Кредитно известие към ДМА

26.06.2014, 14:18 4323 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.06.2014, 14:18
Публикации: 17 / 0
Здравейте,

Казуса е следния, доставена е машина през месец март 2014 с приемо - предавателен протокол. Стойността на машина е 2400 лв без ддс с фактура от месец 11.2013 г. като машина е  била на отговорно пазене до месец 03.2014 .Машина е заведена през месец март.2014 г. През месец 06.2014 г. доставчика издава кредитно известие с основание търговска отстъпка за 240.00 лв без ддс. Как трябва да се отрази кредитното известие :
- какви трябва да са счетоводни записи?
- как ще е повлия  на първоначалната стойност на ДМА в амортизационния план?
- какво се случва с начислените до момента амортизации?

#1 | 27.06.2014, 18:10
Публикации: 10359 / 1786
СС 16
.............
4. Първоначално всеки дълготраен материален актив се оценява по цена на придобиване, която включва покупната цена (включително митата и невъзстановимите данъци) и всички преки разходи.

Реално покупната цена на актива е била 2400 през 2013 г. и правилно сте завели актива след въвеждането му в експлоатация по тази покупна цена. Издаденото КИ обаче я "коригира" в посока намаление . Правим уговорката, че КИ е правилно издадено и се отнася за намаление на цената, защото по принцип КИ е за намаление на количество или единична цена. Въпросният актив е бил заведен вероятно в САП през 2014 г. след като става ясно от написаното от Вас, че до 03.2014 е бил на отговорно пазене. Следва да коригирате стойността на актива в САП и да коригирате също така начислената амортизация доколкото това касае един отчетен период - 2014 г..

ЗКПО
.............
Промяна в стойностите на данъчния амортизируем актив

Чл. 62. (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Промяна в стойностите на данъчния амортизируем актив се извършва при настъпване на обстоятелства, налагащи промяна съгласно този закон или счетоводното законодателство, с изключение на случаите по чл. 61.
(2) Промяната в стойностите на актива се отразява в данъчния амортизационен план към 1 януари на годината, в която са установени обстоятелствата, налагащи промяната. Не се извършва промяна в данъчния амортизационен план и не се коригира начислената данъчна амортизация за предходните години.
#2 | 01.07.2014, 15:08
Публикации: 17 / 0
Благодаря за отговора. Той актива и в ДАП е заведен тогава при мене нямат разлика ДАП и САП
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група