ОТНОСНО:Прилагане на разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ)
В Дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" .........е постъпило Ваше запитване с вх. № 55-2205-2256/06.08.2025 г. относно прилагане разпоредбите на ЗВЕРБ.
Във връзка с предстоящото въвеждане на еврото в Република България и промените в нормативната уредба, са поставени са следните въпроси:
- Може ли през периода от 08.08.2025 г. до 31.12.2025 г., при едрови продажби на горива между дружества, фактурирането да се извършва само в левове?
- Ако се налага фактуриране и в евро, как се прилага превалутирането и
закръглянето съгласно ЗВЕРБ?
- При двувалутна фактура през преходния период, как това съответства с
декларирането в Българска Акцизна Централизирана Информационна Система (БАЦИС) само в лева?
Запитването е общо, и не е изложена конкретна фактическа обстановка. В тази връзка следва да имате предвид, че изразявам само принципно становище по поставените въпроси.
Съгласно чл. 15, ал. 1 от ЗВЕРБ цените на всички стоки и услуги, които се предлагат на потребители, се обозначават в евро и в левове за посочения в ал. 2 период, като за цените в евро се прилагат правилата за превалутиране по чл. 12 и съответно за закръгляване по чл. 13 или по специалните правила за закръгляване, предвидени в този закон. Алинея 2 на чл. 15 от закона указва, че периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва на 08.08.2025 г. и приключва на 08.08.2026 г.
Изключенията от това задължение са посочени в ал. 3 на същата разпоредбата, като според т. 5 изискването за двойно обозначаване не се прилага при издаване на документи по чл. 112, ал. 1 от ЗДДС. Тези документи са фактурата, известието към фактура (кредитно или дебитно) и протоколът.
Следователно на основание чл. 15, ал. 3, т. 5 от ЗВЕРБ задължението за двойно обозначаване на цените на стоките и услугите, които се предлагат на потребители, да се обозначават в евро и в левове, не се прилага при издаване на фактура, известие към фактура (кредитно или дебитно) и протокол.
Няма пречка в периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите по чл. 15, ал. 2 от ЗВЕРБ при издаване на фактура, същата да съдържа двойно обозначаване на крайната сума в евро и в левове, заедно с официалния валутен курс (1 евро = 1.95583 лв.). В този случай, до 31 декември 2025 г., включително, крайната сума във фактурата следва да се посочва в левове и евровата ѝ равностойност, а самото превалутиране от левове в евро се извършва като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая, като получената сума се закръгли според правилата на чл. 13 от ЗВЕРБ.
Относно декларирането в БАЦИС, НАП не е компетентна да изрази становище.
Въпрос 1: Може ли през периода от 08.08.2025 г. до 31.12.2025 г., при едрови продажби на горива между дружества, фактурирането да се извършва само в левове?
Въпрос 2: Ако се налага фактуриране и в евро, как се прилага превалутирането и закръглянето съгласно ЗВЕРБ?
Въпрос 3: При двувалутна фактура през преходния период, как това съответства с декларирането в Българска Акцизна Централизирана Информационна Система (БАЦИС) само в лева?
Запитването е общо и не съдържа конкретна фактическа обстановка. Поради това се изразява принципно становище по поставените въпроси.
Съгласно чл. 15, ал. 1 от ЗВЕРБ цените на всички стоки и услуги, които се предлагат на потребители, се обозначават в евро и в левове за периода по ал. 2. За цените в евро се прилагат правилата за превалутиране по чл. 12 и съответно за закръгляване по чл. 13 или по специалните правила за закръгляване, предвидени в закона.
Съгласно чл. 15, ал. 2 от ЗВЕРБ периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва на 08.08.2025 г. и приключва на 08.08.2026 г.
Изключенията от задължението за двойно обозначаване са посочени в чл. 15, ал. 3 от ЗВЕРБ. Съгласно чл. 15, ал. 3, т. 5 от ЗВЕРБ изискването за двойно обозначаване не се прилага при издаване на документи по чл. 112, ал. 1 от ЗДДС. Тези документи са фактурата, известието към фактура (кредитно или дебитно) и протоколът.
Следователно, на основание чл. 15, ал. 3, т. 5 от ЗВЕРБ, задължението цените на стоките и услугите, които се предлагат на потребители, да се обозначават в евро и в левове, не се прилага при издаване на фактура, известие към фактура (кредитно или дебитно) и протокол.
Извод: През периода от 08.08.2025 г. до 31.12.2025 г. при едрови продажби на горива между дружества фактурирането може да се извършва само в левове, тъй като изискването за двойно обозначаване не се прилага за фактури, известия към фактури и протоколи.
Няма пречка в периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите по чл. 15, ал. 2 от ЗВЕРБ при издаване на фактура същата да съдържа двойно обозначаване на крайната сума в евро и в левове, заедно с официалния валутен курс (1 евро = 1.95583 лв.).
В този случай, до 31 декември 2025 г. включително, крайната сума във фактурата следва да се посочва в левове и евровата ѝ равностойност. Превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая, като получената сума се закръгли според правилата на чл. 13 от ЗВЕРБ.
Извод: Ако се издава двувалутна фактура, левовата сума се превалутира в евро чрез деление на 1.95583, като се използва пълната числова стойност на курса с пет знака след десетичната запетая и се прилагат правилата за закръгляване по чл. 13 от ЗВЕРБ. До 31.12.2025 г. крайната сума задължително се посочва в левове и нейната равностойност в евро.
Относно декларирането в Българска Акцизна Централизирана Информационна Система (БАЦИС) се посочва, че НАП не е компетентна да изрази становище.
Извод: По въпроса за съответствието между двувалутна фактура и декларирането в БАЦИС само в левове НАП не изразява становище поради липса на компетентност.
