НАП: Корпоративно подоходно облагане на печалба от продажба на хотел в Германия от местно юридическо лице по ЗКПО и СИДДО България–Германия

Вх.№ М2436116 ЦУ на НАП 65 Коментирай
ЗКПО: чл.3 ал.2
Определя се режимът за облагане по ЗКПО на печалба от продажба на хотел в Германия от местно дружество. НАП приема, че печалбата участва в данъчния финансов резултат в България, но по СИДДО с Германия правото на облагане на дохода от прехвърляне на недвижимия имот е на Германия, като двойното облагане се избягва чрез метода "освобождаване с прогресия".

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

ЦЕНТРАЛНО УПРАВЛЕНИЕ

1000 София, бул. "Княз Дондуков" № 52, тел: 0700 18 700, факс: (02) 9859 3099

Изх. № М-24-36-116

Дата: 08.02.2016 год.

ЗКПО, чл. 3, ал. 2

Относно: данъчно третиране на покупко-продажба на хотел в Германия от местно юридическо лице по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

В Централно управление на Национална агенция за приходите е постъпило Ваше писмено запитване, препратено по компетентност и заведено с входящ № М-24-36-116 от 30.12.2015 г., в което е описана следната фактическа обстановка:

Дружеството закупува хотел в Германия през 2014 г. Към настоящия момент хотелът не е пускан в експлоатация и не са генерирани приходи от него. Извършват се ремонтни работи по него като за целта е наета немска фирма. Предстои ремонтните работи да се финализират и съответно да се издаде фактура от немската фирма за този ремонт и последващо плащане по фактурата. В момента текат преговори с Общината в Германия, където се намира хотелът, за продажбата на този обект.

Предвид изложената фактическа обстановка са поставени три въпроса.

По първи и втори въпрос, касаещи облагането по ЗДДС, е изразено становище с писмо изх.№ 1323/30.12.2015 г. на дирекция ОДОП град Варна.

Третият въпрос се свежда до това къде следва да се плати данък печалба - в България или в Германия.

Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), изразявам следното становище:

По трети въпрос:

Всяко българското юридическо лице на основание разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ се облага с данъци по този закон за печалбите и доходите си от всички източници в Република България и в чужбина.

Когато местно юридическо лице осъществява дейност в чужбина или реализира доходи от източници в чужбина, всички приходи и разходи, реализирани от източника в чужбина, следва да участват във формирането на общия счетоводен и данъчен финансов резултат по реда и съгласно изискванията на действащото счетоводно и данъчно законодателство в страната.

Следва да се отбележи, че отговорът на въпроса относно облагането в Германия, е извън законоустановените компетентности на Националната агенция за приходите с оглед на това, че е свързан с прилагане на чуждестранно законодателство.

В случай че съгласно германското вътрешно законодателство реализираните от дружеството печалби и доходи подлежат на облагане и в тази държава, следва да имате предвид, че е налице Спогодба между Република България и Федерална република Германия за избягване на двойното данъчно облагане и на отклонението от облагане с данъци на доходите и имуществото (Ратифицирана със закон, приет от 41-ото Народно събрание на 19 май 2010 г. - ДВ, бр. 41 от 2010 г. в сила от 21 декември 2010 г.). Съгласно чл. 13 от ЗКПО, когато в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на ЗКПО, се прилагат разпоредбите на съответния международен договор.

Според чл. 13, ал. 1 от Спогодбата печалбите, получени от местно лице на едната договаряща държава, от прехвърляне на недвижимо имущество и намиращо се в другата договаряща държава, могат да се облагат с данък в тази друга държава. С други думи правото на данъчно облагане на печалбите от прехвърляне на недвижимо имущество е предоставено на държавата, където се намира то - в случая Германия. Съгласно чл. 22, ал. 2, б. "а" от посочената СИДДО двойното данъчно облагане се избягва чрез прилагане на метода "Освобождаване с прогресия".

При условие, че имате конкретен въпрос относно прилагането на разпоредбите на СИДДО между България и Германия, следва да отправите ново запитване.

В заключение и предвид гореизложеното окончателното разчитане на дружеството с корпоративен данък по реда на ЗКПО за реализирания от него данъчен финансов резултат за конкретен данъчен период се извършва в страната, при съблюдаване на изискванията на счетоводното и данъчното законодателство на Република България.

