Болничен и запор

06.08.2014, 16:51 7675 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.08.2014, 16:51
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

имаме служител, на който всеки месец му удържаме сума, която превеждаме на ЧСИ. През м. юли лицето има отработени само 4 дни, а в останалите е в болничен. Възнаграждението му включва сумата за отработени дни и 3-те дни за сметка на работодателя - 60 лв., а запора е фиксиран - всеки месец по 39 лв. При това положение следва ли да се прави удръжка за запора? Съществува ли изискване за минимален доход в случай на болнични? При тези начисления се получава, че чистото му възнаграждение ще е около 3-4 лв.

Благодаря предварително!
#1 | 07.08.2014, 09:59
Публикации: 5550 / 369
Ако запорът е за издръжка за дете, превеждате 60-те лв., независимо от дохода за месеца.
Ако не е - тогава според чл.446 ГПК
#2 | 07.08.2014, 10:02
Публикации: 1181 / 85
И аз на този фиксиран запор се зачудих! До колкото знам, фиксирани са запорите за издръжка.
#3 | 26.09.2014, 14:47
Публикации: 242 / 5
Здравейте,
имаме служител, който през този месец е в болнични, няма 3 дни за сметка на осигурителя тъй като болничния е продължение от предния месец. Има само 2 работни дни и чистата сума за получаване без запора е 25.38лв. По принцип при пълен работен месец му удържаме 53,31 лв.
Въпроса ми е дали да му правя запор и ако му правя каква сума да е? Или да пратя писмо на ЧСИ че този месец няма да му правя запор? Какво е редно да направя?
#4 | 26.09.2014, 16:10
Публикации: 7243 / 1083
Виждам, че сте се включила и в другата тема за чл. 446 от ГПК и сте прочела, че според почти всички тълкувания ограничението за МРЗ се отнася само до дохода от пенсия. Нещо, с което аз лично не съм много съгласна, но не съв достатъчно компетентна, за да се защитя.
Та  - правите удръжка от тези 25 лв в размер на 1/5 или 1/4 в зависимост от това, дали има деца.
Освен ако запора не е за издръжка - там може би ще трябва да удържите цялата сума.
#5 | 29.09.2014, 10:45
Публикации: 242 / 5
Благодаря за отговора :smile1:, а уведомявам ли ЧСИ с писмо за това, че сумата е много малка и за причината или няма нужда?
#6 | 29.09.2014, 10:50
Публикации: 7243 / 1083
Не виждам нужда от такова уведомление. Отговаряте само ако Ви питат :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове