Тестове за COVID-19

18.09.2020, 14:04 562 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.09.2020, 14:04
Публикации: 13 / 0
Разходите направени за тестове за COVID-19 признават ли се за данъчни цели?
Има отговор от проф. д-р Али ВЕЙСЕЛ - д.е.с., рег. одитор публикуван в Български законник и Експертис. Дали някой има регистрация? Искам да прочета какво пише.
#1 | 18.09.2020, 14:22
Публикации: 1020 / 55
Разходите, направени за тестове за COVID-19, признават ли се за данъчни цели
Публикувано на 11.09.2020

Отговаря проф. д-р Али ВЕЙСЕЛ - д.е.с., рег. одитор
    Признават ли се за данъчни цели разходите, направени за тестове за COVID-19?

   Разходите се признават за данъчни цели, когато отговарят на изискванията на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Основания за непризнаване на разходи за тестове за COVID могат да бъдат например т. 1 и т. 2 от чл. 26 на ЗКПО:
• разходи, несвързани с дейността;
• разходи, които не са документално обосновани по смисъла на закона.
В данъчното законодателство липсва дефиниция за “разходи, несвързани с дейността”. Затова е необходимо да се извърши преценка. В Становище на Националната агенция за приходите с изх. № 20-00-67 от 07.03.2019 г. е посочено, че “в категорията на разходите, несвързани с дейността, се включват всякакви разходи, които не са присъщи, или иначе казано са чужди (извършват се в чужд интерес) и потенциално не създават доход за данъчно задълженото лице”.
В конкретния случай трябва да се определи дали тестовете за COVID са необходими за генерирането на приходи от стопанската дейност на предприятието. Например ако предприятието е задължено да плати за тестове, за да може да продължи своята дейност, те са необходими.
Относно документалната обоснованост има значение разпоредбата на чл. 10, ал. 1 от ЗКПО - счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството, отразяващ вярно стопанската операция.
#2 | 18.09.2020, 14:41
Публикации: 13 / 0
Много благодаря!
#3 | 18.09.2020, 14:47
Публикации: 3210 / 446
Този отговор на професора е в стил НАП. Ние си знаем, че ако сме нормативно задължени да правим някакви разходи, то те са признати за данъчни цели. Щеше да е по-полезен, ако беше написал, например, кои предприятия са задължени за правят тестове и на базата на кой норматив. Не ми е трябвало и не съм търсил, но на първо мислене не се сещам за такъв, конкретен за КОВИД. Бихте ли подсказали? Сещам се за общи задължения за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
#4 | 14.10.2020, 11:33
Публикации: 8 / 1
Здравейте!

А как стои въпроса с префактуриране на такива тестове. Получихме фактура от лаборатория за направени PCR тестове, като не са ни начилили ДДС на основание чл. 39, ал.1 от ЗДДС. Част от сумата трябва да префактурираме на друга фирма (наш партньор). Трябва ли да начислим ДДС на нашия патньор според вас и ако не, кой член трябва да посочим, тъй като не сме здравно заведение и не би следвало да цитираме чл. 39, ал.1 от ЗДДС ?
#5 | 14.10.2020, 11:54
Публикации: 2499 / 283
Според мен вие префактурирате на 20%
#6 | 14.10.2020, 12:22
Публикации: 198 / 24
А какво е основанието за префактуриране?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове