Трудова книжка

16.03.2015, 15:58 4808 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.03.2015, 15:58
Публикации: 48 / 0
Здравейте,
имам следния казус.Служител постъпва при нас на работа от 01.03.2015г.Казва,че не може да си намери трудовата книжка.Изгубил я е.Изисках му от НОИ справка за осигурителен стаж за да удостовери осигурителен стаж за болнични и отпуск.Представи ми справка от персоналния регистър на НОИ.
Да му издам ли трудова книжка от 01.03.2015?
Трябва ли някаква декларация да ми попълни?
До сега не съм имала такъв случай.
#1 | 16.03.2015, 16:06
Публикации: 7241 / 1082
Ти не може да му издаваш нова ТК, след като не започва работа за първи път. В КТ е обяснен реда за издаване на нова трудова книжка от ИТ.
За да признаеш трудовия стаж и професионален опит би трябвало да изискваш УП 2 и УП3. Не бих се доверила на справка от регистъра на НОИ, разпечатана от личния компютър на работника.
В такива случаи искам от работника да попълни декларация, че не ми е представил ТК. Не е задължително, до да съм спокойна, че после няма да ме обвини, че аз съм я загубила.
Ако и при напускане не донесе ТК, издаваш приложение 2 /ако не бъркам/ съгласно Наредбата за трудовите книжки и трудовия стаж
#2 | 16.03.2015, 16:26
Публикации: 48 / 0
А каква би била санкцията ако издам трудова книжка?
#3 | 16.03.2015, 16:44
Публикации: 7241 / 1082
Да не те плаша, но ...

КТ
Чл. 414. (1) Работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв.

А ето и чл. 350 за реда на издаване на нова ТК
Скрит текст :
#4 | 16.03.2015, 16:57
Публикации: 48 / 0
Ако  беше декларирал,че постъпва за първи път на работа без да знам всички тия подробности?
Аз го навих да ми донесе извлечение от НОИ за да има право на отпуск.Само да не се занимава беше готов да захвърли 2години осигурителен стаж.
#5 | 17.03.2015, 08:14
niniv
Ако беше декларирал,че постъпва за първи път на работа си носи отговорността за попълване на неверни данни по НК,както и се лишава от правото на отпуск и болничен.
Разпечатка с ПИК код не е удостоверение на трудов стаж пред работодател
#6 | 17.03.2015, 09:40
Публикации: 1534 / 169
Ти не може да му издаваш нова ТК, след като не започва работа за първи път. В КТ е обяснен реда за издаване на нова трудова книжка от ИТ.
За да признаеш трудовия стаж и професионален опит би трябвало да изискваш УП 2 и УП3. Не бих се доверила на справка от регистъра на НОИ, разпечатана от личния компютър на работника.
В такива случаи искам от работника да попълни декларация, че не ми е представил ТК. Не е задължително, до да съм спокойна, че после няма да ме обвини, че аз съм я загубила.
Ако и при напускане не донесе ТК, издаваш приложение 2 /ако не бъркам/ съгласно Наредбата за трудовите книжки и трудовия стаж
Не бъркаш! Смятам, че ако се издаде Удостоверение, съгласно Приложение 2, работникът ще разбере, че друг начин няма.  :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове