Въпрос ГДД

12.03.2017, 12:44 5733 12

12.03.2017, 12:44
Публикации: 16 / 0
Здравейте, по принцип знам, че към ГДД се прилагат Служебни бележки по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, но искам да попитам нещо. Понеже лицето  през 2016 е било като футболен съдия(  какъв съдия, не знам, може и да е страничен) и има доста издадени  служебни бележки по чл.45 ал. 4 от ЗДДФЛ. Но въпросът ми е следният. Понеже за някои доходи, има издадени само сметки за изплатени суми( не знам, защо не са издавали още тогава  и служебна бележка, само за конкретния доход) и понеже реално лицето, няма как да обходи половин България за да събере Служебни бележки от различните футболни клубове/сдружения/лиги и прочие. И по принцип в този случай, може ли към приложените документи към ГДД да се приложи само сметка за изплатени суми. То даже не знам, гледат ли ги документите, които се прилагат към ГДД  от служителите на НАП. Не знам как да процедираме, защото мисия невъзможна да се събрат примерно 10-15 служебни бележки от цяла България, то само разходите които ще се дадат ще са доста, спрямо дохода което лицето е получило. Даже се чудя, защо не са издавали на момента и служебни бележки ,че сега само ядосват хората.
#1 | 12.03.2017, 12:59
Публикации: 9299 / 1558
Както виждам (и не само в тази тема), имате собствено тълкуване на законите. Ще Ви отговоря така: Можете да прилагате каквото искате, но когато в НАП започнат да обработват декларацията, ще си търсят това, което се изисква по закон, а именно служебните бележки. И не мислете, че никой не гледа - всичко се гледа и се засича с информацията от справките по чл.73.

Колкото до издаването на служебни бележки на момента - това не е каприз. Много други хора желаят да спазват нормите, колкото и нелогични да изглеждат.

ПП Да Ви напомня - вече има добри телефонни връзки и надеждни пощенски и куриерски услуги.
#2 | 12.03.2017, 14:10
Публикации: 16 / 0
Тъпото е, че именно служител на НАП ми казва, че не ги гледали, дали са били само служебни или  сметки за изплатени суми. А да попитам само един последен въпрос, понеже не срещнах отговор на него. Ако лицето примерно му е платено за два различни периода и за всеки период му е издадена служебна бележка, трябва ли на лицето да му се издаде една обща служебна бележка за 2016 г. или може да се приложат, като две отделно служебни бележки, но  в Приложение 3 да се напише, че от този работодател примерно има общ доход 100 лв., нищо че се прилагат две служебни бележки по 50 лв.
#3 | 12.03.2017, 14:15
Публикации: 11932 / 2174
В действителност на практика има фирми-платци, които не предоставят служебните бележки на ФЛ своевременно или комуникацията с тях е трудна, а в същото време декларират доходите в справката по чл.73.. Според мене по-малкият проблем е да се подаде ГДД без бележка, но да си декларираш доходите, отколкото поради липса на бележка въобще да не ги декларираш. :smile1:
#4 | 12.03.2017, 14:19
Публикации: 16 / 0
В действителност на практика има фирми-платци, които не предоставят служебните бележки на ФЛ своевременно или комуникацията с тях е трудна, а в същото време декларират доходите в справката по чл.73.. Според мене по-малкият проблем е да се подаде ГДД без бележка, но да си декларираш доходите, отколкото поради липса на бележка въобще да не ги декларираш. :smile1:

Примерно лицето има издадена сметка за изплатени суми с кмеството на някакви село, как да обясниш на това кметство да ти изпратят служебна бележка на лицето за този доход. Аз реално ще обясня на лицето, понеже не  става дума за мен, и ще направи каквото може да събере от всички, но и това не е гаранция, както посочих примерно със селото.
#5 | 12.03.2017, 14:21
Публикации: 11932 / 2174
Липсата на бележка не е причина за неподаване на декларация. Ако ги съберете - добре, ако ли не - подавате и после, ако се наложи се обяснявате. Дано поне си помни точно доходите ФЛ.  :smile1:
#6 | 12.03.2017, 14:39
Публикации: 16 / 0
Дано :D, понеже първо обработих всички бележки и сметки, които ми  донесе лицето. После ми донесе една обща служебна бележка за цялата година и имаше разлика със 75 лв. спрямо,  сметките за изплатени суми от този работодател. Или не са  издали на лицето бележка или я изгубило. Но все пак ще обясня, че все пак се носи отговорност, ако не се декларира всичкия доход и да се помъчи да си събере  годишни служебни бележки.
#7 | 13.03.2017, 07:37
Публикации: 16 / 0
А да попитам следния въпрос, лицето след като е работило като спортен съдия - основно  футболни мероприятия,  реално е код 307 - доходи от извънтрудови правоотношения ( едва ли е свободна професия), но ми интересно, защо на доста малко от сметките за изплатени суми или служебните бележки има удържани осигуровки ( защото има такива, които са издадени и двете наведнъж, както и е редно да бъде) е удържан само авансово данък до   Септември. До каква степен е редно това и не ли е задължително да се прави. Тези действия не са  в никаква полза на  лицето.
#8 | 13.03.2017, 08:49
Публикации: 9299 / 1558
 ( едва ли е свободна професия)

Това е първото нещо, което трябваше да си изясниш. Но не във форума, а в разговор със самото лице.

