Учител и собствен бизнес

09.10.2018, 08:35 1052 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.10.2018, 08:35
Публикации: 91 / 4
Здравейте! Редно  и законно ли е учител, работещ на трудов договор като такъв, в свободното си време да има и собствен бизнес, не даване на уроци, а занимания с деца в посока развитие на определени умения?Ще съм благодарна да прочета мнението ви, колеги! Спорен ден!
#1 | 09.10.2018, 09:38
Публикации: 3058 / 411
Според мен не е нередно, поне ако не обучава на частно собствените си ученици.
#2 | 09.10.2018, 09:43
Публикации: 467 / 6
И според мен не е нередно, стига в някой вътрешен нормативен акт на предприятието ви да нямя такава забрана.
#3 | 09.10.2018, 10:55
Публикации: 91 / 4
Благодаря ви, Bobo и Евето!
#4 | 09.10.2018, 13:35
Публикации: 1293 / 173
Има ли конфликт на интереси?
Ако има не е редно, ако няма не виждам проблем.
Например, ако човекът е преподавател по математика, а в частният си бизнес, където развива определени умения, както се изразихте, да развива уменията им по готварство, дърводелство, електротехника или астрономия.

И, както каза Евето, ще има проблем, ако противоречи на вътрешните правила на училището или на тези от сферата Образование като цяло.
#5 | 09.10.2018, 14:28
Публикации: 3058 / 411
Това е от закона:
Чл. 220. (1) Освен в случаите, определени в този закон, педагогически специалист не може да извършва срещу заплащане обучение или подкрепа по смисъла на чл. 178, ал. 1, т. 2 - 7 и 14 и чл. 187, ал. 1, т. 2 и 4 на деца и ученици, с които работи в детската градина или в училището, ако това заплащане е от името и за сметка на децата и учениците, включително със средства от училищното настоятелство.
(2) Педагогически специалист няма право да участва при изготвяне и оценяване на изпитни материали и да извършва проверка и оценка на изпитни работи, ако е подготвял ученици за явяването им на съответния изпит срещу заплащане, ако това заплащане е от името и за сметка на децата и учениците.
(3) В едномесечен срок от началото на всяка учебна година педагогическият специалист подава пред работодателя си писмена декларация относно обстоятелството дали срещу заплащане от името и за сметка на децата и учениците през предходната учебна година е извършвал обучение или подкрепа по смисъла чл. 178, ал. 1, т. 2 - 7 и 14 и чл. 187, ал. 1, т. 2 и 4 на деца и ученици и че това не са били деца и ученици, с които педагогическият специалист е работил в детската градина или училището в същия период.
(4) Преди включването в дейности по ал. 2 педагогическият специалист подава декларация, че не е подготвял ученици за явяването им на съответния изпит срещу заплащане от тях или от родителите им.
(5) При установяване нарушение на ал. 1 и 2, както и в случаите на неподаване на декларацията по ал. 3 или при подаване на декларация с невярно съдържание педагогическите специалисти носят дисциплинарна отговорност по реда на Кодекса на труда.
#6 | 09.10.2018, 15:29
Публикации: 91 / 4
Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове