Болничен самоосигуряващо се лице

07.04.2015, 09:41 28499 25

#20 | 07.04.2015, 09:41
niniv
Щом не си е плащал осигуровките няма да му изплатят болничния
#21 | 07.04.2015, 11:27
Публикации: 12 / 0
Щом не си е плащал осигуровките няма да му изплатят болничния

Благодаря за отговора. Това ми казаха и от контактния център на НОИ преди малко, че ще се получи отказ за изплащане, защото има неплатени осигуровки, може да е 1 месец само, но като е предшестваш на болничния, и не можело...в един следващ момент, когато се платят, се подавало нещо в деловодството за преразглеждане на отказа и тогава ги изплащали...
#22 | 03.09.2018, 16:08
Публикации: 244 / 6
Здравейте. За какъв период назад трябва да са платени осигуровките за общо заболяване и майчинство на СОЛ за да му се изплати болничен? Минимум 18 месеца ли трябва да се е осигурявал на високите проценти? Тъй като управителя ме кара да проуча за едно лице /СОЛ/ което от този месец е в болнични и до момента се е самоосигурявал на ниския % дали може да се направи нещо по въпроса да му направя корекция на декл.1 и да му доплатим за здравните осигуровки? Знам че това може да стане единствено през януари всяка година. но ме карат да проуча.
#23 | 03.09.2018, 16:21
Публикации: 6682 / 662
Здравейте. За какъв период назад трябва да са платени осигуровките за общо заболяване и майчинство на СОЛ за да му се изплати болничен? Минимум 18 месеца ли трябва да се е осигурявал на високите проценти? Тъй като управителя ме кара да проуча за едно лице /СОЛ/ което от този месец е в болнични и до момента се е самоосигурявал на ниския % дали може да се направи нещо по въпроса да му направя корекция на декл.1 и да му доплатим за здравните осигуровки? Знам че това може да стане единствено през януари всяка година. но ме карат да проуча.

Тази година я забравете - без болнични. До 31.01.2019 година сменяте вида осигуряване с подаване на декларация обр.ОкД-5 и тогава може да се получи нещо за болнични.
#24 | 03.09.2018, 16:31
Публикации: 244 / 6
А трябва ли да има 18 месеца осигуровки за общо заболяване преди болничните?
#25 | 03.09.2018, 17:37
Публикации: 1187 / 228
При положение, че лицето е осигурено на ниския процент, с декларирано обстоятелство в НАП по съответния ред, този болничен е некоректно поискан(и издаден).
Осигурителния стаж за съответните фондове на ДОО, даващ право на болнични е 6 месеца(вие вероятно се обърквате с едни други 18 от обезщетението за безработица), като няма изисквания за придобиването му непосредствено преди възникване на обстоятелството(заболяването), може и да е разпокъсан.
С това, според мен, темата е изчерпана - така кажете на любознателния работодател.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група