НАП: Задължения по ЗДДС на лица, регистрирани на основание чл. 97а, при продажба на земеделска продукция на територията на страната

Вх.№ 2015130 ОУИ Пловдив 88 Коментирай
Определя се режимът за физически лица, регистрирани по чл. 97а от ЗДДС, продаващи земеделска продукция в страната. НАП приема, че те са длъжни да издават фактури (без ДДС), освен при продажби на данъчно незадължени физически лица, и да водят дневник за покупките и дневник за продажбите, но фактурите/отчетите за тези продажби не се отразяват в дневника за продажбите.

ОТНОСНО: Задълженията на лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС.

В Дирекция ОДОП ... постъпи писмено запитване с вх. № ............... от 27.04.2017 г. относно задълженията на лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС.

В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Физическо лице регистрирано по чл. 97а от ЗДДС е извършвало продажба на земеделско продукция на територията на страната. Документите, които са издавани от него за продажбата на земеделска продукция са стокови разписки.

В запитването са зададени три въпроса:

1. Като регистрирано по чл. 97а от ЗДДС лице, макар и на специално основание, следва ли да издава фактури, вместо стокови разписки за продажби от земеделска дейност, извършени на територията на страната?

2. Какви дневници или регистри са длъжни да водят лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС?

3. Следва ли продажбите на земеделска продукция, извършени на територията на страната да бъдат отразени в подаваните от лицето справки-декларации за данък върху добавената стойност и ако следва, в коя точка от декларацията се посочват?

Регистрацията по ЗДДС създава изисквания към издаваните от регистрираните лица документи и отчитането им в специални отчетни регистри. Регистрираните по ЗДДС лица по реда на чл. 97а са длъжни да издават фактури, отговарящи на изискванията на чл. 114, ал. 1 от ЗДДС, но без същите да съдържат трайно вписаните реквизити по чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС и без да се посочва данък в тях.

Фактура може да не се издава за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице, предвид разпоредбата на чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС.

Регистрираните по ЗДДС лица водят задължително следните регистри: дневник за покупките и дневник за продажбите /чл. 124, ал. 1 от ЗДДС/. В ал. 2 на цитираната правна норма, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени. По смисъла на чл. 124, ал. 4 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.

В допълнение към горните текстове, в чл. 113, ал. 1 от ППЗДДС е указано, че регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона: дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или този правилник.

Съгласно чл. 113, ал. 2 от ППЗДДС, регистрираните лица следва да изготвят "Дневник за продажбите" по образец - приложение № 10, независимо от вида и формата на водене на счетоводството. Регистрираните лица на основание чл. 97а, 99 и чл. 100, ал. 2 от закона отразяват в дневника за продажбите единствено документите, издадени във връзка с извършените доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка, както и получените доставки на услуги, за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона и извършените вътреобщностни придобивания с място на изпълнение на територията на страната.

Предвид изложеното до тук, физическите лица регистрираните по ЗДДС на основание чл. 97а са длъжни да издават фактури за продажбата на земеделска продукция, с изключение за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице. Тези лица водят задължително отчетни регистри: дневник за покупките и дневник за продажбите. Издадените от тях фактури или отчетите за извършени продажби във връзка с продажбата на земеделска продукция не следва да намерят отражение в дневника за продажби.

В запитването е поставен въпрос относно задълженията на лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС, при следната фактическа обстановка: физическо лице, регистрирано по чл. 97а от ЗДДС, извършва продажба на земеделска продукция на територията на страната. За тези продажби лицето издава стокови разписки.

Поставени са следните въпроси:

Въпрос 1: Като регистрирано по чл. 97а от ЗДДС лице, макар и на специално основание, следва ли да издава фактури, вместо стокови разписки за продажби от земеделска дейност, извършени на територията на страната?

Въпрос 2: Какви дневници или регистри са длъжни да водят лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС?

Въпрос 3: Следва ли продажбите на земеделска продукция, извършени на територията на страната, да бъдат отразени в подаваните от лицето справки-декларации за данък върху добавената стойност и ако следва, в коя точка от декларацията се посочват?

Относно издаването на фактури от лице, регистрирано по чл. 97а от ЗДДС

Регистрацията по ЗДДС създава изисквания към издаваните от регистрираните лица документи и към отчитането им в специални отчетни регистри.

Регистрираните по ЗДДС лица по реда на чл. 97а са длъжни да издават фактури, които отговарят на изискванията на чл. 114, ал. 1 от ЗДДС, но без да съдържат трайно вписаните реквизити по чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС и без да се посочва данък в тях.

Съгласно чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС фактура може да не се издава за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице.

Извод: Физическите лица, регистрирани по ЗДДС на основание чл. 97а, са длъжни да издават фактури за продажбата на земеделска продукция, с изключение на случаите, когато получателят е данъчно незадължено физическо лице.

Относно задължителните отчетни регистри на лицата, регистрирани по чл. 97а от ЗДДС

Съгласно чл. 124, ал. 1 от ЗДДС регистрираните по ЗДДС лица водят задължително следните регистри: дневник за покупките и дневник за продажбите.

По силата на чл. 124, ал. 2 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.

Съгласно чл. 124, ал. 4 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.

В чл. 113, ал. 1 от ППЗДДС е указано, че регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона - дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или правилника.

Съгласно чл. 113, ал. 2 от ППЗДДС регистрираните лица следва да изготвят "Дневник за продажбите" по образец - приложение № 10, независимо от вида и формата на водене на счетоводството.

Регистрираните лица на основание чл. 97а, чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от закона отразяват в дневника за продажбите единствено документите, издадени във връзка с извършените доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка, както и получените доставки на услуги, за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона, и извършените вътреобщностни придобивания с място на изпълнение на територията на страната.

Извод: Лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС, водят задължително отчетни регистри - дневник за покупките и дневник за продажбите, като в дневника за продажбите отразяват само документите, свързани с посочените в чл. 113, ал. 2 от ППЗДДС доставки и придобивания.

Относно отразяването на продажбите на земеделска продукция

Предвид изложените разпоредби, издадените фактури или отчетите за извършени продажби във връзка с продажбата на земеделска продукция от лицата, регистрирани по чл. 97а от ЗДДС, не следва да намерят отражение в дневника за продажбите.

Извод: Продажбите на земеделска продукция, извършени на територията на страната от лице, регистрирано по чл. 97а от ЗДДС, не се отразяват в дневника за продажбите и съответно не се включват в справките-декларации за ДДС като доставки, подлежащи на отразяване по реда, приложим за документите, които се вписват в този дневник.

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Социални осигуровки на СОЛ след изтичане на ТЕЛК

12
Срокът 31.01. е са промяна на вида осигуряване от осигуряване само за пенсия в осигуряване за пенсия+ОЗМ и обратно. Вашия случай...

В Приложението за издаване на пътни листа

49
Здравейте, в Приложението в сумарния ред на  Закупено по документи през месеца стои все още лв.

УП3 не прието от пенсионното , какъв е проблема им

179
Да допълня, че осигуровките са внесени за първа категория. И ако проблема е само в това че трите подпоса са еднакви, ще ги оправ...

Туристически данък

3613
Цитат на: vv2 в Днес в 14:28 " Да Т.е. върху туристическия данък се начислява ДДС?  А не е ли освободена доставка с 0% ДДС?
Още от форума