Отчитане на средства по ОПИК

14.09.2020, 10:17 6190 14

14.09.2020, 10:17
Публикации: 29 / 1
Здравейте, колеги - възможно е вече тази тема да е разнищена и се извинявам, просто не открих във форума коментар на моите въпроси.
1. Получихме средствата по единствената ни разплащателна банкова  сметка. Мисля , че това не е проблем ?!
 2. Относно вида разходи - външни услуги и разходи за материали - приемат се, трябва да се създадат отделни счетоводни сметки с наименованието на договора. Осигуровки могат да се платят, само тази част , която е за сметка на работодателя. Това плащане как да се отрази в отчетността - и при него ли трябва да начисля осигуровките в отделна аналитична сметка на 605 ?!
3.  Работни заплати - може ли  да се изплащат от тези средстава - и пак ли да  осчетоводя разходът по специална аналитична сметка в 604 ?!
4. Ако разплащаме материали, и например фактурата е с ДДС е на обща стойност 6000 лв, с отделно нареждане трябва да платя 5000 - като средства от ОПИК и с отделно нареждане 1000 лв. , собствени средства  за ДДС-то. Така ли се практикува ?! Или се плаща общо 6 000 лв и само разходът без ДДС се осчетоводява в отделна аналитична сметка ?
Моля за помощ!
#1 | 14.09.2020, 10:44
Публикации: 206 / 45
Здравейте,
                     По отношение на счетоводните сметки е въпрос на избор. Но за да не претрупвате, Ви препоръчвам в сметкоплана да си направете аналитичност на 611-нещо си с името на проекта, гр.60 не я закачайте. През гр.61 със съответната аналитичност ще дадете точна картина за проверяващите. За заплатите-да, допустим разход са. По отношение на плащането-едно платежно е достатъчно. За банковата сметка-няма изискване, като при някои проекти да се разкрива отделна банкова сметка /то ако имаше такова, нямаше да Ви наредят парите преди да сте я разкрили/.
                    За последно да вметна, че консултант, с който работя ми изпрати и проект за табела, която трябва да се направи и да се окачи на обекта /като при всички проекти финансирани по ОП :smile1:/

Лека и спорна седмица!!!
#2 | 14.09.2020, 10:55
Публикации: 29 / 1
Благодаря за отзива . Приемам идеята ви за отделна аналитичност по с/ка 611 . За платежното разбрах. Като изплащам РЗ  по ведомост - как да отразя , че е платено със средства от ОПИК ?! А относно  табелката - дали е възможно да пратите  текстът , който трябва да се отрази върху тази табелка . И това само за 10 000 лв ?! Изумяват ме !!! Имаме спечелен проект от друга фирма за 700 000 лв. - там разбирам, че демонстрирахме с табела, но ако моята фирма спечели 4 000 лв . ?!
#3 | 14.09.2020, 11:12
Публикации: 11932 / 2174
...отделна аналитичност по с/ка 611 .

Разгледайте сайта на институцията по отношение на тази програма или изискайте от консултантската фирма указания. Имат спуснат примерен сметкоплан и специфични изисквания към сметките и документите.
#4 | 14.09.2020, 13:31
Публикации: 206 / 45
Здравейте, това ми е изпратено като проект за табела...
#5 | 15.09.2020, 14:21
Публикации: 24 / 1
Колеги, а не трябва ли да има отделни аналитични сметки в група 60 и в 611, и в двете имам предвид?
#6 | 15.09.2020, 14:24
Публикации: 11932 / 2174
Колеги, а не трябва ли да има отделни аналитични сметки в група 60 и в 611, и в двете имам предвид?


Разгледайте сайта на институцията по отношение на тази програма или изискайте от консултантската фирма указания. Имат спуснат примерен сметкоплан и специфични изисквания към сметките и документите.
#7 | 17.09.2020, 13:59
Публикации: 167 / 2
А къде се намира този примерен сметкоплан? Не мога да го открия.
#8 | 17.09.2020, 17:30
Публикации: 721 / 96
Изискайте от консултантската фирма. Ще ви дадат подробни указания. И сметкоплан също.
#9 | 21.09.2020, 11:50
Публикации: 214 / 40
и на мен ми е любопитно къде е "спуснат" примерен сметкоплан - официално от администрацията, обслужваща проекта или?
поне 90% от кандидатствалите фирми са без консултант, така че не биха могли да разчитат на друго, освен на официалните указания, където примерни сметкоплани и инструкции аз не видях, освен условието да се отчитат по отделни аналитични сметки или в отделна счетоводна програма
#10 | 21.10.2020, 15:32
Публикации: 310 / 0
За да не отварям нова тема ще попитам тук. фирмата подаде документи по проекта за подкрепа на малки и микро предпр.....и т н, обаче мина доста време, оценителните сесий минаха, но ние все още сме в неведение какво се случва. По шеснадесета оценителна сесия в която попадаме ние имаше на страницата на ОПИК пуснат списък с одобрени в който за съжаление ни няма. Списък с отхвърлени няма. В профила ни  Исун постоянно сме в статус оценяване или приключила оценка. Има ли други такива случай? Писах имейли но отговори нямам. Звънях , но  .......без резултат. Къде мога да проверя какво се случва с нас. Благодаря
#11 | 22.10.2020, 08:20
Публикации: 2966 / 392
Доколкото знам, само в системата. Започват преоценка на отхвърлените.
#12 | 22.10.2020, 22:49
Публикации: 825 / 178
Това ми отговориха на мен, по въпрос за не откриване резултата от приключилата оценка:

1. "ПРИЕМНА ЕФК, СЛАВЯНСКА 8".

2. "Допълнителните резултатите от оценяванетона проектните предложения по 22-ра оценителна сесия ще бъдат публикувани внай-кратки срокове, за което може да следите актуалната информация на нашиясайт: https://opic.bg/public/."

Ами, това е...заедно с краснописа им. :smile1:

#13 | 04.11.2020, 12:54
Публикации: 310 / 0
Къде получихте този отговор? Аз писах два имейла , като на нито един нямам отговор. Имейлите ги адресирах до Г-жа Мария Младенова Нач.сектор подбор на проекти .  Успях едва миналата седмица да се свържа по телефона и тя каза да си следим профила , защото се обсъжда възможност за фирмите с допуснати технически грешки или някакви други нейзправности в документите втора комуникация. Но кога ще се случи това...................е два ли някой знае. В момента сме в пълно неведение. Поне да ни бяха уведомили за срок евентуално в рамките на който може да се надяваме. :blink:
#14 | 04.11.2020, 13:07
Публикации: 310 / 0
И още нещо, къде мога да видя списък на отхвърлените проектни предложения по  оценителна 16 сесия?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група