НАП: Приложима ставка на ДДС за задължителна училищна документация и канцеларски материали по чл. 66, ал. 2, т. 2 ЗДДС

Вх.№ 26О148 ЦУ на НАП 56 Коментирай
Определя се режимът за ДДС при доставка на задължителна училищна документация - дневници, главни книги, регистрационни книги, лични картони, ученически книжки (бележници) и лични карти. НАП приема, че тези печатни издания са канцеларски материали, нямат характер на "книга" по чл. 66, ал. 2, т. 2 от ЗДДС и се облагат с 20% ДДС, а не с намалената ставка 9%.

Изх. № 26-О-148

Дата: 11.06.2021 год.

ЗДДС, чл. 66, ал. 2, т. 2

ОТНОСНО: приложима ставка на данъка върху добавената стойност (ДДС) за доставката на печатни издания и канцеларски материали с оглед разпоредбата на чл. 66, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност(ЗДДС)

Във Ваше писмо, заведено в Централно управление на Национална агенция за приходите с вх. № ......... г., е изложена следната фактическа обстановка:

Печатница "......" ЕАД (дружеството) в изпълнение на Договор за отстъпване право на възпроизвеждане и разпространение № ДО197/09.11.2018 г. с Министерството на образованието и науката (МОН), през м. юли и м. август 2020 г. е извършило отпечатване и книговезване на задължителната документация за системата на предучилищното и училищното образование - дневници, главни книги, регистрационни книги, лични картони, ученически книжки (ученически бележници) и лични карти за началото на учебната 2020/2021 г.

Сочите, че в срок до 31.08.2020 г. е следвало да бъде извършена доставката, попълването на приемно-предавателни протоколи и фактурирането на посочените печатни издания до всички училища и детски градини в страната.

В запитването в посочено, че фактурирането се извършва по номинални, корични цени, одобрени от МОН с включен ДДС, а заплащането на доставените печатни издания се извършва от крайните потребители - училищата и детските градини. Ученическите книжки (ученически бележници) и личните карти за учебната 2020/2021 г. се разпространяват в търговската мрежа по номинални, корични цени, одобрени от МОН с включен ДДС.

Предвид изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:

След като производството, доставката и фактурирането на посочените печатни издания върху хартиен носител попада в периода, който е посочен в Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, следва ли да се прилага намалената ставка на ДДС от 9% съгласно разпоредбата на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС?

На основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище по поставените в запитването въпроси:

Съгласно чл. 66, ал. 2, т. 2 от ЗДДС, в сила от 01.07.2020 г. до 31.12.2021 г., ставката на данъка е 9 на сто за доставка на книги на физически носители или извършвана по електронен път или и двете (включително учебници, познавателни книжки и учебни комплекти, детски книги с илюстрации, за рисуване или оцветяване, печатни или ръкописни нотни издания), различни от публикации, които са изцяло или основно предназначени за реклама, и различни от публикации, които са изцяло или основно съставени от видеосъдържание или аудио-музикално съдържание.

Видно от разпоредбата на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС, налмалената данъчна ставка е приложима за доставката на книги.

Следва да имате предвид, че относно приложението на намалената ставка на ДДС от 9% съгласно разпоредбата на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС в сила от 01.07.2020 г. в частта му за намалената данъчна ставка на доставките на книги, във връзка с постъпили запитвания и осигуряване на единна данъчна практика, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходитее издадено становище изх. № 20-00-100/29.07.2020 г. от зам. изпълнителния директор на Национална агенция за приходите, допълнено със становище изх. № 20-00-147/30.09.2020 г. Цитираните становища можете да намерите на интернет страницата на НАП - www.nap.bg. В същото подробно е пояснено приложното поле на намалената данъчна ставка по чл. 66, ал. 2 от ЗДДС.

В т. 3.1.1. на становището е посочено, че не попадат в приложното поле на намалената данъчна ставка продукти, които по същество са канцеларски материали: тетрадки с празни страници или с незначително съдържание, регистри, счетоводни книги, бележници с дати, кочани, училищен или личен дневник, адресна книга, тефтер, албум за поместване на снимки, марки, картички или други колекции, календари и др. подобни.

Предвид обстоятелството, че запитването Ви се отнася за доставка, свързана с отпечатване и книговезване на задължителната документация за системата на предучилищното и училищното образование - дневници, главни книги, регистрационни книги, лични картони, ученически книжки (ученически бележници) и лични карти, следва да имате предвид, че същите нямат характер на книга и не попадат в приложното поле на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС. Доставката на такива материали се облага със ставка на данъка от 20 на сто.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:

/ГЕОРГИ ДИМОВ/

Печатница "......" ЕАД, в изпълнение на Договор за отстъпване право на възпроизвеждане и разпространение № ДО197/09.11.2018 г. с Министерството на образованието и науката (МОН), през месец юли и месец август 2020 г. е извършила отпечатване и книговезване на задължителната документация за системата на предучилищното и училищното образование - дневници, главни книги, регистрационни книги, лични картони, ученически книжки (ученически бележници) и лични карти за началото на учебната 2020/2021 г.

Посочено е, че до 31.08.2020 г. е следвало да бъдат извършени доставката, попълването на приемно-предавателни протоколи и фактурирането на посочените печатни издания до всички училища и детски градини в страната.

В запитването е отбелязано, че фактурирането се извършва по номинални, корични цени, одобрени от МОН, с включен ДДС, а заплащането на доставените печатни издания се извършва от крайните потребители - училищата и детските градини. Ученическите книжки (ученически бележници) и личните карти за учебната 2020/2021 г. се разпространяват в търговската мрежа по номинални, корични цени, одобрени от МОН, с включен ДДС.

Въпрос: След като производството, доставката и фактурирането на посочените печатни издания върху хартиен носител попада в периода, който е посочен в Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, следва ли да се прилага намалената ставка на ДДС от 9% съгласно разпоредбата на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС?

На основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, въз основа на изложената фактическа обстановка и относимата нормативна уредба, е изразено следното принципно становище.

Съгласно чл. 66, ал. 2, т. 2 от ЗДДС, в сила от 01.07.2020 г. до 31.12.2021 г., ставката на данъка е 9 на сто за доставка на книги на физически носители или извършвана по електронен път или и двете (включително учебници, познавателни книжки и учебни комплекти, детски книги с илюстрации, за рисуване или оцветяване, печатни или ръкописни нотни издания), различни от публикации, които са изцяло или основно предназначени за реклама, и различни от публикации, които са изцяло или основно съставени от видеосъдържание или аудио-музикално съдържание.

От разпоредбата на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС следва, че намалената данъчна ставка е приложима за доставката на книги.

Посочено е, че относно приложението на намалената ставка на ДДС от 9% по чл. 66, ал. 2 от ЗДДС, в сила от 01.07.2020 г., в частта за намалената данъчна ставка на доставките на книги, във връзка с постъпили запитвания и с цел осигуряване на единна данъчна практика, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите е издадено становище изх. № 20-00-100/29.07.2020 г. от заместник изпълнителния директор на Национална агенция за приходите, допълнено със становище изх. № 20-00-147/30.09.2020 г. Цитираните становища са публикувани на интернет страницата на НАП - www.nap.bg, като в тях подробно е пояснено приложното поле на намалената данъчна ставка по чл. 66, ал. 2 от ЗДДС.

В т. 3.1.1. на посоченото становище е указано, че не попадат в приложното поле на намалената данъчна ставка продукти, които по същество са канцеларски материали: тетрадки с празни страници или с незначително съдържание, регистри, счетоводни книги, бележници с дати, кочани, училищен или личен дневник, адресна книга, тефтер, албум за поместване на снимки, марки, картички или други колекции, календари и други подобни.

Предвид обстоятелството, че запитването се отнася за доставка, свързана с отпечатване и книговезване на задължителната документация за системата на предучилищното и училищното образование - дневници, главни книги, регистрационни книги, лични картони, ученически книжки (ученически бележници) и лични карти, е посочено, че тези изделия нямат характер на книга и не попадат в приложното поле на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС.

Извод: За доставката на дневници, главни книги, регистрационни книги, лични картони, ученически книжки (ученически бележници) и лични карти не се прилага намалената ставка от 9%, а се прилага стандартната ставка на данъка от 20 на сто.

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Попълване на Декларация 1 по време на майчинство и втора бременност

10304
Докато е в болнични за бременност и раждане т. 16.2. Когато е в отпуск по чл.164 - т. 16.3. След като отпуска по чл.164 е спрян...

Приспадане осигуровки СОЛ - възнаграждение личен труд

138
Вижте чл.42 ал.1 ЗКПО - счетоводният разход за личен труд за декември няма да е данъчно признат. За следващата 2026 г в ГДД 2026...

Справка по чл.73 ал.1 и плащания за адв.хонорар и към ЧСИ

101
Нямала съм такъв случай досега. Дружество има заведено през 2025г. и спечелено през същата година дело срещу длъжник. Съответно ...

2025: Въпроси за Декларации Обр.1, 3 и 6

23592
Благодаря!
Още от форума