Втора година майчинство и нова бременност

05.08.2021, 19:17 2934 12

05.08.2021, 19:17
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Имаме служителка, която е втора година майчинство, което изтича на 20.10.21.
Служителката се свърза с нас, за да ни каже, че отвово е бременна и че личният й лекар я е посъветвал да има един отработен ден преди да започне да й издава болнични.
Тя има 50 дни натрупан платен годишен отпуск и има желание да го използва.
Въпросът ми е необходимо ли е да има един отработен ден (това ще повлияе ли някак на изчисляването на болничните и майчинството) или може направо да я пуснем в платен годишен отпуск, да подадем декларация за работеща майка и сред изтичането им да излезе в болничен?
 
Благодаря предварително!
#1 | 05.08.2021, 19:40
Публикации: 9299 / 1558
Не виждам смисъл в този 1 ден, но нека и по-знаещите кажат
#2 | 05.08.2021, 20:26
Публикации: 2 / 0
Благодаря ви и аз не намирам логика... но да видим някой сблъскал се с такъв казус какво ще каже  :smile1:
#3 | 05.08.2021, 23:52
Публикации: 175 / 7
Не виждам смисъл в този 1 ден, но нека и по-знаещите кажат
Няма такова изискване. Това са различни отпуски, на различно основание!


Пп. За протокола - не е "Втора година майчинство",  а "Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст"
#4 | 06.08.2021, 13:42
Публикации: 261 / 41
Няма необходимост от прекъсване. Просто спирате гледане на дете до 2 години, пускате декларацията за използване на 1/2 от него и си пускате новите болнични.

Според мен 1 осигурителен ден дори ще ощети майката, защото сметката за изплащане на болничните ще се преизчисли от деня с осигуровки, вместо да се вземе периода от началото на бремеността.

Правил съм го, не съм използвал ден в осигуряване, не съм имал проблем с нап/нои.
#5 | 06.08.2021, 19:07
Публикации: 175 / 7
Няма необходимост от прекъсване. Просто ...
Доколкото разбрах ситуацията - няма нужда от прекъсване!
Между края на "отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст" и болничния/"отпуск за бременност и раждане" (45 дни преди термина) за второто дете - има "дупка".
Жената иска, тогава да си ползва платения годишен отпуск за предните две/три години.
#6 | 02.10.2023, 16:15
Публикации: 285 / 9
Здравейте! Имаме лице, което е в отпуск за отглеждане на дете до 2 години и сега даде болничен 45 дни преди термин.
Звъня в НОИ, за да разбера какви са точно стъпките за коректно подаване на информация, но няма свободни оператори.
Въпросът ми е дали като подам болничния автоматично се прекъсва отпускка за отглеждане на дете или първо се прекъсва той и после се подава болничния?

Благодаря!
#7 | 02.10.2023, 16:34
Публикации: 6668 / 658
Няма автоматично прекъсване. Процедурата е - майката подава в срок от 3 работни дни приложение № 7 с попълнена ІІ част - промяна в обстоятелството при работодателя и работодателя в срок от 3 работни дни подава информацията в НОИ. Новият болничен се подава до 10-то число на месеца, следващ този през който е представен болничния при работодателя. Също така ще има право на 50% от обезщетението за първото дете. За него се попълва от лицето приложение № 8 и работодателя отново подава в НОИ.
Обобщавам - първо прекратявате отпуската за първото дете с подаване на промяната в обстоятелствата. След това подавате новия болниечн и за 50%.
#8 | 02.10.2023, 16:34
Публикации: 6668 / 658
При прекратяване на отпуската по чл.164 то КТ за първото дете работодателя издава и заповед.
#9 | 03.10.2023, 05:39
Публикации: 285 / 9
Няма автоматично прекъсване. Процедурата е - майката подава в срок от 3 работни дни приложение № 7 с попълнена ІІ част - промяна в обстоятелството при работодателя и работодателя в срок от 3 работни дни подава информацията в НОИ. Новият болничен се подава до 10-то число на месеца, следващ този през който е представен болничния при работодателя. Също така ще има право на 50% от обезщетението за първото дете. За него се попълва от лицето приложение № 8 и работодателя отново подава в НОИ.
Обобщавам - първо прекратявате отпуската за първото дете с подаване на промяната в обстоятелствата. След това подавате новия болниечн и за 50%.



Здравейте! А в приложение 7 коя точка се отбелязва от лицето?
Скрит текст :
Благодаря :)
#10 | 03.10.2023, 10:26
Публикации: 6668 / 658
Поредното разминаване в документите. В програмата на НОИ в приложение № 10 има една точка 21 - отпуската по чл.164 от КТ на лицето е прекратена (такъв е Вашия случай), но в приложение № 7 няма нищо подходящо. Попълва си личните данни в приложение № 7 и на ІІ - промяна в обстоятелствата посочва само, считано от ....Освен приложение № 7 лицето ще подаде и заявление за прекратяване на отпуската по чл.164, а работодателя ще издаде заповед.
#11 | 03.10.2023, 15:06
Публикации: 2116 / 147
Здравейте! Имаме лице, което е в отпуск за отглеждане на дете до 2 години и сега даде болничен 45 дни преди термин.
Звъня в НОИ, за да разбера какви са точно стъпките за коректно подаване на информация, но няма свободни оператори.
Въпросът ми е дали като подам болничния автоматично се прекъсва отпускка за отглеждане на дете или първо се прекъсва той и после се подава болничния?

Благодаря!
  А НОИ какво общо имат с прекъсване на отпуска? Компетентни по КТ са ИТ, а не НОИ. ТРЗ-то да си прочете първо КТ и НРВПО, а после КСО и Наредбата за болничните. Там всичко си е точно написано.
#12 | 05.10.2023, 06:26
Публикации: 285 / 9
Поредното разминаване в документите. В програмата на НОИ в приложение № 10 има една точка 21 - отпуската по чл.164 от КТ на лицето е прекратена (такъв е Вашия случай), но в приложение № 7 няма нищо подходящо. Попълва си личните данни в приложение № 7 и на ІІ - промяна в обстоятелствата посочва само, считано от ....Освен приложение № 7 лицето ще подаде и заявление за прекратяване на отпуската по чл.164, а работодателя ще издаде заповед.

Благодаря Ви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група