ПКО и РКО към фактури

03.07.2020, 16:18 9367 34

#20 | 03.07.2020, 16:18
Публикации: 829 / 69
За да не отварям нова тема, ще пиша тук.
Броя с РКО на един от собствениците ХХХ сума, с която ще се захрани разплащателната сметка на дружеството, съответно записвам Разчети със собствениците/Каса, обаче парите не се внасят с вноска бележка на гише в банка, а се депозират на банкомат, където на разписката няма данни затова кой е вносител и после върви търси кой от всички е извършил операцията. В такъв случай следва ли да изобщо да превъртам оборота през сметка Разчети със съдружниците или директно да ги осчетоводя Разплащателна/Каса?  :smile1:
#21 | 03.07.2020, 16:55
Публикации: 55 / 12
Защо поначало искаш да минаваш през разчети със съдружници? Ако беше дал на секретарката да ги внесе в банката, от къде щеше да минеш?  Давай направо каса/банка. Имаш касов ордер, всичко е наред.
#22 | 03.07.2020, 17:03
Публикации: 829 / 69
Защо поначало искаш да минаваш през разчети със съдружници? Ако беше дал на секретарката да ги внесе в банката, от къде щеше да минеш?  Давай направо каса/банка. Имаш касов ордер, всичко е наред.
Хм, а коректно ли ще е, ако няма РКО, с банковото извлечетие също се вижда какво е творено, т.е. че сумата е излязла от касата и постъпила по сметката  :icon_question:
#23 | 03.07.2020, 17:23
Публикации: 4367 / 719
Както писах по-горе, ПКО и РКО и още куп други документи не са задължителни. Ако ви вършат работа - използвайте ги. Аз пиша, понеже ми го искат "от горе", но ако фирмата е от трима заедно с чистачката, и няма кой знае какво разнообразие кой внася и кой тегли, само платежното би ми свършило работа. И без друго на него пише кой внася и кой тегли.
А за контирането - каса/банка и банка/каса ми се виждат достатъчни и верни.
#24 | 03.07.2020, 17:25
Публикации: 352 / 19
Хм, а коректно ли ще е, ако няма РКО, с банковото извлечетие също се вижда какво е творено, т.е. че сумата е излязла от касата и постъпила по сметката  :icon_question:

А ако има разлика между броените и сумата, записана в банковото извлечение?
Коректно ли ще е да звъннете на съдружника, зает с някоя друга задача и да го питате "Помни ли за какво е изразходил част от броените от касата, че по банковата сметка са внесени по-малко?"
#25 | 03.07.2020, 17:32
Публикации: 829 / 69
Както писах по-горе, ПКО и РКО и още куп други документи не са задължителни. Ако ви вършат работа - използвайте ги. Аз пиша, понеже ми го искат "от горе", но ако фирмата е от трима заедно с чистачката, и няма кой знае какво разнообразие кой внася и кой тегли, само платежното би ми свършило работа. И без друго на него пише кой внася и кой тегли.
А за контирането - каса/банка и банка/каса ми се виждат достатъчни и верни.
Документооборотът е малък, избягвам да пиша РКО в тази ситуация, но не знам от НАП при евентуална проверка да ли ги търсят, в невидение съм, понеже не ми се е случвало.
#26 | 03.07.2020, 17:34
Публикации: 352 / 19
bobo отново ме разсмя :)
А освен чистачката, габаритите, ако и те са във фирмата?
#27 | 03.07.2020, 17:37
Публикации: 352 / 19
Документооборотът е малък, избягвам да пиша РКО в тази ситуация, но не знам от НАП при евентуална проверка да ли ги търсят, в невидение съм, понеже не ми се е случвало.

Пишете РКО! Не четете ли в новините от НАП в колко предприятия за установени нереални касови наличности!
#28 | 03.07.2020, 17:51
Публикации: 4367 / 719
Документооборотът е малък, избягвам да пиша РКО в тази ситуация, но не знам от НАП при евентуална проверка да ли ги търсят, в невидение съм, понеже не ми се е случвало.
НАП може и чек-лист за каране на совалка да търсят, но това не означава, че сте длъжни да имате :) В случая с теглене от/внасяне в банка, купуване на нещо с касова бележка и други подобни, при които имате някакъв документ, ПКО и РКО ще дублират информацията. Но може да се измислят и случаи, при които ПКО и РКО ще са полезни документи. Например, ако шефът често казва "абе, ти не ми даде толкова пари, даде ми едиколко си" - в такъв случай подписът върху хартийката ще е полезен :)
#29 | 03.07.2020, 18:02
Публикации: 829 / 69
Благодаря на всички за полезните съвети! Хубави почивни дни!  :bow:
#30 | 30.09.2020, 14:37
Публикации: 829 / 69
Здравейте,
Леко да продължа темата...

1. Ако съставям РКО за плащане към доставчик, то в полето "получил сумата" трябва да има подпис на лицето, на което предприятието е дало пари от касата, за да плати на доставчика? Или представител на доставчика трябва да се подпише, че е получил сумата? Предполагам първото.
2. В края на деня следва ли да се състави ПКО за продажби на дребно, без фактура освен дневния финансов отчет?
#31 | 30.09.2020, 15:17
Публикации: 4367 / 719
Теоретично, РКО-то е документът, с който парите излизат от касата. Ако касиерът дава парите на служител, който пък плаща нещо на доставчик, РКО-то би трябвало да е подписано от служителя - той взима парите от касата. При връщане на част от парите - обратно - ПКО.
Доставчикът издава КБ за сумата, която е получил. Служителят, който е взел парите и е купил нещото обикновено се подписва на фактурата, така се вижда къде са отишли. Но в днешно време тези подписи на фактурата не винаги се полагат.
#32 | 30.09.2020, 15:54
Публикации: 829 / 69
Теоретично, РКО-то е документът, с който парите излизат от касата. Ако касиерът дава парите на служител, който пък плаща нещо на доставчик, РКО-то би трябвало да е подписано от служителя - той взима парите от касата. При връщане на част от парите - обратно - ПКО.
Доставчикът издава КБ за сумата, която е получил. Служителят, който е взел парите и е купил нещото обикновено се подписва на фактурата, така се вижда къде са отишли. Но в днешно време тези подписи на фактурата не винаги се полагат.
Да, подписът и печатът не са задължителни реквизити от години във фактурите. А какво мислите по точка 2? Според мен би трябвало да има ПКО, защото не виждам какъв друг документ да се оформи за операцията 501/ гр.70. В края на месеца издавам и отчет за извършените продажби за СД по ЗДДС.
#33 | 30.09.2020, 16:45
Публикации: 4367 / 719
Би могло да се направи ПКО, понеже парите са влезли в (желязната) каса, както и ако се попълва касова книга (за желязната каса) и написаното там да съответства с реалната наличност.
Контировката може и само по информацията от дневния отчет, например МО, ама дали ще е МО или ПКО е все писане :)
#34 | 30.09.2020, 17:04
Публикации: 829 / 69
Би могло да се направи ПКО, понеже парите са влезли в (желязната) каса, както и ако се попълва касова книга (за желязната каса) и написаното там да съответства с реалната наличност.
Контировката може и само по информацията от дневния отчет, например МО, ама дали ще е МО или ПКО е все писане :)
:good: Мерси!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група