ЗП-Платени осигуровки през 2013 за минали години

28.04.2014, 11:15 5372 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.04.2014, 11:15
Публикации: 36 / 3
Здравейте,

Благодаря предварително на отзовалите се на питането ми!
Зем производител на непреработена продукция, не прави изравняване на осиг. доход и т н.
През 2013 е платил осигуровките се за 2011 и 2012 г.
Имам ли право да ги приспадна от дан. основа в декл по чл. 50 за 2013 г на реда - Внесени осигуровки през годината/да ги сумирам с платените за 2013 г/.
През изминалите 2011 и 2012 не съм ги приспадала от годишната му основа, защото не са били платени.
#1 | 28.04.2014, 12:16
Публикации: 36 / 3
Е, жалко, никой ли няма мнение?
Нямате ли случай в който зем произв. да не си е плащал осигуровките за една-две години и да ги е платил наведнъж?
Приспадате ли му ги в такъв случай от данъчната основа всичките осигуровки, внесени през годината, но отнасящи се за минали периоди?

#2 | 28.04.2014, 12:24
Публикации: 6333 / 582
Пишете, че не сте ги приспаднали от годината, за която се отнасят, защото не са били платени. Какво се е случвало тогава с д.6?
#3 | 28.04.2014, 12:27
Публикации: 6365 / 1054
Независимо, че не са били платени, е трябвало да ги приспаднете, защото са били дължими и участват при определянето на ГДО:

Годишна данъчна основа
     чл. 30. (Доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се - с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
#4 | 28.04.2014, 13:39
Публикации: 36 / 3
Пишете, че не сте ги приспаднали от годината, за която се отнасят, защото не са били платени. Какво се е случвало тогава с д.6?

Декларация 6 е подадена за съответните години, начислени са лихви, и тази година когато ги плаща, плаща за трите години заедно с лихвите.
Къде да пиша, че не са приспаднати, не разбрах? В декл. по чл. 50 няма такава възможност да се пише на реда - внесени през годината?
#5 | 28.04.2014, 13:41
Публикации: 36 / 3
   irenabrili,

Т.е. тази година нямам право да ги приспадна?
#6 | 28.04.2014, 13:42
Публикации: 6333 / 582
Сега приспадате САМО за 2013 година.
#7 | 28.04.2014, 14:12
Публикации: 6365 / 1054
   irenabrili,

Т.е. тази година нямам право да ги приспадна?
marpan_64 вече Ви е отговорила. Само потвърждавам написаното от нея. :good:
#8 | 28.04.2014, 14:54
Публикации: 36 / 3
Благодаря Ви.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група