Данък дивидент при скрито разпределение на печалбата

25.01.2019, 13:30 1412 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.01.2019, 13:30
Публикации: 107 / 6
Начисленият 5% данък при скрито разпределение на печалбата е за сметка на дружеството. С него увеличава ли се размерът на скритото разпределение?
От един материал на tita.bg  -доц  Л.Мермерска
"Ако данъкът върху дивидента се отчете като разход от предприятието, извършило скрито разпределение на печалбата -  разходът не се признава при данъчно преобразуване по реда на чл. 26, т. 8 от ЗКПО. Считаме, че той отново може да се третира като скрито разпределение на печалбата и да доведе отново да прилагане на описаната по-горе процедура."
Излиза, че самият данък се третира като скрито разпределение и отново се облага.
Моля за вашите коментари
#1 | 25.01.2019, 13:34
Публикации: 4 / 1
Разходът за данък върху скритото разпределение също е непризнат разход. Ако скритото разпределение е за сума от 10 000 например /независимо дали от каса или направен разход/, то се изчислява като 10 000/0,95 = 10526,32 се начисляват по Дт 609-непризнати разходи, Кт съдружник - 10000 и Кт 454 - 526,32.
#2 | 25.01.2019, 18:44
Публикации: 107 / 6
Така се изчислява при разпределянето на дивидент, защото данъкът е за сметка на съдружника. Обаче при скритото разпределение данъкът според мен трябва да се начисли върху получените суми. И ако е получена сумата 10000 лв. примерно, данъкът е 5% върху нея - 500 лв.  Тези 500 лв. също могат да се счетат според Л.Мермерска за скрито разпределение и отново да се обложат с 5% данък. И какво декларираме в справката за скритото разпределение 10000 лв или 10500 лв.?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове