Прекратяване на ТД в една фирма и назначаване в друга

05.01.2015, 10:46 6809 9

05.01.2015, 10:46
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

Да отбележа, че фирмите са на мой роднина и двете (за да избегна объркване).
Имам желание да прекратя моя трудовия договор към едната фирма (там полагам труд като счетоводител) и да се назнача в другата (пак като счетоводител).
Първата фирма почти няма дейност и взехме решение да я "замразим". Покрай промените в Законодателството, ми се струва, че началото на година е най - добрия момент да си прекратя договорът в едната и да се назнача в другата фирма.
Въпросът ми е - Как точно трябва да стане това?
1. При прекратяване на ТД - кой трябва да уведомя НАП и НОИ, или само НАП, и какви документи да подам.
1.1. По кой член да прекратя трудовото правоотношение - *(имам в предвид, по кой член би изглеждало най - добре в очите на бъдещ работодател).*
2. Освен да уведомя НАП/НОИ, какви други задължения имам, в смисъл уведомление до НАП, попълвам трудовата книжка, изплащам последната заплата и това е? или пропускам нещо?
3. Пропуснах да си пусна отпуска (платената) за 2014 година (знам, че не е редно). Мога ли да я изплатя с последната заплата?
4. Във връзка с изплащането на платената отпуска - как точно се попълва в трудовата книжка, виждал съм попълнена книжка при подобни обстоятелства, но не ми стана ясно.

Знам, че някои от въпросите ми, ще Ви се строят елементарни. За прът път прекратявам ТД, а в момента работя на няколко фронта и ми липсва време за обстойно проучване на процедурата, затова ще съм благодарен, ако ми дадете напътствия.
#1 | 05.01.2015, 10:53
Публикации: 6679 / 661
Странни въпроси задавате за счетоводител.
1. За прекратяване - подава уведомление фирмата, в която работите в момента.
2. За назначаването - уведомление от новата фирма.
3. За отпуската - ползване в последния месец или обезщетение при прекратяване на договора по чл.224 от КТ.
4. За начина на прекратяване на договора - взаимно съгласие върши работа.
#2 | 05.01.2015, 11:07
Публикации: 298 / 14
Странни въпроси задавате за счетоводител.
1. За прекратяване - подава уведомление фирмата, в която работите в момента.
2. За назначаването - уведомление от новата фирма.
3. За отпуската - ползване в последния месец или обезщетение при прекратяване на договора по чл.224 от КТ.
4. За начина на прекратяване на договора - взаимно съгласие върши работа.
Да, извинявам се. Водя три фирми и те са наши. Не изникват много казуси и дейността е почти еднотипна.
Счетоводните кантори непрекъснато претупваха фирмите, та затова ги поех аз (имам магистърска степен и определен стаж, но не достатъчно).
В смисъл не ми е бизнес дейност, а по - скоро в помощ на семейството.
Благодаря много за помощта.
#3 | 05.01.2015, 13:49
Публикации: 679 / 25
Каквато и да е дейността на фирмата,пак се подават декларации 1  и 6,УВ62.Или нямате назначен персонал по ТД?
#4 | 05.01.2015, 16:13
Публикации: 298 / 14
Каквато и да е дейността на фирмата,пак се подават декларации 1  и 6,УВ62.Или нямате назначен персонал по ТД?
В конкретната фирма само аз съм на ТД, 1 и 6 ги подавам всеки месец.
С УВ62 да прекратя договорът разбрах, ама Д1 и Д6 пускам последно за декември и приключат, поне аз така си мисля?

Като се замислих, имам още 2 дена да прекратя договорът считано от 01.01.2015, обаче 3 дни за уведомлението за новия (тоест днес вече е късно, ако прекатя договора в един ден и пусна нов в същия, най - ранната дата за нов договор може да е 03.01.2015).
Така че, може и от фервруари да взема да направя тази операция, понеже хич не ми се ходи в местния НАП да довнасям за 2-3 дни пари (в смисъл 3 часа редени по опашки и чакане на гишето им "банка").
#5 | 05.01.2015, 16:32
Публикации: 9353 / 1573
Стокът за подаване на уведомление за прекратяване на ТД е седемдневен. Не е задължително прекратяването да е на първо число. Спокойно можете да прекратите догдвора СЧИТАНО от 05.01. , от 07.01. или от която искате дата.
При прекратяване от 05.01. няма да има никакви осигуровки за януари. Нали няма работни дни
#6 | 05.01.2015, 17:01
Публикации: 9353 / 1573
[quote author=bigdarkmad .
Като се замислих, имам още 2 дена да прекратя договорът считано от 01.01.2015, обаче 3 дни за уведомлението за новия (тоест днес вече е късно, ако прекатя договора в един ден и пусна нов в същия, най - ранната дата за нов договор може да е 03.01.2015).

[/quote]
Дори и да сключиш новия договор НА 03.01., то не може да започнеш работа по него преди да получиш справката за прието уведомление. Ако подадеш уведомление днес, то може да започнеш работа едва от утре. Ако стария ТД е прекратен "считано от 01.01.", то дните от пътви до пети включително ще са без стаж. Не че това прекъсване е фатално, но да си знаеш :-)
#7 | 05.01.2015, 17:29
Публикации: 298 / 14
Дори и да сключиш новия договор НА 03.01., то не може да започнеш работа по него преди да получиш справката за прието уведомление. Ако подадеш уведомление днес, то може да започнеш работа едва от утре. Ако стария ТД е прекратен "считано от 01.01.", то дните от пътви до пети включително ще са без стаж. Не че това прекъсване е фатално, но да си знаеш :-)
Благодаря благодаря, че взе отношение по темата. Ще подготвя нещата и в края на Януари ще спра единия договор, а в началото на Февруари ще пусна другия. Така ще имам време да попълня всичко коректно и шансът да объркам някъде ще намалее. Само дето, ще трябва да си причисля заплатата за Януари спрямо новия МОД.
#8 | 05.01.2015, 17:34
Публикации: 9353 / 1573
Само дето, ще трябва да си причисля заплатата за Януари спрямо новия МОД.
Каквото и да значи "причисля" - не е задължително да си увеличавате заплатата. Важното е осигуровките да са на новия МОД :)
#9 | 05.01.2015, 17:55
Публикации: 298 / 14
Само дето, ще трябва да си причисля заплатата за Януари спрямо новия МОД.
Каквото и да значи "причисля" - не е задължително да си увеличавате заплатата. Важното е осигуровките да са на новия МОД :)
Това имах в предвид. Извинявам се, правописна грешка - "преизчисля" върху 564 вместо 542. За един месец, ако ще и по - висока заплата ще си изплатя, само и само да съм изряден. Всъщност спести ми едно допълнително споразумение за увеличението, благодаря.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група