2_1521/08.10.2012
ЗДДС чл.45, т.2, б. "а"
В писмено запитване сте изложили следната фактическа обстановка: Клиент е регистриран по ДДС в друга страна членка. Идва и взема стока лично със собствен транспорт от български доставчик, регистриран по ЗДДС. В тази връзка сте задали следния въпрос: С какъв документ по чл.45, т.2 от ППЗДДС доставчикът следва да удостовери напускането на стоката от територията на България?
Съобразно разпоредбата на чл.7, ал.1 от ЗДДС вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика - регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Следователно едно от условията за да е налице ВОД е транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка.
Документите, доказващи изпраща...
