Обезщетение при болнични

25.09.2014, 15:09 6747 8

25.09.2014, 15:09
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
Случаят ми е такъв-от 15.05.14 и досега съм непрекъснато в болнични. Миналия месец ми бяха начислени от фирмата 70 лв бонус  за  2 тримесечие на годината. Тези пари смъкнаха доста сумата за обезщетение въпреки, че от посочената дата нямам нито един работен ден. Да поясня какъв е този бонус - при определени постигнати количествени и качествени показатели(АКО се постигнат) се начислява тримесечен бонус, който се иплаща 2 месеца след съответното тримесечие-т.е. тези пари са за април и част от м.май-до 15.5. Въпросът ми е:след като нямам отработени дни от началото на болничните редно ли е тези пари да влизат в изчисленията все едно съм работил цял месец за тях?
#1 | 25.09.2014, 15:15
Публикации: 6679 / 661
Защо тази сума е смъкнала размера на обезщетението?
#2 | 25.09.2014, 15:26
Публикации: 9 / 0
Ами мисля, че обезщетението се изчислява върху брутната сума на полученото трудово възнаграждение от последните 18 месеца. Заплатата ми е сравнително висока и един месец със заплата 70 лева се отразява чумствително. Всъщност след много сметки сметки стигнах до този извод, но числата подкрепя напълно моята теория. При сравнително постоянна заплта полученото днес обезщетение е много по-ниско от предните 3 месеца.

П.С. Къде мога евентуално да подам жалба, възражение, искане за ОФИЦИАЛНО разяснение(т.е. с вх/изх. номер) и т.н.?
#3 | 25.09.2014, 15:40
Публикации: 5497 / 371
но числата подкрепя напълно моята теория.

Намерихте ли колко Ви е дневното обезщетение за предишните месеци и от последния?

Може разликата да идва от работните дни. Обезщетението всеки месец е на база работни дни за съответния месец
#4 | 25.09.2014, 15:50
Публикации: 9 / 0
Ами пак да припомня-от 15.05.14 нямам нито един работен ден. Болничните ги продължават месец за месец и първите три изплатени обезщетения бяха еднакви до стотинката. Не виждам какво драстично се е променило през последния месец с изключение на  тези 70 лв .Да, те са си ТВ, но за предходния месец нямам отработен и 1 ден. Не знам дали е правилно да се напише, но това е един вид отложено изплащане на ТВ, заработено преди да изляза в болнични. В крайна сметка можеше бонусът ми да е 2 лв вместо 70-пак ли щяха така да го сметнат обезщетението?
#5 | 25.09.2014, 15:58
Публикации: 6679 / 661
Може би ще се придобие повече яснота, ако са посочени цифри.
Няма как да е сумата еднаква, защото м.юни има 21 работни дни, м.юли има 23, м.август и септември - отново 21.
#6 | 25.09.2014, 16:14
Публикации: 9 / 0
За юни и юли обезщетението въпреки различните брой работни дни беше едно и също-до стотинката. Би трябвало и за август да получа същото като юни-но не-разликата е голяма. Не бих Ви занимавал ако беше някаква малка сума или ако това е последният ми месец в болнични. Притеснява ме същ, че може би ще се наложи да напусна фирмата и ако не си изясня това докрай обезщетението за безработица може също да е по-ниско .

ПС. Извинявам се, че  напускам за известно време, но отивам на зъболекар. Стискайте ми палци!
#7 | 25.09.2014, 16:19
Публикации: 5497 / 371
За юни и юли обезщетението въпреки различните брой работни дни беше едно и също-до стотинката. Би трябвало и за август да получа същото като юни-но не-разликата е голяма. Не бих Ви занимавал ако беше някаква малка сума или ако това е последният ми месец в болнични. Притеснява ме същ, че може би ще се наложи да напусна фирмата и ако не си изясня това докрай обезщетението за безработица може също да е по-ниско .

ПС. Извинявам се, че  напускам за известно време, но отивам на зъболекар. Стискайте ми палци!

Отидете до НОИ, там ще Ви направят справка и кажат защо така се е получило
#8 | 26.09.2014, 12:21
Публикации: 9 / 0
Само да завърша темата-Вие бяхте прави, а аз съм се заблуждавал. Болничните не ми започват от 01 до 30, а от 15 до 14 следващия месец. Това начисление-70 лв- няма нищо общо с размера на обезщетението, което зависи само от броя работни дни в календарните 30.
  Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група