Удържане на данък от чуждестранно физическо лице

16.08.2021, 17:32 1944 9

16.08.2021, 17:32
Публикации: 148 / 11
Здравейте,
Имам следния казус:
Българско дружество предстои да сключи договор за изпълнение на услуга с
физическо лице, гражданин на Украйна. Предмет на договора ще бъдат
конкретни задачи по преработката на софтуер. Не се предвиждат договорите
да са регулярни. Изпълнителят ще полага труда си от територията на
Украйна.
Четох, но не съм сигурен, че успявам да се ориентирам в законодателството. Моето заключение е, че трябва да се удържа само окончателен данък в размер на 10% от брутната сума (без да се приспадат нормативно-признати разходи). Доколкото разбрах, не се подава декларация на тримесечии за този данък, а той се декларира еднократно, но не успях да разбера с коя декларация. Моля, ако някой е имал такъв казус, да ми даде насоки.

Поздрави!
#1 | 17.08.2021, 08:58
Публикации: 148 / 11
 :wave:
#2 | 17.08.2021, 09:31
Публикации: 49 / 13
Погледнете тези два файла, трети вариант във втория.
През 2019 г., имах ИТ услуга от индонезийски гражданин, на консултацията в НАП ми каза , че задължително има осигуровки сумата беше около 1800 лв. За данъка трябва да гледате дали има спогодба , както и ЗДДФЛ.
#3 | 17.08.2021, 11:46
Публикации: 148 / 11
Здравейте,

Благодаря Ви за споделените информация и опит! Интересно е, че по казуса с осигуровките от НОИ ми върнаха отговор, който накратко посочва, че съгласно сключения между страните договор за социална сигурност, приложимо е Украинското законодателство и ние е нямаме задълженията на осигурител спрямо лицето. Може и да не съм разбрал правилно, така че прилагам отговора им.
Продължавам да се чудя как и кога ще се декларира и внася окончателния данък.

Ще се радвам дискусията да продължи.
#4 | 17.08.2021, 11:56
Публикации: 11974 / 2191
Имате официален писмен отговор - прилагате го и не осигурявате лицето. По отношение на НПР за гражданските договори с ЧФЛ - нямат такива, както сте и писали. Какъв Ви е аргумента за окончателен данък, защото в чл.37 ЗДДФЛ са описани вариантите, при които такъв се дължи - не намирам Вашия случай, но може и да не се ориентирам правилно.
#5 | 17.08.2021, 13:09
Публикации: 11974 / 2191
Вижте отговорът на въпроси 3 и 4

Писмото е от 2018, но проследете и актуалните текстове на цитираните норми. :smile1:
#6 | 18.08.2021, 10:37
Публикации: 148 / 11
Много благодаря за съдействието! Действително не мисля, че услугите, които ще се ползват, попадат в кръга на "авторски и лицензионни", нито в този на "технически услуги", т.е. отпада и изискването за удържане на окончателен данък. Хм...
В такъв случай, изготвяме договор, от който ясно да се вижда характера на услугата и мястото където тя ще се оказва (къде ще извършва труда изпълнителя). От там нататък си правим плащанията и нямаме никакви данъчно-осигурителни задъжения, относно тези плащания. Нещо да пропускам? :)
#7 | 18.08.2021, 11:58
Публикации: 11974 / 2191
В такъв случай, изготвяме договор, от който ясно да се вижда характера на услугата и мястото където тя ще се оказва (къде ще извършва труда изпълнителя). От там нататък си правим плащанията и нямаме никакви данъчно-осигурителни задъжения, относно тези плащания. Нещо да пропускам? :)

Нямам практически опит - само тогава човек се задълбочава на макс, но от прочетеното оставам с убеждението, че изводите Ви са правилни.
#8 | 18.08.2021, 20:24
Публикации: 668 / 83
Оказа се, че няма да се плащат данъци ли в крайна сметка?
Веднага ми идва наум да прехвърлим всичките ни заплати, на наш човек в украйна и там , ако може да ги укрие или са по ниски данъците да печелим яко от разликата.
Странно ми е пари излизащи от държавата просто ей така.

Може ли български гражданин да работи по трудов договор от разстояние в Украйна и не съм се замислял, може ли да го прави и украйниеца в случая.
#9 | 19.08.2021, 10:47
Публикации: 148 / 11
Изглежда зависи от характера на правоотношението, вида на услугата, от условията на спогодбата за социална сигурност, подписана между държавите. В нашия случай май излиза, че няма основание, нито за удържане на данък, нито за внасяне на осигуровки. Честно казано не съм се запознавал с Украинското законодателство и се надявам да не ми се наложи :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група