НАП: Здравно осигуряване при безпричинно отсъствие от работа и подаване на декларация образец № 1

Вх.№ 3_118 / 19.01.2016 ОУИ Велико Търново 202
ЗЗО: чл.40 ал.5, КСО: чл.10 ал.2

3_118/19.012016 г.

КСО чл.10, ал.2

ЗЗО чл.40, ал.5

Относно: здравно осигуряване за периодите на безпричинно отсъствие от работа /самоотлъчка/

Според изложеното в запитването, в асоциация ХХХ са зачестили безпричинните отсъствия от работа на работници или така наречените "самоотлъчки".

Във връзка с това се поставят следните въпроси:

  1. Има ли работодателят задължението да внася здравноосигурителни вноски за времето, когато работникът безпричинно не се е явил на работа?
  2. Следва ли да се подава декларация образец №1 за месец, в който работникът безпричинно не е работил през целия месец?
  3. Ако в посочения случай не е подадена декларация образец №1, при положение, че лицето като работодател е дължал здравноосигурителна вноска, ще се счита ли това за нарушение на законодателството?

При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 102/2015 г.) изразяваме следното становище:

Понятието "самоотлъчка" е ...

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Превалутиране капитал на ООД

4958
Цитат на: divad100 в Вчера в 11:50 " Да.Първо превалутирането после обявяване на ГФО.Изпробвано е. При мен стана обратното за е...

Преди време имаше една декларация към сметката за изплатена сума

229
Цитат на: diana140271 в Днес в 15:22 " Как така нали Сис се издава от работодател на физическо лице например за права, за да му ...

Промяна на дружествения капитал и обявяване

5293
Да, всичко, но нали питането беше за подаваните в АВ.

Управител на ЕООД в майчинство

415
Благодаря Ви!
Още от форума