Право на борса след 31.12.2017

18.12.2018, 15:17 63464 106
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#80 | 18.12.2018, 15:17
Публикации: 4 / 0
И нещо друго да разбера само
При предходната борса позлвах минималния срок от 4 месеца , защото трудовия ми стаж беше по-малък от 3 години ,сега когато вече имам 3 години нямам ли право поне на минимално обезщетение?
#81 | 18.12.2018, 15:47
Публикации: 6573 / 969
Щом няма 3 годити от отпускането на предходното обезщетение,  сега ,ако отново имате право на обезщетение,  то може да бъде само минималното- 4 месеца по 9 лв на работен ден.
За да имате право на обезщетение за безработица задължително трябва:
- да имате минимум 12 месеца с осигуровки за безработица от последните 18 календарни
- да не подлежите на осигуряване на друго основание
- да не сте пенсионер по стаж и възраст.
#82 | 18.12.2018, 15:49
Публикации: 6573 / 969
А времето когато съм се самоосигурявал не се ли брои ?
Не, не се брои. При самоосигуряването няма осигуровки за безработица.
#83 | 18.12.2018, 16:12
Публикации: 4 / 0
Благодаря за изчерпателна та информация
#84 | 07.01.2019, 13:29
Публикации: 36 / 1
Здравейте!

Лице е ползвало обезщетение за безработица до 08.01.2018г (в пълен размер за максимален срок). След тази дата има осигуряване по трудов договор всеки месец, почти без прекъсване.
Тъй като не са минали 3г от упражняване на правото на лицето за обезщетение, то следва да получава минималната сума за срок от 4 месеца.

Но въпросите ми са:
- 12 месеца внесени/дължими осигурителни вноски преди датата на прекратяването как следва да се тълкува - да има осигуряване В даден месец или да е пълен месец? Ако се прекрати лицето след 08.01.2019г., ще придобие ли право на обезщетение, или трябва да се прекрати на 01.02.2019?
- след като е получавано обезщетение за целия полагаем срок преди година, ще получава ли лицето отново обезщетение, пък макар и минимално?
#85 | 07.01.2019, 15:20
Публикации: 173 / 10
Мисля, че ще търсят пълни 12 месеца месеца в осигуряване.
Ще получава минимума - 9лв. на ден, за период от 4 месеца.
#86 | 07.01.2019, 17:46
Публикации: 36 / 1
Мисля, че ще търсят пълни 12 месеца месеца в осигуряване.
Ще получава минимума - 9лв. на ден, за период от 4 месеца.

Благодаря Ви много!
#87 | 27.01.2019, 15:42
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
през последните 2 години работя в Германия с трудов договор, без прекъсвани осигуровки, общо взето всичко е изрядно. Не съм бил на борсата никога до сега, но след няколко месеца мисля да се прибирам в България за постоянно. Искам да се възползвам от правото си на обезщетение от бюрото по труда в България. Въпроса ми е свързан с това как да подходя, за да получа максимално обезщетение и колко време би могло да продължи това?
 Поздрави и благодаря предварително :smile1:
#88 | 01.03.2019, 13:53
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Синът   ми предстои да се прибере в България и да напусне работното си място в  Англия/вероятно по взаимно съгласие/.Въпросът ми е , ако е работил в Англия 1г.10 м
ще има ли право на обезщетение от Бюрото по труда в България.
Ако  бъде назначен веднага след освобождаването му от работа в Англия в  България и примерно бъде освободен  по чл.328,т.3 ще има ли право на обезщетение и за колко време.От Англия има всички необходими документи.В България е работил преди заминаването си в чужбина 15 години.
#89 | 28.04.2019, 22:43
Публикации: 2 / 0
   Здравейте искам да попитам за борса ако събирам 11 месеца 28 дни
Ще ми направят ли проблем за 2 дена да не мога да взема борса.
#90 | 29.04.2019, 08:34
Публикации: 6573 / 969
И за 1 недостигащ ден няма да Ви отпуснат обезщетение.
Напомням, че не е задължително 12-те месеца да са непрекъснати. Може да има "дупки", но задължително сумарно трябва да са най-малко 12 през последните 18 календарни месеца.
#91 | 29.05.2019, 15:55
Публикации: 4 / 0
Здравейте, от 9 години работя в една фирма и съм решила да напусна. Заплатата ми е била около 2000 . Ако ме назначат в друга фирма, колко време ще е добре да осигурявам там и по кой член трябва да ме освободят, за да съм възможно най-дълго на борсата и колко бих взимала като сума ?
Благодаря!
#92 | 29.05.2019, 16:00
Публикации: 5767 / 491
Месец, два е най-чисто. Свършена работа, заместване на отсъстващ работник.
#93 | 29.05.2019, 16:06
Публикации: 4 / 0
Т.е. ако в някоя фирма са взели поръчка за някакво производство, назначат ме за изпълнението й и след това ме освободят
#94 | 29.05.2019, 16:09
Публикации: 1288 / 172
Подходящо е.
#95 | 31.05.2019, 12:33
Публикации: 4 / 0
Казаха ми, че ако те назначат до изпълнение на някаква работа ти пускат временен договор, който  не вършел работа. Вярно ли е?
#96 | 31.05.2019, 12:36
Публикации: 6573 / 969
Не е вярно. Срочният договор за извършване на определена работа върши идеална работа за "пълната" борса
#97 | 01.06.2019, 06:54
Публикации: 4 / 0
А колко време след като ме махнат ще могат да наемат друг човек на моето място? Може ли да ме назначат на длъжност, която съществува във фирмата и след мен ще продължи да съществува
#98 | 01.06.2019, 07:39
Публикации: 6573 / 969
Могат да на значат друг когато имат нужда. Ако и другият ще е за определен вид работа - когато се появи работата. Може на следващия ден.
При длъжността също няма ограничение.
Съвсем нормално е дори да си има човек на длъжност арматурист (например)  на постоянен ТД, който да си работи. Вас Ви наемат за определена работа "армировка на плоча на кота 3.00", свършвате, прекратяват договора и отивате на борсата. На следващия ден наемат един арматурист за определена работа "армировка на колони втори етаж" и един на безсрочен ТД.
#99 | 04.06.2019, 13:50
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
 Наясно съм, че основното изискване за получаване на обезщетение за безработица е от последните 18 месеца, 12 трябва да има плащани осигуровки. Според КСО обаче до 30 дни неплатен отпуск в една календарна година се зачитат при определяне правото на обезщетение.
2. Периоди, които се зачитат при определяне правото на парично обезщетение за безработица:

При определяне на правото на парично обезщетение за безработица се зачита и времето:

на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
на платен и неплатен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и отпуска при осиновяване на дете до 5-годишна възраст;
на неплатен отпуск до 30 работни дни в една календарна година, който се зачита за трудов и осигурителен стаж;
зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.
(чл. 54а, ал. 2 КСО)
Въпросът ми е: Ако през последните 18 месеца, считано от месец юли 2019 имам 10 месеца осигуровки и 8 месеца неплатен отпуск, от октомври 2018 до май 2019, зачитат ли се по 30 дни неплатен за 2018 и 2019 година? Така се получават 12 месеца осигуовки. Имам ли право на обезщетение за безработица?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове