Прекратяване на трудов договор по чл 71

11.09.2017, 23:06 7859 7

11.09.2017, 23:06
Публикации: 16 / 0
Лице,което е на срочен трудов договор  със срок на изпитаване 3мес. ,в полза на работодателя 3месеца ,а в полза на работника 1месец.Лицето работи вече 1 месец и половина,но иска са напуска.Трябва ли да пуска предизвестие?Дължи ли обезщетение ?
Работодателят има ли право да не го освобождава веднага!Предварително благодаря !
#1 | 12.09.2017, 07:33
Публикации: 9297 / 1557
Ако правилно Ви разбирам: уговорен е срок на изпитване 3 месеца в полза на работодателя, като първия месец е и в полза на работника. И този първи месец е изтекъл без отсъствия, отпуски или болнични. В този случай работникът не може да напусне Или чл.71. Може да поиска да напусне по чл.325, ал.1, т.1, но работодателят не е длъжен да се съгласи. Работодателят може е да приложи чл.71, но не е длъжен да го направи. Остава напускане по чл.326. Това не могат да откажат.
#2 | 12.09.2017, 12:09
Публикации: 2966 / 392
Не разбрах как сроковете са различни за двете страни на ТПО...?
#3 | 12.09.2017, 12:13
Публикации: 1302 / 183
Мисля, че въпросът е зададен неправилно и 3-те месеца и 1-ят месец се отнасят не за изпитателния срок, а за срока на предизвестието.
Иначе звучи доста глупаво... :)
#4 | 12.09.2017, 12:20
Публикации: 9297 / 1557
Мисля, че въпросът е зададен неправилно и 3-те месеца и 1-ят месец се отнасят не за изпитателния срок, а за срока на предизвестието.
Иначе звучи доста глупаво... :)
Ако са уговорени различни срокове на предизвестие за работника и работодателя, това звучи.... незаконно. За това допуснах, че може да са договорени различни срокове за изпитване за двете странии. Знам, че е глупаво, но поне не е забранено. Какво са фактите, само Кати може да ни каже. Ако се появи...
#5 | 12.09.2017, 12:52
Публикации: 1302 / 183
Различните срокове на предизвестие са често срещана практика.
Няма изричен текст за забрана в кодекса и обикновено се прилагат при високо-квалифицирани специалисти, за които е трудно веднага да се намери подходящо лице за назначаване, например прокурист. Тогава срокът на лицето е 3 м., а на работодателя 1 м. (съвсем хипотетично ги давам).
От ГИТ са ми проверявали такива договори, нищо не казаха, в смисъл не ги обявиха за "незаконни".
Що се отнася до изпитателния срок... хм... значи изглежда така: лицето трябва за 1 м. да прецени дали работата му харесва, а на работодателя се дават 3 м. да прецени дали той харесва работника. Обаче в този случай колко месеца ще е срокът на предизвестие? Може би само 1 м. и за двете страни?
#6 | 12.09.2017, 13:50
Публикации: 1703 / 207
В КТ изрично е написано срокът да е еднакъв за двете страни. :wink1:
Чл. 66. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
6. еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор;
#7 | 12.09.2017, 13:54
Публикации: 9297 / 1557
Различните срокове на предизвестие са често срещана практика.
Няма изричен текст за забрана в кодекса

Да, в КТ може няма забрана /не съв проверявала/ за различен срок на предизвестие, но определено има изискване за еднакъв срок :
Чл. 66. Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:....
6. еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор;

От ГИТ са ми проверявали такива договори, нищо не казаха, в смисъл не ги обявиха за "незаконни".
Съжалявам, че ще прозвучи като заяждане, но или имате дебели връзки или нещо не е точно така, както казвате.

Обаче в този случай колко месеца ще е срокът на предизвестие? Може би само 1 м. и за двете страни?
Колко е предизвестието в конкретния случай не мога да знам, докато Кати не каже, но след като ТД е срочен /поне така пише в началото/, предизвестието трябва да е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора /чл. 326, ал.2 от КТ/
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група