В отделен отговор поствам отговора на ТИТА по въпроса за ЕТ и получените писма.
Може да е полезен на колегите за изготвяне на отговор към НАП:
"Писмото на НАП относно значителните касови наличности визира две разпоредби по повод данъчното третиране на скритото разпределение на печалбата:
- едната е изискване за облагане на изтеклите от предприятието суми за лични нужди с данък дивидент;
- другата е санкцията по чл. 267 от ЗКПО от 20 на сто върху сумата на скритото разпределение на печалбата, която може да се избегне при деклариране на извършеното скрито разпределение на печалбата в годишната данъчна декларация (за което, за лицата облагани с корпоративен данък в актуалния образец на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО е предвидена специална част – Част VІІ – Деклариране на извършено скрито разпределение на печалбата .
Нито една от цитираните разпоредби не се отнася за ЕТ:
- ЕТ, въпреки че е предприятие, е физическо лице и не може по подобие на ЕООД да има характеристики на платец на дивидент, върху който има задължение да удържа данък дивидент. Той може само да е данъчен субект на такъв данък, ако в негова полза се разпределя дивидент от местно юридическо лице.
Именно поради тези причини, с цел да има справедливост при данъчното облагане на личното потребление на ЕТ и ЕООД (доколко тази справедливост е постигана е друг въпрос), целият данъчен финансов резултат на ЕТ е обект на облагане не с 10 на сто, а директно с 15 на сто, т. e. с отчитане и на данъчния размер на дивидента.
- Санкцията по чл. 267 от ЗКПО също не се отнася за него, поради което и в Приложение № 2 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ липсва аналог на част на Част VІІ – Деклариране на извършено скрито разпределение на печалбата ГДД по чл. 92 от ЗКПО.
Така, че не виждаме как би могъл ЕТ да се впише в контекста на писмото - нито може да декларира дължим от него данък дивидент, нито ще елиминира опасността от 20 на сто имуществена санкция, ако го декларира, доколкото такава санкция при него няма.
Разбира се голяма каса и при ЕТ би могла да бъде сигнал за укрити приходи или неотчетени реални трудови възнаграждения за персонала. Ако това се установи при ревизии – собственикът на ЕТ ще следва да бъде допълнително обложено с данък 15 на сто за укритите приходи или ще дължи данък по реда на ЗДДФЛ върху укритата част от трудовите възнаграждения, както и осигуровки по ДОО, ДЗПО и НЗОК. (Ако ЕТ желае то той може винаги да подаде коригираща декларация по чл. 75, ал. З от ЗКПО за допуснати счетоводни грешки и да доплати дължимия данък от 15 на сто, но това му действие ще е извън подетата кампания на НАП за деклариране на скрито разпределение).
Поздрави,
ТИТА"