Довнасяне ЗО при годишно изравянавен -СОЛ

19.12.2015, 05:34 2671 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.12.2015, 05:34
Публикации: 189 / 1
Собственик на ЕООД- СОЛ- пенсионер през 2015 г. се осигурява само здравно върху 420. лева . За полагане на личен труд ще  подам ГДД по чл.50. Въз основа на данните  ще има да довнася здравни осигуровки. Авансовите  ЗО през течение на годината се превеждаха от Дружеството,  но по ЕГН  и лицето ги възстановява  .  Тази допълнителна сума  ХХ  лева по същият начин  ще трябва да се преведе , или задълженото лице ги внася по сметка на НАП лично.
#1 | 19.12.2015, 08:36
Публикации: 7228 / 1079
Както до сега.
В крайна сметка "статутът" и на авансовите, и на изравнителните ЗОВ е един и същ.
#2 | 19.12.2015, 10:20
Публикации: 47 / 2
За да не отварям нова тема искам да попита за собственик на ЕООД до 30.04.2015 е на ДУК.След излизане на решението за пенсия от 01.05.2015 започва да се осигурява като СОЛ само здравно върху 420. Няма полагане на личен труд.Въпросите са ми:
1. Подаване на обр. 6 с  м. 13 - до 30.04,2016 само за ЗОВ?
2.  Подава ли се ГДД по чл. 50, приложение 1 за доходи от трудови правоотношения за ДУК?
3. Доходите от ДУК за месеците от 01 до 04 попълват ли се с Справки 1 и  2 и в коя колона?
4, Получаваната пенсия трябва или не да се посочва в Справка 1 и 2? Въпреки, че в указанието трябва.
#3 | 19.12.2015, 10:40
Публикации: 7228 / 1079
1. Да. За периода, през който е СОЛ
2. Мисля че не, но вижте в ЗДДФЛ.
3. Таблици 1 и 2 не се попълват за ДУ. Поне не и за времето, през което не е бил СОЛ. За останалия период /когато е СОЛ/ се попълват в колоната за ТД. Пише го в указанието.
4. Щом пише в указанието...

Като СОЛ-само здравно, попълвате само таблица 2
#4 | 19.12.2015, 11:01
Публикации: 47 / 2
Да видим дали съм разбрала правилно.
За дохода от ДУК не го декларирам в ГДД чл. 50 , приложение 1, тъй като е приравнен към ТД според ЗДДФЛ. Не го посочвам и в Справка 1, тъй като е доход получен преди да почне да се осигурява като СОЛ.След това няма доход от личен труд и няма попълване на справка 1.Попълва се само справка 2 к.3 за пенсията -800 лв и к.4-420 лв. съответно к.6-/800+420 лв/, к.7-800/само пенсията/.
Тъй като прочетох някой противоречиви мнения,където служителка на НАП казва ,че не се посочва въпреки указанието, затова го зададох.За да отговорят хората с опит.
Благодаря на всички и Весели празници!
#5 | 19.12.2015, 11:17
Публикации: 7228 / 1079
Ако трябва да подавате ГДД, нама начин да не декларирате дохода от ДУК:) Не мога да кажа в кое приложение. Друг въпрос е, че ако има само доходи от ДУК и пенсия, не съм сигурна дали трябва да подава ГДД.
Ако подавате ГДД, то в справка 2 в колона 3 включвате и дохода оп ДУК
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове