Осигуряване собственик на ЕООД - опит за систематизация

31.10.2018, 16:17 4848 22
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

31.10.2018, 16:17
Публикации: 44 / 1
За ООД е общо взето същото  + правото на трудов договор със съдружника / управителя /
#1 | 31.10.2018, 16:57
Публикации: 1 / 0
Защо в забележка на т.2 сумата е 535 лева? И за ДУК не се подава годишна Д6.
#2 | 01.11.2018, 14:35
Публикации: 44 / 1

Освобождаване от задължение за подаване на годишна данъчна декларация
Чл. 52. (1) (Предишен текст на чл. 52 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само:
(2) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Независимо от обстоятелствата по ал. 1 местните физически лица са задължени да подават годишна данъчна декларация в случаите по чл. 50, ал. 1, т. 4 - 5 и ал. 3.

Задължение за подаване на годишна данъчна декларация
Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за:
(3) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Местните и чуждестранните физически лица, придобили доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, букви "е" и "и" от допълнителната разпоредба, подават годишна данъчна декларация по ал. 1 за тези доходи.


#3 | 01.11.2018, 14:39
Публикации: 44 / 1
"..Защо в забележка на т.2 сумата е 535 лева?.."

пропуснал съм МОД 510 лева в някои от секторите - грешка е . Долната граница е 510 лева.
#4 | 01.11.2018, 14:41
Публикации: 9471 / 1607
Това, което цитирате е за подаване на годишна декларация по чл.50. Годишна Д6 обаче не се подава за ДУК, както е писал и колегата. :smile1:

На ред 2 :
" РАЗМЕРА Е УКАЗАН В ДОГОВОРА, НО НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПОД ПРАГА ЗА ДЕЙНОСТТА  - МОД "

Всъщност размерът на възнаграждението в ДУК  може да бъде произволен. Не може да бъде под МОД осигурителният доход на лицето .

Същото се отнася и за т.3 :
" РАЗМЕРА Е УКАЗАН В ДОГОВОРА/РЕШЕНИЕТО НА ЕДНОЛИЧНИЯ СОБСТВЕНИК, НО НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПОД 510.00"

Размерът на възнаграждението не е обвързан с МРЗ или осиг. доход.

#5 | 01.11.2018, 14:42
Публикации: 44 / 1
".... И за ДУК не се подава годишна Д6..." така е не се подава. подават се текущо д 1 и  д6, Тук имам грешка.
#6 | 01.11.2018, 14:45
Публикации: 44 / 1
Благодаря за забележките.  Качвам коригираната таблица.
#7 | 01.11.2018, 14:48
Публикации: 44 / 1
'...Всъщност размерът на възнаграждението в ДУК  може да бъде произволен. Не може да бъде под МОД осигурителният доход на лицето ..."

Да разбира се. Дори и с 1 лев сума по договор отиваме ма МОД на осигуряването./ т.1 от таблицата/
#8 | 01.11.2018, 14:49
Публикации: 9471 / 1607
По повод този текст в т.2 и т.3 :
" СУМАТА ВЪРХУ КОЯТО СЕ ОСИГУРЯВА ЛИЦЕТО ВАРИРА МЕЖДУ 510.00 И 2600.00; ПРИЗНАВА СЕ ЗА РАЗХОД НА ФИРМАТА В ПЪЛЕН РАЗМЕР"

бих казала, че се признава, ако възнаграждението по ДУК или личния труд съвпада с тази сума. Не и по принцип обаче.

#9 | 01.11.2018, 15:13
Публикации: 44 / 1
"...По повод този текст в т.2 и т.3 :
" СУМАТА ВЪРХУ КОЯТО СЕ ОСИГУРЯВА ЛИЦЕТО ВАРИРА МЕЖДУ 510.00 И 2600.00; ПРИЗНАВА СЕ ЗА РАЗХОД НА ФИРМАТА В ПЪЛЕН РАЗМЕР"

бих казала, че се признава, ако възнаграждението по ДУК или личния труд съвпада с тази сума. Не и по принцип обаче..."

1800 е горния праг / който видях / за МОД. Разбира се, че максималния осигурителен доход е 2600 лева. Но - според мен -  и при 5000 лева месечен доход се признават за разход /ако е правилно документиран и обоснован/ - 5000 възнаграждение
осигурителните вноски за сметка на работодателя начислени до максимума от 2600 лева.