но ми интересно, защо на доста малко от сметките за изплатени суми или служебните бележки има удържани осигуровки ..
А погледнахте ли сумите по тези СИС и попитахте ли лицето през тези периоди дали е било осигурено на друго основание?

До каква степен е редно това и не ли е задължително да се прави.

Може и да е редовно и да е задължително да НЕ се прави. Виж КСО, чл. 4, ал.3, т.5 и т.6, ако питаш за осигуровките или ЗДДФЛ чл. 65, ал. 13, ако питаш за авансовия данък след м.септември.

Тези действия не са  в никаква полза на  лицето.
А според теб каква вреда му причиняват?
#9 | 13.03.2017, 11:10
Публикации: 16 / 0
Сега лицето ми даде трудовата си книжка, и така като гледам за 2016 е  следното:

От 01.01.2016 до 28.02.2016 е било на работа
От 01.03.2016 до 30.06.2016 г. е получаващо  4-ри месеца от НОИ пари
От 15.09.2016. до момента работи в предприятие.

"30. "Извънтрудови правоотношения" са правоотношенията извън тези по т. 26, 28 и 29, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец." ЗДДФЛ

Реално са се сключвали някакви договори( но не са трудови, макар по документ да пише на един граждански договор, но като знам как изглеждат гражданските, трудно може да мине като определени за граждански договро, за извършване на определена работа, т.е да бъде спортен съдия на дадено мероприятие. Ще ми бъде интересно, да видя дали има удържани осигуровки за периода  01.07.2016 до 14.09.2016 г.
#10 | 13.03.2017, 11:33
Публикации: 9299 / 1558
1. Че какво пречи ГД да е за съдийство на определена среща?
2. Защо гледате само периода от 01.07.2016 до 14.09.2016? Гледайте и  за 01.03.2016 -30.06.2016 . Двата периода нямат разлика относно осигуряването по ГД. Е, гледайте и сумите.
3. Не мога да разбера Вас какво Ви интересува дали ГД са законно сключени или не, дали осигуровките са законно удържани или не, дали е удържан данък или не? Попълвате ГДД според представените документи и толкоз!
4. Ще Ви дам малко помощ, ей така доброволно, без да Ви казвам къде е регламентирано - за периода от 01.07.2016 до 14.09.2016 трябва да попълните таблица 2 и да направите изравняване на здравноосигурителните вноски.
5. Накрая най-неприятното за Вас  - ЧЕТЕТЕ ЗАКОНИТЕ и ги спазвайте!!!!

Аз спирам комуникацията с Вас.

Успех!
#11 | 13.03.2017, 20:45
Публикации: 16 / 0
Благодаря  много за отделеното време, а да попитам, ако лицето не си е подавало  въобще Декларация  за  самоосигуряване  в 7-дневен срок от 01.07.2016 г. т.е не си е плащало здравните вноски? В справка в НАП показва, че  има неплатени  здравни вноски само за м.07 и за м.08, а  за м.09 явно прихващат от трудовия договор  и водят лицето осигурено. Как да се попълва Таблица 2. Защото по т.6 пише "Общ осигурите-лен доход за месеца, върху който са внесени осигурителни вноски к.3+к.4". Реално не са внасяни никакви здравни осигуровки. Извинявам се предварително, ако съм нахален  и досаждам предвид никаквия опит.
#12 | 15.03.2017, 23:05
Публикации: 16 / 0
Здравейте, само да кажа че разбрах вече за Таблица 2 попълванетo :D    http://prikachi.com/images.php?images/396/9068396c.jpg    в к.4 си пиша за м.07 210 лв., за ,м.08 210 лв. и за м.09  105 лв. в размер на 10 работни( 20 работни дни за пълен месец) дни  до 15 септември  включително, защото се оказа, че Трудовият договор е считано от 16.09. в к. 5 по бланката за Таблица 2 пиша дохода от ГД за всеки месец, след приспаднати нормативни разходи. И понеже к.7 е по-малка от к.6 за това т.1 сумата е отрицателна и в т.2 няма ЗО.   Благодаря на  ХХХХХ за жокера за Таблица 2 за периода, в който  лицето е самоосигуряващо само за ЗО, нищо че реално не ги е внасяло и си стоят неплатени.

Единствено искам само да попитам, във връзка ЗО,  които лицето не си е платило за периода 01.07- 15.09 2016 г. В Приложение 3 трябва ли по някакъв начин да се отразят, понеже към момента  в "Част І – Формиране на облагаемия доход и на годишната данъчна основа" ред 8  "Задължителни осигурителни вноски по реда на КСО и ЗЗО, удържани или внесени авансово през годината" съм написал сумата от удържаните осигуровки за цялата 2016 г. от доходите, като  спортен съдия  т.е Гражданските договори  ?  И се извинявам, ако съм досаждал толкова много и пак благодаря искрено.  Да се надявам само, че лицето си е дало всичките служебни бележки/сметки за изплатени суми. Даже си мислех, дали да не го питам дали има издаден ПИК код от НАП за да му проверя, какво е подадено като доход за 2016 г. За да не се окаже, че я подадем ГДД и накрая има доход, който не е деклариран от Гражданските договори.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група