какъв е размерът на дължимите осигурителни вноски и данъци, сроковете за внасяне и отчитане в НАП?
  4. Какъв вид регистрация да се напра...

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Неплатен отпуск Без стаж Декларация 1

34
Здравейте, Имам работник в неплатен отпуск Без стаж 9 дни през май. Как се попълва Д1? Програмата ми прави Д1 с код 01 с 9 раб...

Превалутиране капитал на ООД

4999
Цитат на: divad100 в 23.06.2026, 11:50 " Да.Първо превалутирането после обявяване на ГФО.Изпробвано е. При мен стана обратното ...

Преди време имаше една декларация към сметката за изплатена сума

246
Цитат на: diana140271 в Вчера в 15:22 " Как така нали Сис се издава от работодател на физическо лице например за права, за да му...

Промяна на дружествения капитал и обявяване

5332
Да, всичко, но нали питането беше за подаваните в АВ.
Още от форума