Къща за гости въпрос

09.08.2020, 15:23 2462 6

09.08.2020, 15:23
Публикации: 22 / 0
Здравейте, искам да ви помоля за мнение по моя казус и ще се радвам ,ако някой пожелае да помогне :wink1:  Аз съм физическо лице което има намерение да закупи къща която да предлага за гости. Няма да живея в нея. Искам да се регистрирам като ЮЛ и да се осигурявам и да си работя за себе си. И тук не ми става ясна разликата , въпреки че четох из нета , но явно....  :wink1: Каква е разликата ако се регистрирам като ЕТ и купя къщата на името на фирмата и ако пък пак се регистрирам като ЕТ, но купя къщата на мое име като физическо лице? Ще трябва да отдавам под наем къщата на мое име под наем на фирмата? Не мога да разбера? Благодаря
#1 | 09.08.2020, 16:40
Публикации: 352 / 19
И аз не мога да разбера разликата между- В къщи идва Ива на гости и В къща Ива за гости- наета за сервитьор на домакини и гости.
#2 | 09.08.2020, 16:48
Публикации: 22 / 0
Малко сте злобен/злобна. Няма да влизам във вашата негативна позиция. Стойте си в нея и живейте негативно.
#3 | 09.08.2020, 16:58
Публикации: 352 / 19
Малко сте злобен/злобна. Няма да влизам във вашата негативна позиция. Стойте си в нея и живейте негативно.

Лъжовно ви е усещането!
Примерно ще има разлика в признаването на разходите за амортизация.
Ами като искате да се регистрирате и като ЮЛ и да работите само в частния сектор и да се самоосигурявате за какви разлики между ФЛ- наемодател и ЕТ с място за настаняване питате?
#4 | 09.08.2020, 17:23
Публикации: 829 / 69
Здравейте, искам да ви помоля за мнение по моя казус и ще се радвам ,ако някой пожелае да помогне :wink1:  Аз съм физическо лице което има намерение да закупи къща която да предлага за гости. Няма да живея в нея. Искам да се регистрирам като ЮЛ и да се осигурявам и да си работя за себе си. И тук не ми става ясна разликата , въпреки че четох из нета , но явно....  :wink1: Каква е разликата ако се регистрирам като ЕТ и купя къщата на името на фирмата и ако пък пак се регистрирам като ЕТ, но купя къщата на мое име като физическо лице? Ще трябва да отдавам под наем къщата на мое име под наем на фирмата? Не мога да разбера? Благодаря
Едноличният търговец си е физическо лице, ако искате да бъдете юридическо, можете да регистрирате като ЕООД, например. Ще трябва да полагате труд в дружеството си, за да се осигурявате, ще се наложи да си плащате и осигуровките сама като СОЛ, няма да са за сметка на предприятието. Отделно ще има да плащате и туристически данък. Може би е добре да направите консултация с човек на място, защото така по интернет трудно би могло някого да Ви даде конкретен отговор. Има доста неща, които е необходимо да проучите предварително, да прецените дали ще ви излезе изгодно, и не на последно място след колко години ще си възвърнете инвестицията. Ако мислите, че много ще се изкарва само с летен или зимен сезон, предполагам, че няма да сте очарована от отговора. Няма да изпадам в подробности относно намирането на гости чрез различни наши и чуждестранни платформи за резервации, а ако стигнете до там, предварително ще трябва да информирате счетоводителя си, защото има някои особености в ЗДДС. И нека това, което Ви написах да не Ви плаши.  :smile1: Успех с начинанието, с което ще се захванете.
#5 | 09.08.2020, 19:38
Публикации: 22 / 0
Много ви благодаря за изчерпателния отговор. Оценям , че се опитвате да ми помогнете.
#6 | 27.04.2022, 13:40
Публикации: 17 / 2
Здравейте, моля за помощ по следния казус: Земеделски производител ФЛ се осигурява като такъв целогодишно му предстои да отвори къща за гости до 20 места без да регистрира фирма за това. Какво и къде трябва да подаде? След дълго ровене, моля за помощ дали е така:
1. Подаване на документи в общината за регистрация на къща за гости и категоризация като ФЛ.
2. Подаване на декларация по патентен данък отново в общината.
3. Закупуване на касов апарат, защото нощувките ще се плащат в брой.
4, Заплащане на туристически данък всеки месец в общината.
5. Регистриране на отдадените нощувки в единен електронен регистър.
6, Подаване на приложение 7 към ГДД по чл.50, за да декларира доходите от патентната си дейност, които не участват във формирането на ГДО от стопанската му дейност като ЗП
7, Осигуряване само като ЗП.
8. Попълване на декларация за защита на личните данни на гостуващите. От къде мога да си набавя бланката?
Благодаря предварително на всеки включил се и дано сме полезни!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група