Договор със служба по трудова медицина

26.04.2017, 09:22 4637 3

26.04.2017, 09:22
Публикации: 326 / 5
Здравейте,

фирма, която има само едно самоосигуряващо се лице, което полага личен труд следва ли да има сключено договор със служба по трудова медицина? Чуденката ми е свързана с това, че част от службите казват, че трябва, други че не трябва. Според Закона за здравословни и безопасни условия на труд са задължителни за всички предприятия и места, където се осъществява трудова дейност или се провежда обучение, независимо от формата на организация, вида на собственост и основанието, на което се извършва работата или обучението. В тази връзка под трудова дейност може ли да се разбира полаганият труд от самоосигуряващото се лице, независимо дали е като продавач, програмист и др.?
#1 | 26.04.2017, 09:30
Публикации: 1705 / 207
Задължението съществува само в случай, че работодателят има нает персонал.
Източник: http://www.gli.government.bg/page.php?c=69&d=244
#2 | 26.04.2017, 09:38
Публикации: 326 / 5
Много благодаря за препратката, но съгласно Чл. 14. (1) (Доп. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 40 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работещи, юридическите и физическите лица, които ползват работещи, предоставени им от предприятие, което осигурява временна работа, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд във всички случаи, свързани с работата, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места.
и Чл. 15. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 18 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 40 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Лицата по чл. 14, ал. 1 с изключение на тези, които за своя сметка работят сами подават годишна декларация в териториалната дирекция "Инспекция по труда" по адреса на регистрация на предприятието в срок до 30 април на следващата година.

Останах с впечатлението, че ако имам магазин и само аз съм продавач то следва да имам сключен договор, но нямам задължение да подавам декларация. Дали правилно тълкувам?
#3 | 26.04.2017, 11:02
Публикации: 1705 / 207
Всеки работодател е задължен да осигури  за наетите от него работници и служители обслужване от служба по трудова медицина.
Службата по трудова медицина консултира и подпомага работодателите, комитетите и групите по условия на труд в планирането, организирането и изпълнението на задълженията му по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и за укрепване здравето и работоспособността на работещите във връзка с извършваната от тях работа.
Тъй като работодателят има най-голямата отговорност за безопасността и здравето при работа, той определя и фирмената политика за безопасност на труда и публично подкрепя всички, които работят за нейното изпълнение.


Трябва да разграничаваме задължението по осигуряване на ЗБУТ от обслужване по трудова медицина.

За повече информация: http://www.gli.government.bg/page.php?c=55&d=234
http://www.gli.government.bg/page.php?c=55&d=230
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група