Дерегистрация на ЕООД - процедура и документи?

20.04.2016, 17:16 2863 2

20.04.2016, 17:16
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Регистрирах ЕООД през м. януари тази година, но сега искам да го дерегистрирам. Не съм регистриран по ЗДДС.
Моля някой ако може да обясни каква е процедурата, къде се ходи, какви документи се попълват и т.н.
Предстои ми да започна работа през май. Следващите 7 работни дни на април дали ще са достатъчни да подам всички необходими документи? След първоначалното подаване, ще ме привикват ли по институциите (примерно НАП, НОИ, Търговски регистър)?
Също така, кога ще мога да изтегля парите от банковата сметка - имам довнесени 3000 лева отделно от капиталът, който е 5000 лева? И кога мога да закрия банковата сметка?
Фирмата не е имала дейност, имам няколко разходни фактури, но не съм извършвал продажби. Фактурите са за услуги, а не за материални активи.
Благодаря!
Иван Иванов
#1 | 20.04.2016, 17:48
Публикации: 93 / 20
Процедурата по заличаване на дружество от ЕТР е малко тежка. Не става за ден- два или седмица. Най-малко 6-7 месеца. Предполагам дружеството е ООД/ЕООД

1. Подавате уведомление по чл. 77, ал. 1 ДОПК до НАП за издаване на удостоверение за същите обстоятелства (ликвидация) (в общия случай изготвянето му отнема 1 месец)
2. Подавате Заявление Б6 за откриване на производство по ликвидация. В решението на ОСС/ЕСК се избира ликвидатор (може и управителя)
3. Подавате Заявление Г1 за публикуване в ЕТР на покана до кредиторите на дружеството да си предявят вземанията (задължително, независимо, че може и да няма такива)
4. В 30-дневен срок от вписване на прекратяването (Б6) трябва да подадете декларация по чл. 92 ЗКПО за периода януари - датата на прекратяване дейността на дружеството и ако сте формирали данъчна печалба, в същия срок трябва да внесете по сметка на НАП.
5. Трябва да бъде и изготвен финансов отчет за същия период (януари - датата на вписване на Б6)
6. Междувременно трябва да подадете искане до НОИ за издаване на удостоверение по чл. 5, ал. 1 КСО, в което да бъде вписано, че не сте имали наети на работа в дружеството.
7. След изтичане на 6-месечния срок на поканата до кредиторите, може да се премине към подаване на искане за заличаване (А4), заедно с удостоверението по чл. 5, ал. 1 КСО.
8. Много е важно на същата дата (датата на подаване на искането за заличаване в ЕТР) да се подаде отчет в НСИ и ГДД по чл. 92 за периода от стартиране на ликвидацията до деня на заличаване, ако има данъци за този период.

Дано да не изпускам нещо важно! Успех ;)

PS: Банковата сметка можете да я закриете и веднага.
#2 | 21.04.2016, 09:23
Публикации: 93 / 20
Процедурата по заличаване на дружество от ЕТР е малко тежка. Не става за ден- два или седмица. Най-малко 6-7 месеца. Предполагам дружеството е ООД/ЕООД

1. Подавате уведомление по чл. 77, ал. 1 ДОПК до НАП за издаване на удостоверение за същите обстоятелства (ликвидация) (в общия случай изготвянето му отнема 1 месец)
2. Подавате Заявление Б6 за откриване на производство по ликвидация. В решението на ОСС/ЕСК се избира ликвидатор (може и управителя)
3. Подавате Заявление Г1 за публикуване в ЕТР на покана до кредиторите на дружеството да си предявят вземанията (задължително, независимо, че може и да няма такива)
4. В 30-дневен срок от вписване на прекратяването (Б6) трябва да подадете декларация по чл. 92 ЗКПО за периода януари - датата на прекратяване дейността на дружеството и ако сте формирали данъчна печалба, в същия срок трябва да внесете корп. данък по сметка на НАП.
5. Трябва да бъде и изготвен финансов отчет за същия период (януари - датата на вписване на Б6)
6. Междувременно трябва да подадете искане до НОИ за издаване на удостоверение по чл. 5, ал. 1 КСО, в което да бъде вписано, че не сте имали наети на работа в дружеството.
7. След изтичане на 6-месечния срок на поканата до кредиторите, може да се премине към подаване на искане за заличаване (А4), заедно с удостоверението по чл. 5, ал. 1 КСО.
8. Много е важно на същата дата (датата на подаване на искането за заличаване в ЕТР) да се подаде отчет в НСИ и ГДД по чл. 92 за периода от стартиране на ликвидацията до деня на заличаване, ако има данъци за този период - трябва да се платят в същия срок.

Дано да не изпускам нещо важно! Успех ;)

PS: Банковата сметка можете да я закриете и веднага.

Извинявам се за пропуска вчера, така е коригирано правилно  :blush:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група