Получена фактура от Фейсбук и осчетоводяването и.

06.11.2018, 17:08 7732 5

06.11.2018, 17:08
Публикации: 77 / 0
Здравейте, бих искала да попитам имам фактура от фейсбук за реклама. На фактурата от 60 долара има начслено ддс 10 долара Записано е така vat 10 ДОЛАРА(RATE 20%).фирмата е FASEBOOK IRELAND LIMITED.Как да я осчетоводя в този случай?Някой може ли да помогне.
#1 | 07.11.2018, 12:14
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
След като доставчикът е извън България и е ДЗЛ, а Вие като получател сте българска фирма, то при получаването на услуга имате задължение да си самоначислите ДДС върху цялата сума на фактурата с протокол по чл. 117.
Същевременно с така издадената фактура имате право да кандидатствате за възстановяване на данъчния кредит от държавата на доставчика.
#2 | 13.03.2020, 10:28
Публикации: 60 / 3
Здравейте!
Имам два фактури от фейсбук, които са издадени на името на фейсбук страничката на фирмата, която водя и са платени от фирмената сметка. След като установихме този проблем, вече фактурите са на името на фирмата и пак са платени от фирмената сметка. Отделно на нито една от фактурите не виждам да има начислен ДДС. Нашата фирма е регистрирана по ЗДДС.
Въпросите ми са следните:
- Как точно да процедирам с фактурите, които не са издадени на фирмата? Мисля да ги осчетоводя като разчети със собственика, но не съм сигурна дали трябва да ги включа в дневника с доставките и дали и за тях важи това със самоначисляването на ДДС с протокол по чл. 117?
- Другият ми проблем е, че една от фактурите, които е издадена на фирмата, няма номер на фактурата.
#3 | 13.03.2020, 11:43
Публикации: 11934 / 2174
Въпросите ми са следните:
- Как точно да процедирам с фактурите, които не са издадени на фирмата? Мисля да ги осчетоводя като разчети със собственика, но не съм сигурна дали трябва да ги включа в дневника с доставките и дали и за тях важи това със самоначисляването на ДДС с протокол по чл. 117?

Правилно се ориентирате към Протокол по чл.117 и възниква въпроса за регистрация на собственика по чл.97А преди тези фактури...


- Другият ми проблем е, че една от фактурите, които е издадена на фирмата, няма номер на фактурата.

Потърсете най-долу в десния ъгъл на фактурата - изписват номерата с много ситен шрифт.
#4 | 13.03.2020, 11:59
Публикации: 60 / 3
Правилно се ориентирате към Протокол по чл.117 и възниква въпроса за регистрация на собственика по чл.97А преди тези фактури...
Честно казано се колебаех дали разчети със собственика да ползвам или да ги осчетоводя като разходи не свързани със дейността, разходи без документ .... нещо подобно и да ги сложа в увеличение в ГДД. Но след като възникна въпроса за регистрация на собственика .... май ще се ориентирам към вторият вариант.

Потърсете най-долу в десния ъгъл на фактурата - изписват номерата с много ситен шрифт.
успях да се свържа с човека, който поддържа ФБ страницата, оказа се че при него имало друга ф-ра която е с номер, явно номерата на фактурите се появяват в по късен етап, не знам как да си го обяснявам. Щом за едно и също плащане имам два документа, единият с номер другият без? ...
#5 | 13.03.2020, 12:13
Публикации: 11934 / 2174
По-скоро мисля, че първо изпращат един вид сметка за плащането и след това вече фактурата с номера.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група