НАП проверява фирмите с голяма касова наличност

18.09.2017, 15:41 32592 104
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#60 | 18.09.2017, 15:41
Публикации: 8 / 0
Вкарвам в банка и изплащам дивиденти. Колко мога да оставя в каса. Водят се в лева, а са обърнати във валута. Благодаря.
#61 | 18.09.2017, 16:03
Публикации: 2904 / 393
Абе хора, не разбрахте ли, че ако имате парите и може да ги покажете при проверка нямате проблеми?!? Проблемите са от това, че на документ пише голяма сума в наличност, а реално я няма тази сума.

ПП То от пишман бизнесмените страдат всички. Ако не бяха тия далавери и тарикатлъци нямаше да има доста от бумащината, която НАП и Сo. въвеждат постоянно. Как живеехме едно време без уведомление 62, без Декл. 6 и т.н...
#62 | 18.09.2017, 16:30
Публикации: 3 / 2
Понеже залагаха големи надежди на данъка върку личното потребление и накрая не се получи желания ефект, малоумниците от НАП сега се пробват с данъка дивидент.

В интерес на истината подкрепям тази инициатива, но не смятам че начина по който го правят е най-правилния - в последния момент и всичко на юруш.
#63 | 18.09.2017, 21:20
Публикации: 6252 / 1004
С интерес прочетох коментарите.
Нямам още такова писмо за нито една фирма.
Обаче изпреварих инициативата на НАП с коригираща декларация за касовата наличност на една от фирмите, за която най-сетне бе открито производство по несъстоятелност. Декларирах "скрито разпределение на печалбата" с ясното съзнание, че декларирам неверни данни. Защо неверни данни? Ами защото не са ги изпили парите собствениците. Но... нямах избор. Синдикът първо иска протокол за касова наличност, а такава няма изобщо.
Тук кометнарите са все около това коло недобросъвестни са българските бизнесмени с дребен бизнес. А аз много добре знам къде изтече касата в конкретния случай - в джобовете на адвокатите, които хем калпаво си свършиха работата, хем не издадоха документ за значима част от получените хонорари.
И други канали на ошушкване на хората, които рискуват да развиват бизнес има.
Приемете го като допълнение към общата картина на абсурда.
#64 | 19.09.2017, 09:36
Публикации: 316 / 26
При подаване на коригираща декларация и деклариране на скрито разпределение на печалбата, системата сама ли генерира задължение 5% или трябва да подавам допълнително декл.чл.55 и за кой период. И още нещо отчета в НСИ може ли да се коригира, и с отчета в ТР какво става. Не ми е ясна процедурата до край. Ако може някой запознат да я опише.
#65 | 19.09.2017, 09:48
Публикации: 8856 / 1493
"Запознати " могат да бъдат единствено инициаторите на тази кампания и да отговорят на редица въпроси, които резонно възникват, но отговорите така и не са в нормативните документи. :smile1:
#66 | 19.09.2017, 10:30
Публикации: 6252 / 1004
Lena12,
Относно процедурата редът е следния:
Първо се подава коригиращата ГДД по чл. 92.
След като е приета, се изпраща писмо на info@nsi.bg. Писмото е свободен текст придружително, към което се прилагат:
- копие на новата ГДД
- таблица с корекциите с колони "код", "било", "става". Ако корекциите са много, се допуска да бъдат представени чрез задраскване на старите данни и отстрани се вписват новите с химикал. За допълнителни разяснения може да ползвате тел.: 02/9857-160 на методолозите на НСИ.
В търговския регистър не се подава коригиран отчет.
#67 | 19.09.2017, 10:32
Публикации: 6252 / 1004
В отделен отговор поствам отговора на ТИТА по въпроса за ЕТ и получените писма.
Може да е полезен на колегите за изготвяне на отговор към НАП:


"Писмото на НАП относно значителните касови наличности визира две разпоредби по повод данъчното третиране на скритото разпределение на печалбата:

- едната е изискване за облагане на изтеклите от предприятието суми за лични нужди с данък дивидент;

- другата е санкцията по чл. 267 от ЗКПО от 20 на сто върху сумата на скритото разпределение на печалбата, която може да се избегне при деклариране на извършеното скрито разпределение на печалбата в годишната данъчна декларация (за което, за лицата облагани с корпоративен данък в актуалния образец на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО е предвидена специална част – Част VІІ – Деклариране на извършено скрито разпределение на печалбата .

Нито една от цитираните разпоредби не се отнася за ЕТ:

- ЕТ, въпреки че е предприятие, е физическо лице и не може по подобие на ЕООД да има характеристики на платец на дивидент, върху който има задължение да удържа данък дивидент. Той може само да е данъчен субект на такъв данък, ако в негова полза се разпределя дивидент от местно юридическо лице.

Именно поради тези причини, с цел да има справедливост при данъчното облагане на личното потребление на ЕТ и ЕООД (доколко тази справедливост е постигана е друг въпрос), целият данъчен финансов резултат на ЕТ е обект на облагане не с 10 на сто, а директно с 15 на сто, т. e. с отчитане и на данъчния размер на дивидента.

- Санкцията по чл. 267 от ЗКПО също не се отнася за него, поради което и в Приложение № 2 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ липсва аналог на част на Част VІІ – Деклариране на извършено скрито разпределение на печалбата ГДД по чл. 92 от ЗКПО.

Така, че не виждаме как би могъл ЕТ да се впише в контекста на писмото - нито може да декларира дължим от него данък дивидент, нито ще елиминира опасността от 20 на сто имуществена санкция, ако го декларира, доколкото такава санкция при него няма.

Разбира се голяма каса и при ЕТ би могла да бъде сигнал за укрити приходи или неотчетени реални трудови възнаграждения за персонала. Ако това се установи при ревизии – собственикът на ЕТ ще следва да бъде допълнително обложено с данък 15 на сто за укритите приходи или ще дължи данък по реда на ЗДДФЛ върху укритата част от трудовите възнаграждения, както и осигуровки по ДОО, ДЗПО и НЗОК. (Ако ЕТ желае то той може винаги да подаде коригираща декларация по чл. 75, ал. З от ЗКПО за допуснати счетоводни грешки и да доплати дължимия данък от 15 на сто, но това му действие ще е извън подетата кампания на НАП за деклариране на скрито разпределение).

Поздрави,
ТИТА"
#68 | 19.09.2017, 10:39
Публикации: 2 / 0
А след подаване на коригираща по ЗКПО следва ли да са подаде и декларация по чл.55 ?  Според мен трябва, но за какъв период?
#69 | 19.09.2017, 10:45
Публикации: 8856 / 1493
А след подаване на коригираща по ЗКПО следва ли да са подаде и декларация по чл.55 ?  Според мен трябва, но за какъв период?

И годишната декларация по чл.92 и тази по чл.55 формират задължения - два пъти ли ще ги платите ?
#70 | 19.09.2017, 11:24
Публикации: 6252 / 1004
И не само по чл. 55 се подава, но и по чл.73 ал. 3 за дивидент.
#71 | 19.09.2017, 11:52
Публикации: 2 / 0
Декларация по чл.55, но за периода 07,2017-09.2017г. ли ? Все пак трябва да се декларира някак начисления данък дивидент, макар и закъснял? Не виждам друга възможност?
#72 | 19.09.2017, 11:56
Публикации: 4 / 0
Добре, моля  за още малко разяснение  - управителите са решили да си платят данък дивидент. Подавам коригираща декл. по чл.92 - с попълнено приложение 7. Нужно ли е с тази сума да преобразувам и финансовия резултат в приложение 5 (от указанията разбирам, че могат да се включват разходите от т.10 на прил.5, но могат и не). След това декл. по чл.55 - за кой период подаваме отново - последното тримесечие на 2016 може би? и само с коригираните данни ли?  Благодаря
#73 | 19.09.2017, 12:08
Публикации: 2340 / 248
В тази справка се посочва общият размер на сумите с характер на скрито разпределение на печалбата,включително и разходите,представляващи скрито разпределение на печалбата, които се включват в сумата, посочена на ред 10, колона А от част V.

Не знам как го четете вие, но аз го разбирам, че разходите от ред 10 може да се включват към част 7ма.
Според мен Д55 не се подава от фирмата в този случай, а НАП ти изпращат честитка и ти начисляват дължимия данък с акт, в едно с лихвите, след като проверят когато е трябвало да бъде внесен данъкът. Едва ли се приема 31/03 за отправна точка.
Не съм ползвала тази част на ГДД, не съм я попълвала и не знам какво се случва, но някой с опит може да сподели
#74 | 19.09.2017, 12:08
Публикации: 6424 / 944
Добре, моля  за още малко разяснение  - управителите са решили да си платят данък дивидент. Подавам коригираща декл. по чл.92 - с попълнено приложение 7. Нужно ли е с тази сума да преобразувам и финансовия резултат в приложение 5 (от указанията разбирам, че могат да се включват разходите от т.10 на прил.5, но могат и не). След това декл. по чл.55 - за кой период подаваме отново - последното тримесечие на 2016 може би? и само с коригираните данни ли?  Благодаря

И защо ще подавате коригираща  по чл.92, след като ще разпределяте дивидент сега?
#75 | 19.09.2017, 12:46
Публикации: 8856 / 1493
Не знам как го четете вие, но аз го разбирам, че разходите от ред 10 може да се включват към част 7ма.
Според мен Д55 не се подава от фирмата в този случай,

Всъщност направо си се включват видно и от цитираното в текста " В тази справка се посочва общият размер на сумите с характер на скрито разпределение на печалбата,включително и разходите............. "
Ако приемем, че след подаването бихме могли да се самообложим за сумите в част 7 то определено подаването на чл.55 е невъзможно без минаване през НАП и евентуална тяхна санкция. Не виждам начин за подаване на декларация чл.55 , защото определено става дума за суми, представляващи скрито разпределение на печалбата за минал вече период. Остава евентуална намеса на НАП с последващи от това събития . Вариантът да подадем чл.55 с период трето тримесечие е възможен и коректен единствено , ако решим, че ще "разпределим" печалба именно през трето тримесечие на 2017 г..
Не изключвам обаче и някакво "нестандартно" решение на НАП каквато е и нестандартната им сега инициатива.
#76 | 19.09.2017, 13:30
Публикации: 132 / 2
А ако по сметка 122 има повече пари, отколкото в касата какво може да се направи?
#77 | 19.09.2017, 13:33
Публикации: 2340 / 248
Какъв точно е проблемът в случай? Нямате задължение да разпределяте цялата печалба...
#78 | 20.09.2017, 00:23
Публикации: 104 / 2
здравейте!в тази връзка с фиктивната касова наличност-има ли ограничение за размера на служебен аванс на управителя,срок на връщане?
#79 | 20.09.2017, 09:39
Публикации: 8856 / 1493
има ли ограничение за размера на служебен аванс на управителя,срок на връщане?

Няма ограничение за размера на служебния аванс. Относно срока на връщане - служебният аванс се дава не, за да се върне, а за да се отчете. С една дума трябва да е наистина служебен аванс - с него да се отчитат направени покупки от подотчетното лице. Разбира се, ако има разлика и да се върне. Ако се дава, за да се върне според мене си е направо скрито разпределение на печалбата особено, ако е практика . Също така дори и в 422 тези пари пак следва да бъдат показани в наличност, ако не са похарчени и подлежащи на отчитане.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове