Осчетоводяване на командировъчно

25.08.2021, 16:18 6542 8

25.08.2021, 16:18
Публикации: 83 / 1
Здравейте,

Служител е пътувал с личен автомобил. Предоставил е фактура за гориво на стойност 61,86 лв с ддс, а в сметката на полагащите се пътни, дневни и квартирни пари е записано , че за комадировката е изразходил 28 л * 2.12 = 59.36 лв и това му е преведено. Как да осчетоводя разликата ?
#1 | 25.08.2021, 16:32
Публикации: 175 / 7
Какви са тези глупости - представил фактура? Ми той може да донесе фактура за цялата бензиностанция?

Това - не сте ли го чели?
Чл. 13. (1) Когато в заповедта за командировка е посочено командированият да пътува с лично моторно превозно средство, се изплащат пътни пари, равни на равностойността на изразходваното гориво по разходни норми, определени от производителя на моторното превозно средство, за най-икономичния режим на движение.
Наредба за командировките в страната
#2 | 25.08.2021, 16:39
Публикации: 175 / 7
Пример:
Последно пътувах с Alfa Romeo 159 1.9JTDm.
По данни от производителя - разход на гориво - 6 л/100 км. дизел.
До "там и обратно" - по картата - 300 км.
Цена на дизела - 2,05 лева/литър.
Пътни - 3 * 6 * 2,05 = 36,90 лева.

Вие си направете с вашите данни.
#3 | 25.08.2021, 16:55
Публикации: 833 / 69
Никак не ги осчетоводявате, колкото е изразходил, толкова и разход признавате, това че е решил да си напълни резервоара малко повече си е за негова сметка.
#4 | 25.08.2021, 19:36
Публикации: 4400 / 737
В същия дух - може да е заредил 10 литра, а за командировката да е изразходвал 50. Ползвате цената от фактурата от бензиностанцията и му плащате за 50 литра (километри по разход по цена). Практически фактурата служи да се види цената на горивото.

Преди време направиха така, че за горивото при командировъчни да може да се ползва ДДС-то, Затова взимат фактури на името на фирмата. Но според мен, теоретично, фактурите и за гориво и за нощувки трябва да са на името на командирования - лично. Командировката е обезщетение по КТ и тези фактури само помагат да се установи сумата на това обезщетение. И показват и кой е спал и кой е пътувал.
#5 | 25.08.2021, 20:47
Публикации: 175 / 7
Но според мен, теоретично, фактурите и за гориво и за нощувки трябва да са на името на командирования - лично. Командировката е обезщетение по КТ и тези фактури само помагат да се установи сумата на това обезщетение. И показват и кой е спал и кой е пътувал.
Тази работа - с ДК за гориво на личен автомобил .. малко дрънка, ама сега не ми се мисли. Най-малкото - фермата трябва да има съответния вид ДМА!

Това обезщетение по КТ - как го измислихте?

За осчетоводяването - има още две алинеи, в цитирания член:
(2) В случаите по ал. 1 в заповедта за командировка задължително се посочват данните за вида и марката на личното моторно превозно средство, за разхода, вида и цената на горивото, за маршрута и разстоянията в километри по републиканската пътна мрежа, по които се установяват пътните пари.
(3) Когато с командирования по ал. 1 пътуват и други командировани лица, командироващият изплаща пътни пари само на него.
Самата фактура не е нужна!
#6 | 25.08.2021, 22:41
Публикации: 4400 / 737
Тази работа - с ДК за гориво на личен автомобил .. малко дрънка, ама сега не ми се мисли.
ЗДДС чл. 70 ал. 3 т. 7, ако се ориентирам правилно, че ЗДДС-то не ми е любим.

Това обезщетение по КТ - как го измислихте?
Не съм се изразил точно, става дума за командировъчните пари (които коментираме) - КТ чл. 215.
#7 | 26.08.2021, 10:53
Публикации: 1705 / 207
ЗДДС. ПРАВО НА ДК ПРИ КОМАНДИРОВАНЕ
ЗДДС. Въпрос. Имам ли право на данъчен кредит за гориво по фактура на името на дружество при командировка на служител за използваното гориво, ако пътуването е осъществено с личен автомобил на служителя?

Предвид така посочените разпоредби на ЗДДС, за гориво при командировка на служител при пътуване с личен автомобил няма да е налице право на приспадане на данъчен кредит. Това е така, тъй като текстът на чл. 70, ал. 3 от ЗДДС предвижда изключение на хипотезата на чл. 70, ал. 1, т. 2 от закона, но не и за тази на чл. 70, ал. 1, т. 4 и 5 от ЗДДС.

Ако въпросът се сведе до това, кога ще е налице право на приспадане на данъчен кредит за гориво за автомобил, то ще е при ползването на:
- нает автомобил (лек автомобил, със сертификат N 1 или с над 5 места),
- собствен автомобил със сертификат N 1 или с над 5 места,
когато същите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, съгласно разпоредбата на чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
#8 | 26.08.2021, 11:19
Публикации: 175 / 7
ЗДДС чл. 70 ал. 3 т. 7, ако се ориентирам правилно, че ЗДДС-то не ми е любим.
Не съм се изразил точно, става дума за командировъчните пари (които коментираме) - КТ чл. 215.
За "чл. 70 ал. 3" n_alex76 е отговорил. Израз "любим закон" - не бях чувал досега!

Текста от КТ е точно така формулиран - което не означава, че не е глупост!
Термина "обезщетение" означава "Нещо, което се дава за причинени щети, вреди или загуби."
Т.нар. "командировъчни" - "пътни, дневни и квартирни пари" - не са обезщетение, а пари за посрещане на съответните нужди.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група