#10 | 01.11.2018, 15:18
Публикации: 9471 / 1607
Не сте ме разбрали правилно. Написали сте следното :
СУМАТА ВЪРХУ КОЯТО СЕ ОСИГУРЯВА ЛИЦЕТО ВАРИРА МЕЖДУ 510.00 И 2600.00; ПРИЗНАВА СЕ ЗА РАЗХОД НА ФИРМАТА В ПЪЛЕН РАЗМЕР"

Мисля, че в изводите в табличката Ви липсва прецизност.
За разход не може да се признава "сумата, върху която се осигурява лицето" . Тази сума е всъщност осигурителния доход. За разход се признава договореното ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ.
Като пример договореното възнаграждение може да бъде и 150 лв, но осигурителният доход да е друг - примерно 510 за СОЛ.
Обратното също е в сила. Договореното възнаграждение може и да е 10 000 . То ще се признае за разход , но не и " " СУМАТА ВЪРХУ КОЯТО СЕ ОСИГУРЯВА ЛИЦЕТО " .

#11 | 01.11.2018, 15:54
Публикации: 44 / 1
Така е. Права сте. Ще го прецизирам. Смятах, че забележка 1 пояснява текста за който говорите, но явно не е така, и може да доведе до объркване. Вие го забелязахте, но има колеги които биха могли да се подведат.

Ще се опитам да кача по-коректен текст.

Благодаря на всички, които се включиха за да се подобри таблицата.
#12 | 02.11.2018, 10:35
Публикации: 44 / 1
Качвам таблицата в която мисля. че съм се съобразил с направените забележки.

Надявам се да е от полза за колегите.
#13 | 02.11.2018, 10:35
Публикации: 44 / 1
Качвам таблицата в която мисля. че съм се съобразил с направените забележки.

Надявам се да е от полза за колегите.
#14 | 12.11.2018, 23:40
Публикации: 1 / 0
Искам да Ви попитам, възможно ли е таблицата да се коригира с -50%, ако от 8ч договорът е за 4ч?
#15 | 13.11.2018, 05:23
Публикации: 7032 / 1036
Искам да Ви попитам, възможно ли е таблицата да се коригира с -50%, ако от 8ч договорът е за 4ч?
От посочените в таблицата три варианта нито един  не е по КТ и при нито един няма работно време.
Отговор на конкретния въпрос: не, не може.
#16 | 13.11.2018, 10:49
Публикации: 22 / 0
При вариант 3 - СОЛ с личен труд, за разход на фирмата не се ли признава само дължимия данък по ЗДДФЛ или греша?
#17 | 13.11.2018, 11:10
Публикации: 9471 / 1607
При вариант 3 - СОЛ с личен труд, за разход на фирмата не се ли признава само дължимия данък по ЗДДФЛ или греша?

Може ли да ни отговорите на въпроса кога един данък е изобщо разход ? Не, че няма такива , но кога ДДФЛ на трудов доход е разход за фирмата ? Има ли такива случаи ? И кои са те...........
#18 | 13.11.2018, 11:37
Публикации: 22 / 0
 :blush: :blush: :blush:

Ами, никога! :)
Осъзнах безумието, което съм написала, извинете.  :blush:

Идеята ми беше, че задължено лице за внасяне на данъка е фирмата, а за осигуровките си е СОЛ. Т.е. в този случай, СОЛ+личен труд, не би трябвало да има разход за фирмата по осигурителните вноски, а само за възнаграждението.



#19 | 13.11.2018, 12:43
Публикации: 9471 / 1607
 Идеята ми беше, че задължено лице за внасяне на данъка е фирмата, а за осигуровките си е СОЛ. Т.е. в този случай, СОЛ+личен труд, не би трябвало да има разход за фирмата по осигурителните вноски, а само за възнаграждението.

Всъщност сте напълно права в това, което казвате. Вероятно причината е, че са обединени случаи с осигуровки от работодател / ДУК / и личен труд. Колегата е имал пред вид правилно осигуровките от работодател, но в графата има и вариант с личен труд, където няма такива. Просто не е прецизирана табличката и води до такива тълкувания.  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове