Тристранна сделка или ВОП ?!

27.10.2014, 10:16 6030 7

27.10.2014, 10:16
Публикации: 13 / 1
Здравейте,
имам следният казус: Ние сме търговска фирма и закупуваме стока от Австрия, като я продаваме директно на клиент в България. Стоката не идва изобщо в нашият склад, на ЧМР-то пише изпращач австрийската фирма с by order of нашата фирма. Според мен това не е тристранна сделка, защото имаме 3 регистирани фирми от 2 държави членки, а е ВОП. Моля за вашето компетентно мнение по въпроса!
#1 | 27.10.2014, 11:43
Публикации: 6403 / 1130
Тристранната операция е приложима само за сделки между три лица, които са регистрирани за целите на ДДС в три различни държави членки.

Този режим на облагане не се прилага когато участват:
1. повече от три лица и/ или
2. лица/ лице, което не е регистрирано за целите на ДДС и/ или
3. лица, регистрирани за целите на ДДС в една и съща държава членка
4. в случаите, при които прехвърлителят не е регистриран за целите на ДДС в държавата-членка на отправяне на стоките или придобиващият не е регистриран за целите на ДДС в държавата-членка където стоките пристигат или завършва превозът им.

Моето мнение е, че имате ВОП от Австрия и доставка в България.
#2 | 27.10.2014, 11:49
Публикации: 13 / 1
Добре аз ще си осчетоводя ВОП-а от Австрия. Но на клиента в България трябва да си пусна фактура с начислено ДДС. Не мислиш ли, че не е както трябва, защото няма да ползвам данъчен кредит за тази сделка , а ще си начисля ддс за плащане?
#3 | 27.10.2014, 11:51
Публикации: 290 / 46
нали като си самоначислите ддс с протокол по чл.117 го подавате и в двата дневника, значи ползвате данъчен кредит.
#4 | 27.10.2014, 11:55
Публикации: 13 / 1
Няма да полвам данъчен кредит математически , защото с протокола взимам операция 4531/4532 - резултата е О. А като пусна фактурата за продажба към българския клиент взимам отново 4111/4532. От което следва , че не ползвам данъчен кредит реално, а ще внеса ДДС по тази сделка, което никак не ми изглежда изгодно и правилно. :(
#5 | 27.10.2014, 11:59
Публикации: 6403 / 1130
нали като си самоначислите ддс с протокол по чл.117 го подавате и в двата дневника, значи ползвате данъчен кредит.
Мисля, че lilaaana има предвид, че по ВОП данъчният резултат е нулев, а с продажбата има ДДС за внасяне и това изглежда "несправедливо" :smile1:

Такъв е законът и той следва логиката данъкът да се плаща в страната, в която се реализира потреблението на стоката или услугата.
Аналогично при ВОД има нетен резултат от ползвано ДДС без задължение за внасяне в страната "износител", защото стоката/услугата напуска територията.

За да имате ДДС за възстановяване, ориентирайте се към ВОД :good:
#6 | 27.10.2014, 12:06
Публикации: 13 / 1
irenabrili напълно съм съгласна с написаното от теб. Ако изнасяхме съответната стока
в друга европейска държава на клиент, който е регистрирано лице по смисъла на закона щяхме да имаме ВОД. Но тъй като, стоката я продаваме в България , за нашата фирма това си е обикновена продажба и ние си дължим данъка в България? Съгласна?
#7 | 27.10.2014, 12:41
Публикации: 309 / 37
Няма да полвам данъчен кредит математически , защото с протокола взимам операция 4531/4532 - резултата е О. А като пусна фактурата за продажба към българския клиент взимам отново 4111/4532. От което следва , че не ползвам данъчен кредит реално, а ще внеса ДДС по тази сделка, което никак не ми изглежда изгодно и правилно. :(

Да, ще внесеш ДДС, но данъчната тежест е за купувача в БГ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група