Бележка за ДДФЛ на гражданин на ЕС

11.04.2017, 12:26 2000 2

11.04.2017, 12:26
Публикации: 1187 / 228
Колеги, някой има ли практика относно деклариране на удържан ДДФЛ на гражданин на ЕС, който полага труд по ДУК в предприятие в България? С редактирания текст в § 1, т. 26, буква "з" от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ бе добавено уточнение(ако не се лъжа - в началото на по-миналата година) в дефиницията на трудови правоотношния, касаеща чуждестранните лица - "правоотношенията по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия, извън случаите по чл. 37, ал. 1, т. 9;". Същевременно в чл. 37 от Закона е добавено изключение - "С окончателен данък независимо от обстоятелствата по чл. 13 се облагат доходите по чл. 8, ал. 11 и следните доходи от източник в България, начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица, когато не са реализирани чрез определена база в страната" - т. 9 "9. доходи от управление и контрол, от участие в управителни и контролни органи на предприятия;". Разговарях миналата година два пъти с методолозите в НАП във връзка с деклариране на удържания данък - според тях той трябва да бъде включен в декларация 6, заедно с този на останалите служители в светлината на конкретната хипотеза. Ако бъде деклариран и по друг начин се получава дублиране... Сега пък не мога да получа отговор каква бележка трябва да ми бъде издадена и на основание каква процедура, за да я предоставя на човека в Германия...
#1 | 11.04.2017, 15:06
Публикации: 1704 / 207
Осигуряване на чужденец от Европейския Съюз в България
Скрит текст :
#2 | 11.04.2017, 15:40
Публикации: 1187 / 228
Да, благодаря  - запознат съм и тези аспекти и те не представляват някаква неопределеност за мен. Тук препъни камъка бе не осигуряването, а облагането и по-скоро неговото удостоверяване. Въпроса беше дали някой колега има подобна практика,  какви стъпки трябва да се предприемат, за да получи човека удостоверение от НАП за удържания в България данък. Пак си коментирах с НАП във връзка с конкретиката на ситуацията и спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане. Оказа се, че има някаква подобна екзотична процедура в края на краищата - ще подам писмена молба с приложени месечни документи за удръжките, а те ще направят проверка в системата и щели да ми издадат нещо...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група