Продажба на недв.имот чрез ЧСИ

13.04.2017, 15:13 2514 0

13.04.2017, 15:13
Публикации: 90 / 1
Получихме уведомление за извършена продажба на наш недвижим имот по чл.131 от ЗДДС от ЧСИ-то. За пръв път се сблъсквам с подобна ситуация и засега единственото, в което съм сигурна е, че ние не издаваме фактура, не начисляваме и не внасяме дължимото ДДС. В тази връзка предполагам, че в дневника за продажбите за месеца не посочвам тази сделка, позовавайки се на чл.86 ал.4 от ЗДДС. Реално за нас от гледна точка на ДДС не възникват последващи действия касаещи СД за ДДС за съответния месец.
От гледна точка на отписване на актива обаче и разпределението на постъпилата от публичната продан сума, малко се затруднявам, тъй като не ми е ясна цялата процедура. Получената сума е доста по-малка от дължимата към кредитора, т.е. не е достатъчна за удовлетворяването му. Активът е неамортизируем.
Предполагам, че при разпределянето една част ще бъде за разходи на ЧСИ, т.е. ще имаме и фактура за тях, която при осчетоводяване ще зависне с кредитно салдо. Мисля за следните записи:
1. Д-т с-ка Други Кредитори аналитична за ЧСИ
/ К-т с-ка Други пр-ди от продажби или приходи от продажби на ДМА - със данъчната основа по сделката;
2. Д-т с-ка Други кредитори аналитична конкретния кредитор - със разпределената сума за погасяване към кредитора
 Д-т с-ка Доставчици аналичтична ЧСИ за закриването на фактурата за раходите на ЧСИ платени с остатъка от сумата
/К-т с-ка Други Кредитори аналитична за ЧСИ
3.  Д-т с-ка Други пр-ди от продажби или приходи от продажби на ДМА
/ К-т с-ка ДМА - със стойността на отписания актив
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група