зАМ. Изпълнителен Директор на

НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА

ПРИХОДИТЕ:

/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

В запитването е изложена следната фактическа обстановка: дружеството е закупило хотел в Германия през 2014 г. Към момента хотелът не е пускан в експлоатация и не са реализирани приходи от него. Извършват се ремонтни работи, за които е наета немска фирма. Предстои финализиране на ремонтните работи, издаване на фактура от немската фирма за ремонта и последващо плащане по фактурата. Паралелно се водят преговори с общината в Германия, на чиято територия се намира хотелът, за продажбата на този обект.

Поставени са три въпроса. По първи и втори въпрос, свързани с облагането по ЗДДС, е изразено становище с писмо изх. № 1323/30.12.2015 г. на дирекция ОДОП - Варна. Третият въпрос е:

Въпрос: Къде следва да се плати данък печалба - в България или в Германия?

На основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите и при съобразяване на относимата нормативна уредба, е изложено следното становище по трети въпрос.

Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) всяко българско юридическо лице се облага с данъци по този закон за печалбите и доходите си от всички източници в Република България и в чужбина.

Когато местно юридическо лице осъществява дейност в чужбина или реализира доходи от източници в чужбина, всички приходи и разходи, реализирани от този източник в чужбина, следва да участват във формирането на общия счетоводен и данъчен финансов резултат по реда и съгласно изискванията на действащото счетоводно и данъчно законодателство в Република България.

Отбелязва се, че отговорът на въпроса относно облагането в Германия е извън законоустановените компетентности на Националната агенция за приходите, тъй като е свързан с прилагане на чуждестранно законодателство.

В случай че съгласно германското вътрешно законодателство реализираните от дружеството печалби и доходи подлежат на облагане и в Германия, следва да се има предвид, че съществува Спогодба между Република България и Федерална република Германия за избягване на двойното данъчно облагане и на отклонението от облагане с данъци на доходите и имуществото (ратифицирана със закон, приет от 41-ото Народно събрание на 19 май 2010 г. - ДВ, бр. 41 от 2010 г., в сила от 21 декември 2010 г.).

Съгласно чл. 13 от ЗКПО, когато в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на ЗКПО, се прилагат разпоредбите на съответния международен договор.

Според чл. 13, ал. 1 от посочената Спогодба печалбите, получени от местно лице на едната договаряща държава от прехвърляне на недвижимо имущество, намиращо се в другата договаряща държава, могат да се облагат с данък в тази друга държава. В конкретния случай правото на данъчно облагане на печалбите от прехвърляне на недвижимото имущество (хотела) е предоставено на държавата, където се намира имотът - Германия.

Съгласно чл. 22, ал. 2, б. "а" от Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане между България и Германия двойното данъчно облагане се избягва чрез прилагане на метода "Освобождаване с прогресия".

Посочва се, че при наличие на конкретен въпрос относно прилагането на разпоредбите на Спогодбата между България и Германия следва да бъде отправено ново запитване.

В заключение се посочва, че окончателното разчитане на дружеството с корпоративен данък по реда на ЗКПО за реализирания от него данъчен финансов резултат за конкретен данъчен период се извършва в Република България при съблюдаване на изискванията на счетоводното и данъчното законодателство на страната.

Извод: Местното българско дружество подлежи на облагане по ЗКПО в България за печалбите и доходите си от всички източници, включително от продажбата на хотела в Германия, като при наличие на данъчно облагане в Германия се прилагат разпоредбите на Спогодбата между България и Германия, която предоставя право на облагане на печалбата от прехвърляне на хотела на Германия и предвижда избягване на двойното облагане чрез метода "Освобождаване с прогресия", а окончателното разчитане с корпоративен данък се извършва в България.

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

УП3 не прието от пенсионното , какъв е проблема им

332
За подписите - не знам. Но при такава труд.договор на 8 и на 4 часа, от НОИ ми поискаха две отделни УП3 - за 8-часов работен ден...

Приспадане осигуровки СОЛ - възнаграждение личен труд

1020
Възнаграждението е платено на 10.11 ? Тогава срокът на Д6 с код 8 е била до 25.12.2025 То в случая няма друга Д6 Това с нищо н...

Социални осигуровки на СОЛ след изтичане на ТЕЛК

202
Благодаря Ви много!

В Приложението за издаване на пътни листа

179
Здравейте, в Приложението в сумарния ред на  Закупено по документи през месеца стои все още лв.
Още от форума